אם אתם הורים לילדים בכיתות ג'-ח' וגם אתם מוטרדים ממה יעשו הילדים בחופש, או מרגישים קצת לא נוח להשאיר אותם ימים שלמים מול המסך בזמן שאתם הולכים לעבודה, הסירו דאגה מליבכם! אותו משרד החינוך שמסבסד קייטנה לילדי א'-ג' בכל מערכת החינוך, מסבסד השנה פעילות לימודים חוויתית לילדי ג'-ח', עם הפתעות, פרסים, וסיורים בעלות סמלית מדהימה של 15 ש"ח לילד. יש רק עניין קטן - משרד החינוך דאג הפעם רק לילדים דתיים.

תכנית קש"ת (קיץ של תורה) היא שיתוף פעולה בין מנהל החינוך הממלכתי-דתי, האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך ועמותת "אל עמי אל עצמי" כלומר כולנו ממנים את הפעילות הזו. בפרסומי התכנית מצוין כי תמורת הסכום הסמלי, ילדים יקבלו ספר לימוד "לאורך נלך" בהוצאת עמותת "אל עמי אל עצמי", מדבקות, צמיד, וישתתפו בהגרלות שכוללות פרסים כמו אופני הרים, מצלמות וטיסה בשמי הארץ. הרב איתיאל בר לוי, ראש האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך המליץ בסרטון שעלה לעמוד הפייסבוק של העמותה לילדים להשתתף בתכנית קש"ת והוסיף "אני מאחל לכולם לקבל את הפרסים, ללמוד את החומר, עם ההורים, עם המדריכים, הרבה הצלחה ולימוד פורה בקיץ".

רק ב15 ש"ח לחובשי כיפה בלבד

 

 

עמותת "אל עמי אל עצמי" שמפעילה את פעילות הקיץ מקבלת תקציב של 1.5 מיליון ש"ח בשנה ממשרד החינוך, והיא אחת ממעל 40 עמותות "זהות" בניהול סמנכ"ל האיחוד הלאומי לשעבר ישראל בן-פזי. לרוב עמותות אלו פעולות באופן מעורר מחלוקת בתוך החינוך הממלכתי באמצעות בנות שירות שנכנסות לכיתות ומעבירות שיעורים בנושא ערכים לרוב ערכים יהודיים. בשנתיים האחרונות, הורים רבים דרשו להוציא את העמותות הללו מבתי הספר והגנים בעקבות מקרים של הדתה והחדרת תכנים לאומניים לכיתות, והקף הפעילות של עמותות "זהות" הצטמצם משמעותית, מה שגם פגע בתקציב שלהם.

זה לא הכל. שעות ספורות לפני פיזור הכנסת, שר החינוך היוצא נפתלי בנט חתם על תקנה שמיטיבה מאוד עם עמותות "זהות" כמו "אל עמי אל עצמי" ופוגעת אנושות בעמותות יהדות פלורליסטית, שהוו אלטרנטיבה לעמותות "זהות". לפי הפרסום של עמרי מניב, כתב החינוך של חדשות 13,התקנה כוללת סעיפים שמבטלים תמיכה במי שפועל ברוח יהדות פלורליסטית. מה הכוונה? המלצות ועדת שנהר שפרסמה מסקנותיה בשנת 1994 קבעה כי  יש למצוא דרכים להעמקת הוראת היהדות ברוח של פתיחות , בגישה ביקורתית ובראייה פלורליסטית . הוועדה גם הדגישה אז את הצורך לפעול לכך שהמורים המלמדים את מקצועות היהדות יבואו מתוך הציבור שאליו משתייכים תלמידי החינוך הממלכתי, כלומר מהציבור החילוני. עכשיו קבע בנט, כאמור רגע לפני שעזב את משרד החינוך כי יש לתקצב ארגונים לפי כמות בנות השירות שיש בו. סעיף זה במיוחד מקשה על ארגונים חילוניים שכן בגלל חובת השירות על בנות חילוניות, מציאת בנות שירות הופכת לקשה בהרבה. התקנה חלה רטרואקטיבית מתחילת 2019 מה שיביא ארגונים פלורליסטים לגרעון תקציבי של מאות אלפי שקלים על פעילות שכבר התבצעה במהלך השנה.

האפליה בסבסוד פעילות הקיץ וביטול התמיכה בעמותות יהדות פלורליסטית באה על רקע של אפליה מתמשכת נגד ילדי החינוך הממלכתי. בתקופת כהונתו של נפתלי בנט הגענו לפער חסר תקדים כאשר ילד בחינוך הממלכתי דתי מתוקצב ב-30% יותר פר ילד פר שנה מילד בחינוך הממלכתי. אז אחרי שנים של אפליה תקציבית ישירה ועקיפה, האפליה נגד ילדים חילונים פשוט ממשיכה גם בחופש. 

****

תגובת משרד החינוך: 

משרד החינוך מציע מגוון מאוד רחב של פעילויות חינוכיות בחופש הגדול, עבור כלל התלמידים, בכל רחבי הארץ ועבור כלל שכבות האוכלוסייה. עם צאתם של 2.3 מיליון תלמידים לחופשת הקיץ, יוצא משרד החינוך בשורה של פעילויות חווייתיות וחינוכיות שימשיכו ללוות את תלמידי מערכת החינוך גם במהלך חופשת הקיץ. בין שלל הפעילויות הצפויות ניתן למנות את; בתי הספר של החופש הגדול, הקייטנות הדיגיטאליות, ערי הילדים והנוער, פעילויות תנועות הנוער, ארגוני הנוער ומועצות התלמידים והנוער. 

במשרד סרבו לנקוב בסכומים שהושקעו בפעילות הקיץ שמוזכרת בכתבה