לפי הסטטיסטיקה, 1מכל 4 נשים עוברות הפלה אחת לפחות - טבעית או מלאכותית - במהלך חייהן. הפלה טבעית מוגדרת כאובדן הריון בעשרים השבועות הראשונים שלו, היא אירוע שכיח שמביא לסיומם של בין 30 ל-50 אחוזים מההריונות. במקביל, בכל שנה מתבצעות כ-20 אלף הפלות יזומות, בין היתר בשל סיבות בריאותיות של העובר או האם. בנוסף לנתוני ההפלות הללו, יש להוסיף לנתונים אלו גם קרוב ל-900 מקרים בשנה של לידות של עוברים מתים, המוכרות גם בשם "לידות שקטות".

כשבוחנים את הנתונים הללו, קל להבין מדוע אנו צריכים את חודש המודעות לאובדן הריונות, לידות שקטות והפלות טבעיות, המצוין מידי שנה בחודש אוקטובר. הצורך בחודש מודעות מתחדד עוד יותר לאור העובדה שבעוד שנשים רבות נאלצות להתמודד עם חוויות טראומטיות שכאלה, הנושא נותר כטאבו ולרוב אינו נידון מחוץ למעגלים משפחתיים וחברתיים מצומצמים עד מאוד.

על מנת לחזק את ידיהן של כל אלו שנאלצו לחוות הפלות או לידות שקטות, ומתוך ניסיון שלנו לעזור בקידום המודעות לנושא שנוגע לנשים רבות (אם לא לנשים כולן), אספנו עבורכן ציטוטים של שבע כוכבות ושחקן אחד שדיברו בגלוי על החוויות הקשות שלהן וכיצד התמודדו עמן.

אסתי גינזבורג

לפני כשנה בישרה אסתי גינזבורג לעולם על הריונה השני בתמונה נוגעת ללב בפרופיל האינסטגרם שלה, לאחר החלטתה שלא לנסות להסתיר את ההיריון מפני התקשורת. בתמונה שפרסמה נראית הדוגמנית בבגד ים כשהיא על רקע חוף ים, כאשר בעלה, עדי קייזמן, מנשק את בטנה. זמן לא רב מאוחר יותר התבשרה גינזבורג שההיריון לא צלח וכי עברה הפלה. הפוסט באינסטגרם נמחק, דבר אשר העלה שאלות רבות, לאור פרסומו של ההיריון בכל כלי התקשורת. "הייתי על סט צילומים לקמפיין כלשהו והיה בלתי אפשרי להסתיר את זה כי הייתה קצת בטן. בסוף, כמו שקורה לעשרות אחוזים של נשים, זה לא תפס", היא סיפרה בראיון חושפני למוסף "7 לילות" של עיתון "ידיעות אחרונות". "זה דבר נוראי וטראומטי. כל אובדן כזה, ולא משנה באיזה שבוע זה, מאוד נמוך או מתקדם, הוא קשה להסבר. את סוחבת ילד, בשר מבשרך, את מאבדת משהו שהיה שלך".

אסתי גינזבורג מדברת על ההפלה. צילום מסך

אסתי גינזבורג מדברת על ההפלה. צילום מסך

חן טל

בשנת 2015, ביום בו חגגה אושיית הרשת חן טל את יום הולדתה ה-27, היא החליטה לשתף את קהל העוקבים שלה בפייסבוק את סיפור ההיריון הראשון שלה, שנגמר בהפלה. בפוסט ארוך במיוחד, תיארה טל את ההתרגשות שלה ושל בעלה מגילוי ההיריון, האולטראסאונד הראשון שלאחריו החליטו הזוג לקרוא לעובר "מר קו" וגם האובדן הגדול. "אתם יודעים איך זה…משהו, איכשהו, תמיד משתבש, ואנחנו קיבלנו את התסריט הגרוע ביותר. אני לא אתחיל לספר לפרטי פרטים איך כל דבר קרה אבל אני אספר שמר קו מת", היא סיפרה. "הלב שלי נשבר התרסק והתנפץ לרסיסים, אני לא מאחלת את הכאב הזה, לא הנפשי ולא הפיסי לשונאים הכי גדולים שלי… נאלצנו לעבור סופ״ש בלהות ונאלצנו להמתין 4 ימים שמר קו מת בתוכי עד לתחילת השבוע שבו נוכל 'לרוקן אותו' כי זה הפרוצדורות הטיפשיות של בתי החולים בארץ. תהפוכות נפש, בכי וכאבים ללא סוף אך בסוף עברנו את זה".

