חדשות השבוע בערב הסעודית: לראשונה מזה עשורים רבים נשים עלו על הכבישים במדינה, לאחר שצו המלך המתיר לנשים לנהוג ברכב סוף סוף נכנס לתוקף; יותר מ-120 אלף נשים הגישו בקשה לרישיון ביום ראשון האחרון בו הוסר האיסור; נבחרת הכדורגל ניצחה 2:0 את נבחרת מצרים במונדיאל, ובכל זאת שבה הביתה לאחר שלא צלחה את שלב הבתים בגלל הפסד של 5:0 מול נבחרת רוסיה; ובעולם האופנה, זכינו להיכרות ראשונית עם דוגמנית הסעודית העל הראשונה.

טאלידה טאמר הוכרזה על ידי המגזין המוביל Harper's Bazaar (המהדורה הערבית) כדוגמנית האופנה העילית הראשונה מערב הסעודית, ומככבת על שער גיליון יולי/אוגוסט שלו. לפי המגזין, טאמר צפויה להיות הדוגמנית הסעודית הראשונה שתצעד על מסלול בשבוע האופנה בפריז.

כמו רבות בעולם האופנה בימינו, גם טאמר מגיעה מבית שתעשיית האופנה אינה זרה לו. הדוגמנית בת ה-18 היא בת לאמא איטלקיה, כריסטינה טאמר, דוגמנית עבר שעבדה עם מותגים כמו ארמני, ג'יאנפרנקו פרה ומותג הלנז'רי לה פרלה. מנגד, אביה הסעודי, איימן טאמר, יושב בראשו של תאגיד העוסק בין השאר גם בקוסמטיקה וטיפוח.

הדוגמנית הצעירה מצביעה על ג'יזל כעל מודל לחיקוי, ושואפת להוביל אחריה עוד שורה ארוכה של דוגמניות מערב הסעודית.

טאלידה טאמר להארפרס בזאר

טאלידה טאמר להארפרס בזאר

 

"כשהתחלתי לדגמן, מעולם לא חשבתי שאהיה 'הדוגמנית הסעודית הראשונה', אבל נדמה שזה הזמן המושלם עבור התעשייה הזו להיפתח", אמרה בראיון לכתבת השער שלה.

"כשהייתי צעירה יותר, לא חלף בדעתי שאני לא רואה נשים סעודיות על שערי המגזינים או בצילומי אופנה, אבל ככל שהתבגרתי, חשבתי – 'למה הנשים האלו לא נראות כמוני? ולמה דוגמנות לא יכולה להיעשות בצורה שתכבד גם את התרבות שלנו?'. אני מייצגת נשים סעודיות, שהן נשים יפות וחזקות, ואני רק רוצה להיות מסוגלת לייצג אותן בצורה הנכונה".

בהתאם לדבריה, וכפי שניתן לראות בצילומיה לכתבת השער הזו, היא אכן שומרת על מידה של צניעות בתמונות, כזו שאולי לא משקפת את הגבולות המותרים לנשים בערב הסעודית, אבל גם לא מספקת ממש סיבה לסערה (למרות שראינו כבר לא מעט סערות מתחוללות סביב כתפיים או רגליים חשופות, ולא רק במדינות ערב – גם בארה"ב ואפילו כאן ולא מזמן בישראל).

ואמנם, מבט חטוף באינסטגרם של הדוגמנית הצעירה הזו חושף תמונות שרחוקות מאוד מלעמוד בצניעות המוכתבת לנשים בסעודיה. בעמוד האינסטגרם שלה ניתן למצוא כמה וכמה תמונות של טאמר במכנסונים, עם בטן חשופה, עם גב חשוף ואפילו בביקיני מינימלי, חלקן ממש מהשבוע האחרון.

הדוגמנית הסעודית

צילום מסך מהאינסטגרם של טאלידה טאמר

הדוגמנית הסעודית

צילום מסך מהאינסטגרם של טאלידה טאמר

לא סתם לבשתי לרגע את מדי משטרת הצניעות, והאמינו לי שהייתי מעדיפה להשאיר אותם עמוק עמוק בתוך הארון. טאלידה טאמר יפהפיה גם בתמונותיה ה"צנועות" וגם באלו הצנועות פחות, ואני מאחלת לה הצלחה גדולה בתחום שבחרה וניכר שהיא כה אוהבת. אבל כשדוגמנית מתהדרת בכותרת כמו "הדוגמנית הסעודית הראשונה", כותרת שבאמת מסמלת פריצת דרך, ואומרת בפה גלוי שהיא רוצה "לייצג את הנשים הסעודיות היפהפיות והחזקות" בעוד שאלו לא יכולות להרשות לעצמן לחשוף אפילו כתף במדינתן מבלי לשאת בתוצאות (שעלולות להסתכם אפילו באלימות קשה וברצח) – אז יש פה בעיה.

אתן לכם דוגמא – במקרה, גם היא מבין כותרות השבוע החולף.

