"תמיכה שקטה". על פי הדיווחים, ככה קוראים לדיל החדש לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו יתמוך במינוי של סילבן שלום לנשיאות המדינה. תמיכה שקטה, אתם מבינים. זה בשקט. אבל אם כותרות העיתונים מבשרות לנו על רצונו של ראש הממשלה, וחברי הכנסת מלחכי פנכתו יודעים בדיוק מה הבוס רוצה שיעשו, אז מה בדיוק שקט פה? 

עוד באון לייף:

מכל הסקנדלים שסובבים את ראש הממשלה, הסקנדל הכי פחות מדובר הוא עברייני המין (מי מורשע ומי לכאורה) שנמצאים סביבו, ומשתמשים בתפקידם ובמעמדם כדי לתקוף ולהטריד מינית נשים ואף ילדות. פרשיית "הנרות הריחניים" של ראש הממשלה עשתה יותר כותרות מחשיפת עבירות המין החמורות בהם נאשמים שניים מהאנשים הקרובים לו – והמדובר כמובן הוא בראש לשכתו לשעבר נתן אשל ובנהגו האישי - ואלו רק האנשים שמעשיהם נחשפו לציבור.

אבל הדברים האלו לא נדבקים לנתניהו. הוא, כמובן, לא ידע. בתור התחלה, כבר עצם הטענה הזאת היא מעניינת - מדובר באדם שלטענתו מחזיק בשתי ידיו את בטחון אזרחי ישראל. אז מה עם בטחון אזרחיות ישראל? אם היה נודע לנו שראש הממשלה מתרועע עם אנשים שמסכנים את בטחון המדינה – האם אז היינו מסתפקות ב"לא ידע?". קשה לי להאמין. סביר יותר להניח כי היו עולות קריאות להדיח אותו מתפקידו, מן הסתם. אז מה הדין לגבי תמיכה באנשים המסכנים את ביטחונן של נשים? איך נצפה מאדם שלא יודע מה קורה בלשכתו לדעת מה קורה באיראן או בסוריה?

האם גם עכשיו נתניהו לא יודע? או שהוא לא יודע, או שהוא יודע ומתעלם. מה יותר גרוע? אשל נהג לפקוד את לשכתו של ראש הממשלה ולפעול מטעמו במשימות שונות, גם אחרי שחתם על הסכם הטיעון על פיו יפרוש משירות המדינה ולא ישוב אליו לעולם. כנראה שמחירם של נרות ריחניים על חשבון משלמי המיסים מזעזע יותר מעובד מדינה בשירותו של ראש הממשלה שלכאורה הטריד מינית עובדת, או עובד אחר המואשם באונס קטינות במשך שנים על גבי שנים.

אז נתניהו נמצא במסע הרס ונקמה ברובי ריבלין והוא יעשה הכל כדי למנוע ממנו להפוך לנשיא המדינה הבא, אפילו לנסות לבטל את מוסד הנשיאות כולו. ניחא. אבל יש מועמדים ראויים אחרים, ואפילו, חלילה וחס, מועמדות. קחו למשל את דליה דורנר, אחת מהנשים המכובדות והראויות בישראל, בעלת הישגים מוכחים ואפילו א-פוליטית. אפשר לתמוך בה ולצאת ממלכתי, נקי ואפילו פמיניסט, להוסיף קצת נשים בקומות העליונות (לעוד מישהי יש דה ז'ה וו לסיפור הנגידה קרנית פלוג?), לעשות אפילו היסטוריה. במקום זה, נתניהו מביע תמיכה באדם שנטען שלכאורה השתמש במעמדו בצורה הבזויה ביותר.

לא מעניין אותי הדיון הפלילי והמשפטי. נשים בצד את הוויכוח על ההתנהלות בתיק שכמעט נפתח ואז כמעט נסגר והתיישנות והחשש הכבד להעיד וכו' - ונתמקד בעובדות. ראש הממשלה מוקף באנשים שנחשדו, נחקרו, או הורשעו בעבירות מין. וגם הפעם – זה לא יידבק. אף אחד לא יספור את זה. אם היה נחשף כי סילבן שלום היה מעורב בתאונת פגע וברח שחלה עליה התיישנות, האם הלגיטימיות הציבורית שלו והתמיכה לה הוא זוכה מאישי ציבורי ופוליטיקאים הייתה ממשיכה?

בשבועות האחרונים כולם עסקו במשפט של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. כמה לקח, איך לקח וכמה יקבל – אם בכלל. אולמרט הואשם בלקיחת שוחד ונגזר עליו עונש כבד של שש שנים. השופט כתב בהכרעה בכך שאולמרט בגד במדינה כשביצע את המעשים כעובד מדינה וכמשרתה. אני רוצה להזכיר כי נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, אשר הורשע במעשי אינוס ותקיפה מינית של מספר נשים תוך כדי תפקידו, קיבל רק 7 שנות מאסר. לא רק זאת, בעת קבלת גזר הדין של אולמרט ביטויים כמו "יום עצוב לדמוקרטיה" או "יש צורך בניקוי אורוות" נזרקו לאוויר שוב ושוב. מדוע לא שמענו תגובות כאלה על אלו שמבזים את המדינה בפשעיהם נגד נשים? קראתם לאולמרט בוגד? יש הרבה בוגדים גם בסיפור הזה, רובם בכירי ממשלת ישראל שבוגדים באמונן ובטחונן של נשות ישראל.

בנימין נתניהו צריך לחזור בו מהתמיכה בסילבן שלום ולהוכיח אחת ולתמיד כי גם בטחון נשות ישראל חשוב לו. הגיע הזמן שגופן ונפשן של נשים לא יהיו הפקר והמחיר הפוליטי, המקצועי והפלילי יהיה כבד בדיוק ואף יותר מלקיחת מזומנים.