השיח ההולך ומתרחב באינטרנט על פמיניזם מכיל בתוכו גם יתרונות וגם חסרונות. לראשונה בהיסטוריה יש תחושה שנשים מצאו במה שבה אין עליהן צנזורה והן יכולות לדבר על מה שמפריע להן ללא הגבלה ובחינם. יחד עם זאת, עלייתו של הפמיניזם בשיח הישראלי הביאה גם לטענות כלפי נשים פמיניסטיות שהן שונאות גברים ומפיצות את השנאה לכל עבר.

לכן, הופתעתי מאד כי למרות כמות ההאשמות בשנאת גברים, קשה עד בלתי אפשרי היה למצוא נשים שאכן שונאות גברים, מצהירות על כך ומוכנות לדבר על כך. שנאה היא מצרך נפוץ באינטרנט הישראלי, רבים מצהירים שהם שונאים קבוצות אחרות בלי בושה ובלי חשש וחושבים שזה לגיטימי לחלוטין, אבל גברים? אותם לא שונאים, ואם כן אז במחתרת. ההאשמות בשנאת גברים תכופות ותדירות אבל אישה ששונאת אותם? אלו נדירות מאד ורובן לא מוכן להצהיר על כך מפחד שיפגעו מכך בהמשך. אף אישה לא הסכימה לדבר איתי בשמה המלא ולפיכך, כל השמות בכתבה זו בדויים.

מורן (32) מיפו, היא מנהלת פרויקטים, נשואה לגבר ואם לבת.

כששאלתי אותה מדוע לא תתראיין בשם מלא אמרה "אין לי בעיה שידעו שזאת אני, אבל אני רק לא רוצה שזה יעלה בגוגל"

אז למה בעצם לשנוא גברים? הרי את נשואה לאחד...

"אני לא שונאת את בעלי, בעלי גם גבר אבל עם גברים בהתחלה אני אף פעם לא אדישה, אני מגיעה מראש עם מטען. זו התחושה הראשונית שיש לי. הם צריכים להתחבב עלי. אני נזהרת. אני חכמה. אני שונאת גברים כבר הרבה מאד זמן אבל להגדיר את זה כשנאת גברים? רק בשנה שנתיים האחרונות. זה נחשב משהו ממש נוראי אבל סליחה? זכותנו! אי אפשר להתווכח עם רגשות ואני פשוט שונאת אותם".

שונאת גברים

אבל למה?

"ככל שאני נחשפת יותר לסיפורים של נשים על אלימות מינית ובאמת שיש עשרות סיפורים... כל ידיד שניסה לאנוס ידידה, בין אם הצליח בין אם לא, כל אבא שפגע בבת שלו מוביל לאבדן אמון מוחלט במין הזה. לא משנה כמה הם משחקים אותה, הם מחוברתים להיות נוראיים ואנחנו מחוברתות לסבול. האלימות שלהם, האגרסיביות, הזלזול והקטנה של נשים, ההתנשאות שלהם, האלימות כלפי נשים, המיליטריזם וההרס של העולם נראים לי כמו סיבות מספיקות".

אבל את אומרת שהם מחוברתים לזה - אז אולי זאת לא אשמתם?

"בסופו של דבר כולנו אנשים בוגרים ואנחנו אחראים על המעשים שלנו ועל קבלת ההחלטות שלנו. גם אם חוברתנו באופן מסוים זו אחריות שלנו מה עושים או עושות. אני מסתכלת על בן הזוג שלי, אם הוא חוברת בצורה הזאת ומצליח לחיות חיים ישרים והגונים, אז למה לא כל הגברים?"

את לא חושבת שזה פוגע ומכליל כשאת שונאת גברים?

"זה לא משהו שהוא נשלט. זה נגרם מחוויות שעוברים בחיים. זה לא אומר שאפגע בהם או אפלה אותם, זה פשוט נגרם מכאב עצום - אף אחת לא רוצה לשנוא. אני נחשבת דפוקה כי אני שונאת גברים, אבל מה יותר טבעי מלשנוא אנשים שפגעו בך?"

 ***

מאיה (26) מהקריות עוסקת במכירות ואומרת שגם אצלה המודעות התחזקה בעקבות האינטרנט.

"התנהגתי כמו שונאת גברים כבר שנים. תמיד התרחקתי מגברים כמה שיותר, מהחברה שלהם ומהנסיונות להתקרב אלי. התנהגתי באופן חשדן וספקן. העדפתי להשאיר אותם מחוץ לחיים שלי כמה שיותר".

ומה על מערכות יחסים רומנטיות?

"אני משתדלת לא לנהל איתם מערכות יחסים. כן, התאהבו בי בעבר וגם אני עצמי התאהבתי אבל בפעמים שזה קרה הרגשתי אחר כך שצדקתי שהתרחקתי. כל פעם שאני מכניסה גברים לחיים שלי מסתבר בדיעבד שזו הייתה טעות ושהייתי צריכה להרחיק אותם. יש מעט גברים שאני מעריכה אבל מצד שני כמה שאני מעריכה אותם בסוף תמיד מסתבר שיש להם צד מיזוגני שלא הספקתי לראות אותו. יש מעט גברים שאני יכולה לבטוח בהם".

