אחת הנסתרות הידועות ביותר בעידן הדיגיטלי הוא שכולם מאזינים לנו. גוגל/פייסבוק/ ה nsa ומקבילו הרוסי יודעים לכמת את המידע הגלוי והנסתר בפעילות הדיגיטלית שלנו ולהסיק לגבינו מסקנות מדויקות ועובדתיות. הם משתמשים בזה להמון דברים, בעיקר לייצור כסף, וחלק מהם גם משתמשים בזה כדי לגרום למותנו בטרם עת ע"ע ארגוני ביון וגו'.

לכל אחת מאיתנו יש סיפור אלמותי בו היא, לדוגמה, שהיא אמרה בשעה  ב8:04 לאמא שלה בטלפון  או בשיחה פנים אל פנים "אין בעיה, אני אמצא מישהו שיתקן את השעון זהב שקיבלת מסבתא" ובשעה 8:15 מופיעות לך בפיד פרסומות לשענים, מתקני תכשיטים וגם שעון זהב מהמם בה.שטרן רק עכשיו בהנחה מטורפת 7500 שקל.

רובנו מבינים שזה קורה, שזה המחיר של אבדן הפרטיות והתמימות, וכולנו נשלם על זה ביוקר (ומשלמים כבר עכשיו, הבה לא נתבלבל).

גברת, כאן פייסבוק, החיים שלך בזבל

אבל בשבועיים האחרונים התחילה להופיע  אצלי בצד שמאל בפייסבוק, מודעה פרסומית שקצת טורדת את מנוחתי. מדובר בפרסומת של חוקר פרטי המציע את שירותיו. כיאה לחוקר פרטי, במודעה יש תמונה, שאפשר להניח שהיא לא תמונה שלו, כי בואו, חוקר פרטי בישראל לא נראה שבדי ומסוקס, בתמונה "החוקר הפרטי" חמוש במצלמה ארוכת-עדשה ובמשקפי שמש אמביוולנטיים. הכותרת משתנה: או שזה שם החוקר, נגיד "ש.לוי – חוקר פרטי" ואז הזמנה ליצור קשר או שזו כותרת בסגנון "האם בעלך נמצא כל הזמן בטלפון ואת לא יודעת איפה הוא?" וכדומה. בין הנשים שאיתן ערכתי את התחקיר הראשוני, נמצאו כאלה שהמודעה הזו הופיעה בפיד עצמו, בגלילה, תחת sponsored. זה אומר אגב, שהן בבעיה הרבה יותר גדולה. תיכף תבינו למה.

 

אחרי שהפכתי וחככתי בנושא, הגעתי לשתי מסקנות מטרידות.

  1. הגיוני שזה יופיע לי בפיד. אני אישה ונשואה מעל ל-15 שנים. לפי כל הסטטיסטיקות השפויות, מזמן הייתי צריכה להיות גרושה מאושרת בפרק ב' בטיול שורשים במרקש עם בן זוגי החדש שהוא גם צלם חובב וגם מנגן על צ'מבלו. אז החוקר הפרטי המפרסם, או מי מטעמו, בעצם טירגט את המודעה, כיון אותה, לכל אישה בישראל שנשואה מעל שנים ובגיל כזה וכזה כנראה. בהחלט ייתכן שהוא גם טירגט את המודעה לגברים, אבל עד כה התחקיר בידיי מצא ששום גבר לא ראה את המודעה הזו. רק נשים. וחבל, אגב, כי הנתונים מראים שנשים מנהלות רומנים מחוץ לנישואין באותה מידה כמו גברים. סתם לידיעתך, ש. לוי חוקר פרטי.

 

  1. המסקנה השניה היא שבהחלט יכול להיות שהחוקר הפרטי לא כיוון אליי, אלא שהאלגוריתם של פייסבוק עשה את זה על דעתו המבוססת על אג'נדה נתונית. פייסבוק (בעזרתו האדיבה של ווצאפ ושות) יודע עליי המון דברים ויודע גם מי נשוי לי. הוא יודע מה בן זוגי צריך ורוצה בחיים ומפרסם לו את זה בהתאמה (שעוני ריצה, תוספי מזון, וכרטיסים למשחקי כדורגל בחול). במקביל הוא מפרסם אצלי דברים שמעניינים אותי (משתיקי קול לילדים, כדורים נגד התקפי פאניקה ואפליקציות סיניות למדידת לחץ דם).

מכאן  - הואיל ופייסבוק יודע את כל דברים האלה, יש מצב שפייסבוק יודע מתצפיותיו הדיגיטליות שבן זוגי מחלטר אצל מישהי אחרת – והוא בעצם מנסה לרמוז לי, בעדינות ובמסווה פרסומי לגיטימי, שכדאי שאפנה להיוועץ בחוקר הפרטי. "גברת", הוא מנסה להגיד לי , "בלי שמות וכזה, אבל כדאי שתקליקי פה. זה יכול לעזור לך".

מבחינתי זה צעד אחד מעבר לקו האדום שלי ולכן לא הקלקתי. מהסיבות הבאות:

  • אין לי כסף לחוקר פרטי
  • עצבן אותי שהוא מכוון לנשים (על פי המחקר שבידיי). או שתבין שכולם בוגדים, צא מהשיפוטיות המגדרית (וכך גם תגדיל את קהל היעד ואת ההכנסות שלך), ש.לוי חוקר פרטי, או שתעזוב אותי בשקט.
  • לא מקובל עליי שפייסבוק מחליט בשבילי מה לא עובד אצלי בחיים. או שהוא יודע משהו על החיים שלי שאני לא.

וכיאה לאישה בטוחה בחייה ובעצמה, בזוגיות שלה ובשפיות דעתה, ווצאפתי מיד לבן זוגי. אם כבר חשדות – בואו נכה בברזל בעודו חם. בהצלחה שיהיה לכולנו.