כולנו מכירים את עמוד הפייסבוק "כשאבא ואמא בני דודים", ובינינו, רובנו מפחדים שיגיע היום וגם פליטת פה (או מקלדת) לא חכמה שלנו – תעשה את דרכה לעמוד ונהפוך להיות הטיפש התורן שכולם צוחקים עליו. אין ספק, מדובר באחד העמודים המשעשעים ברשת, שכיף להיות חלק ממנו ולפזר בו תגובות שנונות וארסיות שיזכו אותך במאות לייקים ופרצופים צוחקים – אבל מה קורה כשהבדיחה הופכת להיות על חשבונך, והחיצים הופכים להיות ארסיים מידי?

למי שלא זכה להכיר - אל העמוד הפופולרי, שמספר העוקבים שלו עומד כרגע על 487,859 גולשים, עולים בדרך כלל צילומי מסך שכוללים התייעצויות מוזרות בקבוצות אחרות, התכתבויות אישיות ואפילו שלטים שהשאירו שכנים בחדרי מדרגות - חלקם עם שגיאות כתיב, חלקם מנוסחים באופן עילג, וחלקם פשוט כוללים טעויות לא סבירות ובאמת מצחיקות. העמוד, שהתחיל מרעיון של בן אדם אחד (שבעצמו מעדיף להישאר אנונימי) הפך תוך שנתיים מהרגע שנפתח לדבר הכי חם ברשת. הוא מצליח כל כך בגלל שהישראלים מלאים בהומור עצמי ובעיקר אוהבים לצחוק על אחרים. איכשהו בתרבות שלנו זה לגיטימי לצחוק על הכל ועל כולם, ומי שלא מבין את הבדיחה ומשתף איתה פעולה הוא חמוץ ולא מבין עניין.

אני מודה, אני עוקבת אחרי העמוד כבר כמה שנים ונהנית ממנו בעצמי, אבל כבר תקופה ארוכה שהפוסטים שם קצת מכווצים לי את הבטן וגורמים לי לפעמים להרגיש שהגבול בין בדיחה לגיטימית לשיימינג אכזרי נחצה. זה התחיל בצילום מסך שמישהו העלה מראיון שנערך עם הזמרת אילנה אביטל בתוכנית "אנשים" שם צוטטה הזמרת אומרת "אני הפנטזיה של חצי מהגברים במדינה הזאת". התמונה של אביטל יחד עם הכיתוב גרמו לאנשים לשחרר כל רסן ולשכוח את האישה שמאחורי הבדיחה: "יש קו דק בין פנטזיה לסיוט", כתב אחד הגולשים, אחרת כתבה: "מה הסוד שלה למראה צעיר? אין לה כזה", ונוספת עקצה: "אם חצי מהגברים במדינה מפנטזים עלייך, איך לעזאזל את לבד?". ואלו היו תגובות עדינות ביחס לשאר הסטנדאפיסטים בפוטנציה שנהנו לרדת על הזמרת. בשלב מסוים השיח הפך ליותר ויותר פוגעני עד שהיה נדמה שמתנהלת איזושהי תחרות סמויה של מי יצחיק יותר על חשבונה של אילנה אביטל. חלק מהמגיבים טענו שהתגובות יצאו משליטה אבל הגולשים לא עצרו, ומנהל העמוד שהיה יכול לעצור את האפשרות לתגובות, ולחסום את הפוסט נמנע לעשות זאת. . 

 

מיכל הקטנה. צילום מסך מתוך "כשאבא ואמא בני דודים"

מיכל הקטנה. צילום מסך מתוך "כשאבא ואמא בני דודים"

לפני כמה ימים עלה פוסט על מיכל הקטנה, גם במקרה הזה ציטוט מתוך ראיון שנערך איתה. "מיכל הקטנה מתקרבת לדת: "יש לי רב שאני לא זזה בלעדיו. הייתה לי הרבה זמן רטיבות בבית ולא מצאתי מאיפה זה מגיע. הוא אמר לי לבדוק במזגנים והבעיה אכן הייתה שם". במקרה של כוכבת הילדים, מרגיש שמנהלי העמוד של ידיעות אחרונות שבחרו להבליט דווקא את הציטוט הנ"ל מתוך ראיון שלם, ידעו מראש איזה סוג תגובות הוא יגרור. כך או כך הציטוט התגלגל גם לעמוד "כשאבא ואמא" ו-2500 מגיבים לא ריחמו על הכוכבת. מפורסמת נוספת שברגעים אלו ממש הפכה לבדיחה של הרשת היא אדל פספלוב. שהחליטה לערוך סשן שאלה-תשובה עם העוקבים שלה, סיפרה על הזירוז שעברה בלידה והתבלבלה בין המילה פיטוצין לפטוצ'יני: "ילדתי רגיל. לצערי באמצע הזירוז פטוצ'יני דרגה 3 האפידורל לא עבד עלי".

נכון, שני הציטוטים האחרונים באמת משעשעים, אבל כששוכחים שמאחוריהן עומדות נשים בשר ודם ומשתלחים בהן בלי טיפת רחמים זה לא מרגיש טוב. וזה לא תקף רק למפורסמות או מפורסמים שנמצאים על המוקד – בדרך כלל השמות והתמונות של האנשים שעומדים במוקד הבדיחה נמחקים, אבל אם אתה חבר בקבוצה שממנה נלקח צילום המסך אתה יכול בקלות לדעת במי מדובר. ברשת אין כבר אנונימיות וכשמסה של אנשים צוחקת על חשבונך ולעיתים מבזה אותך זה פוגעני ואפילו הרסני במקרים מסוימים. 

 

הסטורי של אדל בספלוב. צילום מסך מתוך "כשאבא ואמא בני דודים"

הסטורי של אדל בספלוב. צילום מסך מתוך "כשאבא ואמא בני דודים"

הישראלים ידועים ביכולת שלהם להקליל ולצחוק על כל דבר. בכלל, העם היהודי רשם על הומור עצמי סוג של פטנט ויש שאומרים שהיכולת להתבדח עזרה לנו לשרוד כעם אחרי כל המרורים שעברנו. אבל משהו השתנה, אולי זה בגלל שעברנו לחיות מאחורי מסכים, ואולי זה בגלל האקלים הפוליטי המשוגע והמפלג, אבל כולנו הפכנו להיות אלימים יותר. השיח ברשת הפך למשתלח וכל מי שמביע דעה זוכה באופן מידי למתקפה מהצד השני ולפעמים לעליהום רחב ומצטער על הרגע שבחר לשתף במחשבותיו. איפשהו נשחקנו ונהרסנו ומשהו בנו התקהה. אנחנו מתלהמים יותר ותוקפים יותר ובעיקר הרבה יותר שיפוטיים. סביר להניח שחלק נכבד מקוראי הטור הזה מגלגלים עיניים ובטוחים שגם אני סוג של צנונית שלא מבינה בדיחה. אבל האווירה האלימה זולגת גם לעמודים של הומור מהסוג של "אבא ואמא בני דודים", כאן מגיעה האחריות האישית של כל אחד מאיתנו, וגם של מנהל העמוד שצריך למתוח קווים אדומים גם אם זה פחות פופולרי. מותר לצחוק ואם לא נשתגע, אבל אולי כדאי שנחשוב פעמיים לפני שאנחנו מבזים אנשים בשביל לייקים.