אין אישה שלא מפחדת מגברים

אבל למה לשנוא את כל הגברים?

"אני שונאת אותם והם הרוויחו את זה ביושר: את היחס, את זה שאני מפחדת להשאר לבד איתם. הם שמים סמי אונס במשקאות, מנצלים, משקרים, מבטיחים דברים ומפרים אמון שוב ושוב. אני יודעת מה חברות שלי ומה נשים אחרות עוברות. זה גם חוצה את הגבול לדברים פליליים. יש לי חברה שמקיפה את עצמה בנשים כל הזמן. פעם אחת היא עמדה בתחנת אוטובוס, מישהו הציע לה טרמפ והיא נסעה איתו. הוא אנס אותה. מספיק גברים מתייחסים לנשים כאל טרף כך שצריך להזהר מהם בצדק".

את לא מרגישה ששנאה זה רגש שלילי? שאת מפסידה מהשנאה שלך?

"אנחנו לא נולדות שונאות אותם. זה משהו שאנחנו רוכשות במהלך החיים. אני מרגישה שנשים חוטפות עליהום כי הן שונאות ונשים אחרות אומרות להן "לא כל הגברים!" אבל כל אישה מכירה כמות מסוימת של גברים, אף אישה לא מכירה את כל הגברים. גם אם יש כמות יחסית גדולה של גברים שהם טובים וחכמים ולא צריך להשמר מהם, יש מספיק גברים גברים אחרים כדי לשנוא את כולם. אין אישה שיכולה ללכת ברחוב ולא לפחד מגברים ואין אישה שהחוויה הזו זרה לה".

מה יגרום לך להפסיק לשנוא גברים?

אני חושבת שזה לא משהו שהולך להשתנות בקרוב כי זאת תחושה שמגיעה מההתנסויות והחוויות שלי וגם מחוויות של אחרות.  גם אם מישהי תבוא ותגיד "לא כל הגברים" זה לא יגרום לאף אחת להפסיק לשנוא או לפחד. 

 ***

דניאלה (30) מתל אביב מגדירה את שנאת הגברים שלה כ"שנאה לתופעה חברתית"

זאת אומרת, את לא שונאת אותם אישית, אלא כתופעה במרחב הציבורי?

"יש גברים שאני אוהבת מאד מאד ואני פתוחה לאינדיווידואלים אבל נמאס לי כבר מאנשים עם אטימות פריווילגית וכוונות טובות. זו הדרך לגיהנום. יש להם תחושת מגיע לי, אני חשוב, חשוב להקדיש לי את הזמן ומקום ואני לא סובלת את האטימות שמגיעה לרוב מגברים. אולי זו נרגנות שמגיעה עם הגיל".

שונאת גברים

נשים לא אטומות? את לא סובלת ממיזנטרופיה באופן כללי?

"יש לי יותר סבלנות ככל שלאדם מולי היתה פחות אפשרות להשכיל את עצמו. נשים שוביניסטיות- אני לא כועסת עליהן כי פעמים רבות הן עסוקות מדי בהישרדות שלהן מאשר בלהתחנך. גם קשה להן לנשוך את היד שמאכילה אותן. אני יכולה להבין אותם ולכן יש אינטרס של נשים להעדפה של גברים. לגבר אין תירוץ. אנשים עם פריווילגיה הייתה להם הפריווילגיה לחנך את עצמם. קיבינימאט, גוגל נגיש והידע. זה הזמן לחנך את עצמכם ולעשות בדק בית. אני כבר ממש מיואשת מלהתנהל בחברה הזו כאישה".

אבל את יכולה גם את לשוחח איתם ולעזור להם להבין מה שגוי בהתנהגות שלהם, לא?

"לפני כמה זמן דיברתי עם חבר יקר ששמע ממישהי בעבודה שכמעט לא קיימת אישה שלא עברה הטרדה מינית בחייה. הוא התקשר אלי בבקשה שאספר לו עוד על זה. לבן אדם יש אמא, שלוש אחיות, בת זוג ושתי ילדות, איך הראש שלו עדיין בתחת?

יכולתי לרצוח אותו באותו הרגע. כשניסיתי להבין למה כעסתי כל כך, הרי אני כאילו כתובת סבירה לפנות אליה הבנתי שהוא מטריח אותי. כמו פיל בחנות חרסינה, הוא מבקש שאחלוק איתו דברים כואבים, רוצה שאספר לו על הטרדות מיניות שחוויתי. והוא כבר קיבל מידע ממשהי אחרת! למה הוא לא סומך עליה? ואם הוא לא סומך על מישהי אצלו בעבודה, אני הרי לא מכירה אותה, יש לו גוגל בפאקינג טלפון! יש שם נתונים. איזו שאלה לא לגיטימית!"

מה ישנה את ההתייחסות שלך לגברים?

"בואי נגיד ש"עוד באירופה היא היתה סקפטית". זה לא יקרה בימינו. זה לא יקרה עד שלא יהיה שינוי בחברה ונקודות הפתיחה של נשים וגברים תהיינה זהות".

אז תני עצה לגברים מה לעשות כדי שנשים יפסיקו לשנוא אותם

"תוציאו את הראש מהתחת ותבינו שהעולם לא אמור להסתובב סביבכם".