כל כמה ימים אנחנו נתקלות בעוד סטטוס של אישה שמשתפת בנזק שנגרם לה בעקבות השימוש בגלולות למניעת הריון, החל מהשמנה ועד לשיעור יתר. לא מעט נטען כי קיים קשר בין שימוש בגלולות לבין מחלת הסרטן, ובנוסף כמובן כל אחת יודעת שבגיל 30 גלולות בשילוב עישון הם פחות או יותר כרטיס כניסה לעולם הבא. לכן, כל אישה שמעוניינת לקיים יחסי מין מבלי להיכנס להריון, שמחה לשמוע על הניסיונות לייצר גלולה למניעת הריון עבור המין הפחות יפה.

לפני כמה שנים, התחילו לעבוד על בדיקה ניסיונית של זריקה הכוללת בתוכה שני הורמונים שתפקידם לדלל את הזרע, ועל ידי כך להפחית את הסיכוי להיכנס להריון ב-96 אחוז. במחקר לזריקה לקחו חלק מאות גברים בגילאי 18 עד 45, שנמצאים בקשר זוגי לפחות שנה. בהתחלה נראה שהכל הולך חלק, אלא שהבשורה המשמחת נקטעה לאחרונה, לאחר שפורסם שהשלב השני של הניסוי הופסק משום שהגברים התלוננו על תופעות הלוואי של החומר.

על פי הפרסום, הזריקה הניסיונית עבדה היטב, והזרע של המשתמשים אכן דולל באופן משמעותי. עם זאת, הוועדה שבדקה את הניסוי שמה לב שכ-20 גברים נשרו מהניסוי, והסיבה לכך הייתה תופעות הלוואי. לפני שאתם מצדיעים להם, על כוח הסבל שעזר להם להחזיק מעמד למרות התופעות, כדאי שתדעו מה הן היו בדיוק. ובכן, הרוב דיווחו על אקנה, היו כמה שאפילו דיווחו שהם סובלים מ"אקנה חמור". חלק מהגברים פיתחו גם תנודות במצב רוח. המקרים הקיצוניים שדווחו היה אדם אחד שפיתח דיכאון חמור וגבר אחר שניסה להתאבד.

על פי ה-CNN, סך הכל דווחו לאורך הניסוי 1,491 מקרים של תופעות לוואי, שרובם מסתכמים ב"כאבי שרירים", "אקנה" ו"כאב במקום ההזרקה". עוד הם טענו ש-39 אחוז מהמקרים, לא היו קשורים בשום צורה לזריקה.

כצפוי, הפרסום הזה הוביל ללא מעט גלגולי עיניים. הרי מאתנו הנשים מצפים במשך עשורים לסבול תופעות לוואי כאלו, ואפילו מבלי להתלונן. אנחנו כבר יודעות מצוין שאף אמצעי מניעה לא מושלם ולכל אחד יש את התופעות הלוואי שלו, והרבה פעמים יש ניסוי וטעיה עד שמוצאים את הגלולה שהכי פחות משגעת את הגוף. הרבה פעמים נשים נאלצות לבחור עם מה הן מעדיפות לחיות – אקנה או משקל עודף. ירידה בחשק המיני או כאבי מחזור חמורים.

חלילה אל תטעו – אין פה עניין לגרום לגברים לסבול כמו הנשים. הרצון הוא שאף אחד לא יסבול, ואם כעת יותר ברור עד כמה תופעות הלוואי של הגלולות מקשות על החיים – עד כדי כך שגברים לא יכלו לסבול אותן יותר - אולי הרמז העבה פה הוא דווקא להשקיע עוד ועוד משאבים, עד שימצאו הפתרונות הכי נוחים והכי בריאים עבור שני המינים.