לפני כמה ימים נכנסה אליי לקליניקה אישה בת 45. אישה מטופחת ונאה שסיפרה לי שהיא נשואה כבר 5 שנים. יש לה ילדים מבעלה הראשון אבל כעת היא רוצה ילד משותף עם בעלה החדש.

כשהתחלתי להסביר בעדינות, שבגיל הזה הסיכויים להריון קלושים, היא ענתה לי "אבל יש לי עדיין מחזורים סדירים, ויש נשים שיולדות גם בגיל 60",

הסברתי לה שבכל המקרים הללו מדובר בהריונות מתרומת ביצית – אבל היא סירבה להאמין וביקשה שבכל זאת אנסה לעזור לה בטיפולי פוריות. וכך היה.

אני יודע שגיל הנישואין עלה בשנים האחרונות, ואיתו גם גיל הכניסה להריון. נשים חושבות היום על הריון לעתים בגילאי ה-30 המאוחרים ואף למעלה מכך. וחשוב לי להגיד לכן וגם לכם משהו שכדאי שתדעו: ככל שהגיל עולה, כך הסיכוי להיכנס להריון באופן טבעי – קטן. החל מגיל 40, הסיכוי של אישה להיכנס להריון יורד לכ-4 אחוז סיכוי.  בגילאים האלה ההריון הוא מורכב יותר ועלול להיות בסיכון גבוה יותר לרעלת הריון, לסיבוכים בעת הלידה עצמה וללידות מרובות עוברים כתוצאה מטיפולי פוריות.

אז מה כדאי לעשות?

קודם כל – להיות מודעות. זה החלק הראשון והחשוב. לדעת את הסטטיסטיקות ולקחת אותן בחשבון.

דבר שני: אפשר לשקול תהליך של "שימור פוריות" על ידי הקפאת ביציות. הסיכוי של הריון מביצית של אישה בת 30-35 גבוה משמעותית מהסיכוי לכך אחרי גיל 40.

ורק שיהיה במזל טוב!