בשנות העשרים לחיי, היה לי קשר ידידותי עם גבר בגילי. ידעתי שהוא חושק בי, אבל לא חשקתי בו. הסתפקתי בידידותנו והגבולות היו ברורים לשנינו. ערב אחד יצאנו למסיבה. ערבבתי אלכוהול וחומרים כימיים, כך מצאתי את עצמי בסוף הערב נמרחת על אותו ידיד, למרות שלא חשקתי בו. הרגשתי אבודה ובודדה ורציתי להרגיש נאהבת ונחשקת. אבל אותו ידיד לא התבלבל לרגע. הוא זיהה את מצבי. הוא ראה שאינני כשירה. הוא הזמין מונית ונסע איתי הביתה. ליווה אותי במדרגות, הכניס אותי לביתי, ולא עזב עד שווידא שאני בסדר, מוגנת במיטתי. אז, יצא ונסע לביתו. זו התנהגות גברית אמיצה. זו התנהגות גברית אבירית. רגישה. מכבדת. והיא הייתה אפשרית אז. והיא אפשרית גם היום.

אתם יכולים להפסיק לפחד

בשבועות האחרונים מתחוללת מהפכה, בארץ ובעולם, בעקבות קמפיין #metoo. האדמה זזה, הביוב נפתח וכל הזוהמה שהושתקה והוצנעה במשך שנים צפה למעלה. אני מבינה, רואה ושומעת – בשיחות עם גברים - שהמצב הזה מפחיד אותם ומערער אותם. הם שואלים את עצמם: "מתי והאם תופיע אישה מעברי ותהרוס את שמי ואת חיי?" זו אכן מחשבה מבהילה, אבל אל תתנו לה לנהל אתכם.  אני רוצה להציע לכם, הגברים, אופציה אחרת: במקום לפחד, תהיו אמיצים באמת. במקום לפחד מהמהפכה: הצטרפו אליה.

 

אני שומעת גברים שאומרים "הנשים שינו את החוקים. התנהגות שפעם הייתה הנורמה, היום מוקיעים ומגנים ועושים בגללה שיימינג. לא ידענו שזה לא בסדר. אף אחד לא אמר לנו". אתם יודעים מה האירוניה, גברים יקרים? שגם אנחנו חשבנו שזו הנורמה, שככה זה, שעדיף לשתוק, לא לעשות מזה סיפור.  אני ורבות כמותי הבלגנו ושתקנו וחרקנו שיניים והפנמנו שהמצב המעוות הזה הוא "הנורמה" ושככה זה וזהו.

 

אז זהו, שלא ככה זה ולא זהו. כי גם אז, לפני ש"שינו את החוקים", היו  גברים אחרים, גברים שלא שיתפו פעולה עם הנורמה, כאלה שהתנהגו בכבוד כלפי נשים. כאלה שלא החפיצו, שלא נגעו ללא רשות, שלא ניצלו מעמד וכח, שלא עצמו עיניים. בדיוק כמו אותו חבר שלי.

 

4 דברים פשוטים שאתם יכולים לעשות

אז כן: שינו את הכללים. היום אי אפשר לומר כבר "לא ידעתי, לא אמרו לי. חשבתי שמותר ומקובל". אז מה אתם יכולים לעשות? לבחור בגישה השנייה. האמיצה. הנכונה. להיות בצד הנכון של ההיסטוריה. להצטרף אלינו ולתרום את חלקכם לשינוי. רוצים רשימה של כמה דרכי פעולה? הנה:

  1. אם אתה אבא, תהיה שותף בהורות ובמטלות הבית. אלה לא תפקידים נשיים חסרי ערך, אלה תפקידים משמעותיים לשינוי החינוכי. והם מלמדים את הילדים, דרך מראה עיניים, שאימא ואבא שווים.
  2. אם אתה מנהל, תהיה מודע להיותך דוגמא, תשתמש בכוח שלך כדי למנוע הומור מחפיץ כלפי נשים, גלה רגישות וכבד את המרחב של הנשים שעובדות אצלך בארגון. הצב גבולות ברורים והשקע בחינוך ובהסברה, עד שתהליך ההפנמה יושלם. וכן, דווקא אתה, כגבר, צריך להוביל את המהלך הזה בארגון. חשוב כמה רב עוצמה זה יהיה עבור הנשים והגברים בארגון שבראשו אתה עומד, אם אתה תעמוד בחזית המהלך הזה. אנצל את הבמה הזאת ואגיד לך – אנחנו במרכז הסיוע, עושות יופי של עבודת הסברה. תשלח מייל – נעבוד ביחד.
  3. אם אתה פרסומאי – תהיה יצירתי, מקורי, שנון, חכם, מתוחכם, אבל די עם ההחפצה, עם החיבור בין אלימות למיניות, עם פרסומות נוטפות סקס, סקס הוא כבר מזמן לא הדרך היחידה למכור מוצר.
  4. אם אתה איש תקשורת, אל תשתף פעולה עם הדימויים המגדריים, שהופכים נשים לחפצים וגברים למכונות מלחמה.

 

אתה, הגבר החדש

גברים – אל תשתקו, אל תיקחו אוטומטית את הצד של הפוגע, כמו הייתה זו אחוות גברים.  אתם לא בוגדים בחברים שלכם, אתם עוזרים לחברים שהם כמוכם לצאת מהארון – כי אתם הרוב.

הגבר החדש, אתה, מוכן להתייצב כנגד חבריו הגברים ולא לשתף פעולה עם אלימות כלפי נשים. גבר שלא מתלונן על הנורמה, אלא עוזר לנסח אותה ולתקן אותה ולהגן עליה. עבור נשים, אבל גם עבור גברים. עבור חברה טובה ומתוקנת יותר. זה הגבר החדש, אבל באמת. גבר שמבין שבכדי שהעולם יעבור את השינוי, הוא צריך לתרום את חלקו לא פחות מהנשים סביבו. בוא, הצטרפו אלינו. זו שותפות גורל היסטורית. לנו ולכם. עבור בניכם ובנינו, בנותיכם ובנותינו.