1,004 צעירים הועמדו לדין בדנמרק על הפצת "פורנוגרפיית ילדים".

לפי כתבי האישום, הם העבירו ביניהם באמצעות פייסבוק מסנג'ר קטע וידאו המכיל תוכן מיני מפורש של נערות בנות 15. ע"פ החוק הדני, מדובר בהפצת תמונות פורנוגרפיות של ילדים, שכן המצולמות מתחת לגיל 18.

באוקטובר האחרון פייסבוק דיווחה למשטרת דנמרק על שני סרטונים המכילים תוכן מיני מפורש של קטינות שהופצו על ידי משתמשי המדיה החברתית, רובם בגיל העשרה, בכל רחבי דנמרק.

"זה תיק מאוד גדול ומורכב ונדרש המון זמן לחקירה, בעיקר בגלל המספר הרב של הנאשמים", אמר מפקד המשטרה, לאו תייגסן, "לקחנו את העניין ברצינות רבה, שכן יש לו השלכות מרחיקות לכת על כל המעורבים בו".

בלומברג פלמינג קג'רסייד, מפקח משטרה במרכז הפשע הלאומי של דנמרק, אמר כי כתבי האישום הם אזהרה לצעירים לא לשתף או להעביר ביניהם סרטוני פורנו בכלל. "תחשבו על מה שאתם עושים. לעולם אל תשתפו סרטוני סקס. להפצה יכולות להיות השלכות משמעותיות מאוד הן על הקרבנות והן עליכם. אנחנו באמת מקווים שזה יפתח עיניים לצעירים ושהם יבינו שנדרשת מהם זהירות ואחריות בעולם הדיגיטלי".

800 מתוך 1,004 החשודים הם גברים. חלק מהם מעל גיל 18 והם זומנו לתחנת המשטרה לחקירה. אחרים קטינים והקשר איתם נוצר באמצעות הוריהם. רוב הנאשמים שיתפו את הווידאו פעמיים-שלוש, אבל כמה מהם עשו זאת מאות פעמים, סיפרה המשטרה.

פורנו בדנמרק

800 מתוך 1,004 החשודים הם גברים. צילום: shutterstock

גיל ההסכמה בדנמרק הוא 15 אולם החוק נגד פורנוגרפיה של ילדים חל על שיתוף סרטונים או תמונות מיניות של אנשים מתחת לגיל 18. אם יימצאו אשמים בהפצת דימויים פורנוגרפיים של ילדים, מלבד עונש מאסר, הם ייכנסו לעשר שנים למרשם עברייני פורנוגרפיית ילדים במדינה ותישלל מהם הזכות לעבוד במקצועות מסוימים כמו רווחה וחינוך. .

פייסבוק שדיווחה על הסרטונים סיפרה ל- CNN כי יש לה אפס סובלנות לתמונות של ניצול ילדים ושיתוף תמונות אינטימיות ללא הסכמה. דוברת ענקית הטכנולוגיה אמרה: "המערכות שלנו פועלות ברקע ומסירות באופן אוטומטי תוכן אינטימי של ילדים בארה"ב ומוסרות את המידע לסוכנויות אכיפת החוק הרלוונטיות ברחבי העולם".

בתחומי שיפוט רבים מתייחסים בחומרה רבה להפצת תמונות מפורשות וסרטוני וידאו בכיכובם של אנשים מתחת לגיל 18, בלי קשר לגילו של זה ששיתף. בתחילת שנת 2016, לדוגמא, נעצרו שלושה נערים אמריקאים, והואשמו במעורבות במעגל "סקסטינג" (שיתוף בין רבים של תכנים בעלי אופן פרונוגרפי) שהפיץ תמונות וסרטוני וידאו מפורשים של תלמידים אחרים, לפעמים תמורת כסף.

לעומת זאת, בדצמבר האחרון, האגודה לזכויות האזרח האמריקנית הגישה התנגדות לתביעה במינסוטה כנגד בת 15 ששיתפה תמונת עירום של עצמה. "אין ספק שיש לסקסטינג השלכות, אבל בני נוער עושים טעויות לפעמים. יש דרכים אחרות בהן הורים, בתי הספר והקהילה כולה שיכולה להגיב על סקסטינג מבלי לפתוח תיק פלילי לצעירים, לסכן את עתידם ולערער את המרדף וההעמדה לדין של אלו שמנצלים ילדים באמת", אמרו אז האגודה לזכויות האזרח.