כמה רחוק אנשים מוכנים ללכת כדי לפגוע ולרמוס אדם שתפיסת עולמו ועמדותיו הפוליטיות שונות משלהם?

עיתונאית עצמאית הידועה כאחת מהמבקרות הגדולות ביותר של מפלגת השלטון הנוכחית בהודו, מספרת כי חייה נהרסו לאחר שציוץ מזויף שלה שפורסם בטוויטר, ככל הנראה ע"י מתנגדיה, גרם לגולשים ברשת החברתית להטריד אותה ולאיים על חייה.

רנא איוב רגילה להתקפות מילוליות ברשת. כאישה המסקרת מדי יום את עוולות המשטר בארצה היא נתקלת בתגובות חריפות ואלימות לעתים קרובות על אופייה ואמינותה אך היא מעולם לא דמיינה את הסערה שתתרחש בעקבות ציוץ מזויף אחד שיפורסם בטוויטר שלה. הציוץ אפילו לא היה מתוחכם מדי. בסך הכל נכתב בו: "אני שונאת את הודו ואת ההודים". אבל זה הספיק. תוך שעות ספורות הוא הפך לוויראלי ואיוב החלה לקבל איומים ואיחולי מוות ואונס. אבל הגרוע מכל עדיין היה לפניה.

רנא איוב

רנא איוב

"לפני שידעתי על זה, זה כבר שותף בכל מקום", היא נזכרת, "פתאום קיבלתי המון תגובות בסגנון 'אני רוצה לאנוס אותך' ... אבל הצלחתי להבין למה רק כשחבר שלח לי הודעה זה הוא כתב: "אני הולך לשלוח לך משהו ואני לא רוצה שתתבאסי מזה". הוא שלח לי סרטון פורנו עם תמונת עירום מזויפת שלי שנעשתה בפוטושופ... זה הסתובב בכל מקום... היו צילומי מסך של הווידאו הזה בסמארטפונים של כולם. הגוף העירום הזה עם הפנים שלי הפך בן רגע למציאות החדשה שלי".

זמן קצר לאחר מכן, צילום מסך של איוב מתוך הסרטון המזויף הועלה בחשבון הטוויטר שלה והפך גם הוא לוויראלי במידי- הפעם לצד התמונה התווסף הכיתוב "אני זמינה", לצד מספר הטלפון וכתובת ביתה.

"פתאום אנשים התחילו לשלוח לי תמונות עירום של עצמם ולבקש ממני לתת להם "שירות". היו כאלה ששאלו אותי כמה כסף אני גובה וכתבו לי "עדיף אותך כזונה, מה אתה עושה כעיתונאית?", מספרת איוב לכתבת ה- BBC, איישה פררה.

"השבועות האחרונים הם גיהינום", היא ממשיכה. "בכל בוקר כשאני מתעוררת אני רואה את הזרם הזה של הטוויטים עם צילומי מסך מתוך סרטון הפורנו הזה עם התמונה המפוברקת שלי. אני עדיין המומה מזה. היו לי התקפי חרדה מרובים, דפיקות לב... אני לא מאחלת לאף אחד להיות בסיטואציה הזו. אני לא אותו אדם שהייתי פעם. אני כמעט צל של עצמי".

לפי ה- BBC, האו"ם קרא לממשלת הודו להציע לה הגנה אולם איוב טוענת כי אף גורם בממשלה אפילו לא ניסה ליצור איתה קשר.

"אף אחד לא הגיע עד כה. איש לא הושיט לי את תמיכתו או כל סוג של ביטחון. שום דבר כזה לא קרה עדיין", אמרה.

צפה בראיון המלא של איוב: