בדומה למתבגרות רבות, גם היילי ווייט בת ה-17 מצאה את עצמה בגיל 11 מתמודדת עם פצעונים רבים על פניה. ולא רק עם הצד האסתטי המתסכל או הכאבים שמגיעים שעם הפצעים הללו – "אנשים היו אומרים לי הכל, מ'פני פיצה' ועד לאיומי מוות", היא מספרת, "הם אמרו שלמישהי עם כל כך הרבה אקנה כמו שלי היה לא מגיע להיות בחיים".

אולם בניגוד לרוב המתבגרות או בכלל כל אישה שמתמודדת עם אקנה, הצעירה הזו מעזה לעשות את מה שהמון נשים מפחדות לעשות – 5 שנים אחרי שהחלה להסתיר את פצעיה, היא הפסיקה להשתמש במייק אפ ובאיפור לפניה והחלה ללכת עם הפצעים בצורה גלויה ונראית לכל. היא משתמשת באיפור לצרכים אמנותיים, בליפסטיקים בוהקים ובאיפור לעיניים, אך איפור הבסיס יצא לחלוטין משגרת האיפור היומית שלה.

עוד באון לייף:

 

ווייט, המתגוררת בעיירה הקטנה בואנה ויסטה שבקולורדו, מתחזקת עמוד אינסטגרם בו 100 אלף משתמשים עוקבים אחריה. לפני כשלושה חודשים היא החלה להעלות תמונות ללא איפור על פניה, וזכתה לתגובות מעורבות – מפרגנות ואף נלהבות מחד, אך גם פוגעניות ומאשימות ("רודפת תשומת לב, דיווה") מאידך. ואולם מבחינתה זה כלל לא משנה, כי את ההחלטה להפסיק להסתתר מאחורי איפור ופילטרים ולהתחיל לראות את היופי שלה גם דרך העור הבעייתי היא קיבלה מול עצמה.

"החלטתי לפרסם צילומי סלפי שמראים את האקנה שלי פשוט כי הייתי כל כך מותשת מלהסתתר כל הזמן", אמרה בראיון לקוסמופוליטן. "הבנתי שזה יעזור לעוקבים אחריי להבין שהם לא לבד". בנוגע לבריונים שמתקיפים אותה בתגובות היא אומרת, "זה עוזר לי להבין שרוב האנשים שמתבריינים לאחרים מתמודדים גם הם עם חוסר ביטחון משל עצמם, ופעמים רבות הם רק משליכים את זה עליך. יש כל כך הרבה באדם מעבר למראה שלו, ובכנות, זה כל כך שטחי להתבריין על מישהו בגלל המראה שלו".

 

ווייט מתמודדת עם דרגה קשה של אקנה – מגיל 11 היא סובלת מאקנה ציסטית, אשר מעוררת פצעים הממוקמים מתחת לעור ויוצרים נפיחות, אדמומיות וכאב רב בעת מגע. בניגוד לפצעונים המוכרים לרוב, הציסטות לא מציגים ראשים שחורים על העור או 'ראשים לבנים' של מוגלה, אלא פצעים גבשושיים וקשים בעור דלקתי. "הרגשתי כל כך חסרת ביטחון לגבי עצמי שלא יכולתי לעזוב את הבית בלי לשים על עצמי איפור", היא מספרת – אמירה אשר המוני צעירים יזדהו איתה. וגם עם האמירה הזו המונים הזדהו: "אקנה לא הופך אותך למכוער/ת, לב מלא בשנאה כן".

"הייתי מותשת מלהסתתר כל הזמן". מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

"הייתי מותשת מלהסתתר כל הזמן". מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

 

כל מי שהתמודדה (או התמודד) בחייה עם אקנה יודעת שאין פיתרון אחד מוכח לבעיה הזו, ורבות עוברות צורות רבות ושונות של טיפולים עד שלבסוף נמצא הדבר הספציפי שעוזר להרגיע את העור הבעייתי, דבר שלעיתים דורש שנים. אבל משום מה, מאחורי המקלדת, רבים מבין המגיבים הפכו לפתע למומחים עם תרופות פלא. "אנחנו יכולים להסכים שתפסיקו לשלוח לי עצות לאקנה?", כתבה ווייט בפוסט מהחודש החולף. "אני יודעת שהכוונה טובה ברבים מהמקרים, אבל אם לא ביקשתי, אני לא צריכה את זה. זה פשוט מעליב למען האמת. יש ביו יותר מרק האקנה שלי. אני מקבלת אלפי הודעות מדי יום על האקנה שלי ואני בטוחה שרובכם אינכם רופאי עור. זה לא כזה פשוט כמו 'לשטוף את הפנים' או 'לשתות מים'", כתבה.

מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

"זה לא כזה פשוט כמו 'לשטוף פנים' או 'לשתות מים'". מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

 

מה שכן מסייע לווייט במאבק שלה הם חברים ואנשים עם גישה חיובית שעוזרים לה לשמר את זו שלה. "התחלתי להקיף את עצמי באנשים שהם הרבה יותר אוהבים ותומכים, והביטחון שלי קפץ למעלה בזכות זה", היא מספרת. את הביטחון הזה היא מקרינה דרך האינסטגרם שלה, שמספק השראה להמוני צעירים המתמודדים עם אקנה ומודים לה על ההשראה והביטחון שהיא מעוררת בהם. "מאז שהתחלתי להיות יותר פתוחה לגבי הפגמים בעור שלי, כל כך הרבה מכם נפתחו בפני על המאבקים שלכם, ואני רוצה להגיד שאני באמת נרגשת ומוקירת תודה שתומכים בי כל כך הרבה אנשים מיוחדים", כתבה באחד הפוסטים שלה.

מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

כבר לא מסתתרת. מתוך האינסטגרם של היילי ווייט

 

יש הרבה דברים מרשימים בהיילי ווייט – היא אינטיליגנטית, היא יצירתית, היא מוכשרת והיא ללא ספק יפהפיה, אבל מעל לכל בולט הביטחון העוצמתי שלה שמאפשר לה להתנגד לנורמות החברתיות בגיל כל כך רגיש, להילחם בצורה שבה חינכו אותה להסתכל על הפצעים שלה ובתחושות הגועל העצמיות שהיא עצמה מעידה שהיא נאבקת בהן, ולהוות השראה להמוני צעירים שנאבקים באקנה ממש כמוה. כל אלה סיבות מצוינות להתחיל לעקוב אחריה, ויש לנו תחושה שהיא עוד תמשיך להפתיע.