מתוך עמוד הפייסבוק של חן טל

מתוך עמוד הפייסבוק של חן טל. צילום מסך

עמוס תמם

בחודש אפריל האחרון, כשנה לאחר הלידה השקטה שחוותה אישתו, טל, סיפר עמוס תמם על הטראומה שעברו ועל הבת שנולדה להם שנה לאחר מכן. "כשהגעתי היה די ברור שאנחנו הולכים ללידה שקטה. זה כמו בסרטים. אתה אומר לעצמך זה לא קורה לי, זה חלום רע, אני תכף מתעורר. ואז קורה הדבר הזה, שזו לידה, לידה לכל דבר. [...] כמו שעורפים לך את הראש", הוא סיפר בראיון למוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות". "בבית הקברות היינו אנחנו ועוד זוג שהגיע עם רביעייה שהייתה אמורה להיוולד. ויש איש בקלנועית עם קופסת קרטון שבתוכה הדבר הזה. קברנו אותו, כן. לא עושים קבורה רגילה. גם לא יושבים שבעה. אבל עדיין נולד תינוק. היה אמור להיות לי בן בכור, והוא תמיד יהיה הבן הבכור שלי" הוסיף. למרות הטראומה והטלטלה שחוו הזוג, תמם ניסה באמצעות גילוי הלב שלו לחזק זוגות שעברו חוויה דומה: "חשוב לי להגיד לאנשים שזה לא סוף העולם".

עמוס תמם בראיון חשוף על ההפלה השקטה

עמוס תמם בראיון חשוף על ההפלה השקטה. צילום מסך

ביונסה

כשנה לפני שהביאה לעולם את ביתה בלו אייבי בשנת 2012, ביונסה נכנסה להריון בפעם הראשונה מבעלה, אך זמן קצר לתוך ההיריון גילתה כי לעובר אין דופק. הזמרת חשפה לראשונה את ההפלה שנאלצה לעבור בסרט הדוקומנטרי והאוטוביוגרפי שהפיקה ב-2013, במסגרתו הגדירה את ההפלה בתור "הדבר העצוב ביותר ש(היא) אי פעם חוותה". בראיון שנתנה לאושיה ומנחת הטלוויזיה, אופרה וינפרי, בשנת 2013, הסבירה זוכת הגראמי מדוע החליטה לשתף את העולם בנוגע להפלה שנאלצה לעבור. "יש כל כך הרבה זוגות שעוברים את זה וזה היה חלק גדול מהסיפור האישי שלי" היא אמרה. "זו גם אחת הסיבות שלא שיתפתי שאני בהריון בפעם השנייה, בגלל שאת לא יודעת מה הולך לקרות. וזה היה קשה, בגלל שכל המשפחה והחברים שלי ידעו וחגגנו את זה. זה היה קשה".

ניקול קידמן

בשנת 2007, במהלך נישואיה לטום קרוז, חשפה השחקנית ניקול קידמן את המאבק שלה להיכנס להריון. בראיון שנתנה למגזין "ואניטי פייר", חשפה זוכת האוסקר שהיא הצליחה להרות לקרוז אך הפילה את העוברים, דבר אשר בסופו של דבר הביא את הזוג לאמץ את שני ילדיהם, איזבלה וקונור. "מהרגע שטום ואני היינו נשואים, אני רציתי להביא ילדים", היא אמרה. "ואיבדנו תינוק בהתחלה, אז זה היה באמת מאוד טראומטי. וזה היה הרגע שהביא אותנו לאמץ את בלה [איזבלה]". בראיון שהעניקה למגזין האוסטרלי "Who" בשנת 2012 סיפרה "ניסיתי ונכשלתי, ונכשלתי, ונכשלתי. בלי להיכנס ליותר מדי פרטים, היה לי הריון חוץ-רחמי, הפלות וטיפולי פוריות. עשיתי את כל הדברים שאפשר לעשות כדי להיכנס להריון". עם זאת, בראיון היא הצליחה לשדר גם אופטימיות: "כשזה לא עבד הייתי צריכה לחפור עמוק ולמצוא את הדרך שלי לצאת מהדיכאון. אין לי חרטות לגבי שום דבר מהדברים הללו. זה הכול היה חלק מההתבגרות".

"הייתי צריכה למצוא את הדרך שלי לצאת מהדיכאון". ניקול קידמן. צילום: shutterstock

"הייתי צריכה למצוא את הדרך שלי לצאת מהדיכאון". ניקול קידמן. צילום: shutterstock

גווינית' פאלטרו

מספר שנים לאחר שהביאה לעולם את שני ילדיה - הבת אפל ב-2004 והבן מוזס ב2011, השחקנית גווינית' פאלטרו שיתפה כי חוותה הפלה בניסיון להביא לעולם את הילד השלישי שלה. בראיון גלוי לב שנתנה למגזין "You" של ה-"דיילי מייל" הבריטי, זוכת האוסקר שיתפה כי ההיריון השלישי שלה כמעט הביא למותה וגרם לה לפחד להיכנס להריון נוסף. "הילדים שלי מבקשים ממני ללדת עוד תינוק כל הזמן.....אני מתגעגעת ל(עובר) השלישי שלי. אני חושבת עליו", סיפרה. "אבל הייתה לי באמת חוויה רעה כשהייתי בהריון עם השלישי שלי. זה לא עבד ואני כמעט מתתי".

מתגעגעת ל(עובר) השלישי שלי. גווינית' פאלטרו. צילום: shutterstock

מתגעגעת ל(עובר) השלישי שלי. גווינית' פאלטרו. צילום: shutterstock

סלין דיון

במסגרת ראיון ל-"Access Hollywood" בשנת 2009, סיפרה הזמרת סלין דיון על הקושי שהיה לה להביא ילדים לעולם, לאחר לידת בנה הראשון רנה-צ'ארלס. מאוחר יותר, באותה שנה, חשפה הזמרת פרטים נוספים במסגרת ראיון שקיימה עם אופרה וינפרי: "אלו החיים, את יודעת? הרבה אנשים עוברים את זה. אנחנו ניסינו 4 פעמים להביא ילד. אנחנו עדיין מנסים. אנחנו בניסיון ה-6 שלנו, ואני אגיד לך, אם 5 זהו מספר המזל שלי, הניסיון החמישי הזה חייב להצליח". בסופו של דבר הזמרת הצליחה להיכנס להריון, כשהייתה בת 42, בזכות טיפולי הפריה וילדה זוג תאומים, נלסון ואדי.

סלין דיון. אינספור ניסיונות להיכנס להריון. צילום: shutterstock

סלין דיון. אינספור ניסיונות להיכנס להריון. צילום: shutterstock

שרון סטון

גם השחקנית הוותיקה שרון סטון התקשתה להיכנס להריון ולשמור על עובריה, והייתה מסוגלת להיפתח ולספר על כך רק לאחר שאימצה את שלושת ילדיה. כשהיא קוראת לחוויה שלה "טראומה שפשוט אי אפשר לשאת", סטון סיפרה למגזין "Prestige" כי "היו לי שני הריונות שאיבדתי בסוף חודש חמישי וזה היה כל כך נורא כי הייתי צריכה לעבור ניתוח כשהילדים שלי מתו". בראיון שנתנה למגזין "AARP" תיארה סטון כי "בפעם האחרונה שאיבדתי את התינוק, עברתי לידה של 36 שעות. בזמן שהיינו בבית החולים, עורכת הדין שטיפלה בבקשת האימוץ שלנו התקשרה. זה היה מדהים. ממש מתנה מלמעלה".

 

שרון סטון: "טראומה שפשוט אי אפשר לשאת". צילום: shutterstock

שרון סטון: "טראומה שפשוט אי אפשר לשאת". צילום: shutterstock