שירין אל ריפעי, אשת תקשורת מערב הסעודית, הצטלמה השבוע לכתבה טלוויזיונית שעסקה בזכות החדשה של נשים לנהוג. בכתבה, אל ריפעי לובשת "עבאיה" לבנה (לבוש מוסלמי מסורתי שדומה לחלוק), חולצה ומכנסיים מתחתיו וכמובן גם כיסוי ראש. למעט פניה, קצת משיערה (גם שורשים וגם חלק מהקצוות), כפות ידיה וחתיכה קטנה מצווארה, דבר אינו חשוף במה שהיא לובשת – אבל מבחינתם של מספיק מהסעודים שצפו בה, מדובר בכל זאת בלבוש שאינו צנוע, ואינו עומד בדרישות הלבוש המצופות מנשים בממלכה.

מלבושיה של אל ריפעי בכתבה הזו עוררו סערה בסעודיה. לאחר שצילומי מסך מהכתבה הופצו ברשתות החברתיות, הוועדה הכללית לתקשורת אודיו-ויזואלית פתחה בחקירה בנושא, לאחר שבצילומים מהכתבה שלה היא נראתה לובשת 'בגדים לא צנועים אשר פוגעים בהנחיות וברגולציות".

בצמוד לפתיחת החקירה, אל ריפעי פרסמה בסנאפצ'ט תמונה של הדרכון שלה וכרטיס טיסה. רבים הניחו כי האישה ברחה מחשש לבטחונה, וכי הנסיבות אילצו אותה לעזוב את מדינתה.

שירין אל ריפעי

שירין אל ריפעי

שירין אל ריפעי בכתבה המדוברת, צילום: טוויטר

 

בערב הסעודית, כלל הנשים (מקומיות וגם תיירות) מחוייבות ללבוש עבאיה כשהן במקום ציבורי. נשים מוסלמיות מחוייבות ללבוש גם כיסוי ראש שמכסה את שיערן (תיירות אינן מחויבות לעשות כן). נשים רבות מתהלכות בערב הסעודית בכיסוי מלא, בורקה או ניקב, שמכסים גם את פניהן.

ערב הסעודית היא מונרכיה, והחוק השולט בה הוא הדין האיסלמי שמכתיב, בין השאר, גם את קוד הלבוש הנוקשה הזה. לכן, חריגה מכללי הלבוש הללו היא לא רק הפרה של חוק, היא גם פגיעה בדתם של הצופים. ומכאן, במדינה בה הדת היא החוק והדת היא השולטת, ניתן להבין מדוע אל ריפעי ראתה בפתיחתה של החקירה כסימן אזהרה שממליץ לה לברוח על נפשה.

לכן, די קשה לקבל את טאלידה טאמר כ"דוגמנית הסעודית הראשונה". נכון, היא סעודית. נכון, היא דוגמנית זוהרת ומבטיחה, ואם דברים יילכו כמתוכנן, היא עוד תכבוש מסלולים רבים ותזכה להצלחה מרובה בתחום. אבל איזו אישה סעודית אמיתית (ולא כזו שמשפחתה יושבת על הררים של כסף) יכולה להרשות לעצמה עמוד אינסטגרם עם תמונות שלה בשורטס ובביקיני? איך צעירה כזו מתיימרת לייצג את כל אותן נשים, שלא יכולות אפילו לשהות באותו חלל עם גברים שאינם בני משפחתן?

טאלידה טאמר

צילום מסך מהאינסטגרם של טאלידה טאמר

 

טאמר רק בת 18. נראה שהיא מגיעה ממשפחה טובה, מתקדמת וקוסמופוליטית, בטח שביחס לערב הסעודית, ונראה גם שהכוונות שלה טובות. כי היא צודקת, באמת לא רואים מספיק נשים סעודיות או ערביות בכלל בתעשיית האופנה (נכון, ג'יג'י ובלה חדיד באמת יוצאות מן הכלל הזה, וחוץ מזה הקשר ביניהן לבין אישה ערביה מסעודיה הוא רחוק בערך כמו הקשר ביני לבין אישה ממאה שערים).

סביר להניח שטאמר לא היתה זו שחשבה שלהכריז על עצמה כדוגמנית הסעודית הראשונה הוא רעיון מבריק – כנראה שהיו מעורבים שם כמה אנשי יחסי ציבור וכמה אנשי תקשורת, שהבינו שיש כאן טיקט לא רע שאפשר לנצל כמקפצה להצלחה בעולם האופנה. עובדה, נכנסתם לכתבה הזו.

ובכל זאת, חבל שלפני שטלידה טאמר ואנשי הצוות שלה החליטו להעניק לה את התואר הזה, הם לא חשבו מספיק לעומק על מה המשמעות האמיתית שלו, ואם השימוש שהם עושים בו הוא לא קצת ציני כלפי ציבור הנשים שמדוכאות מדי יום במסגרתו.

הלוואי שטלידה טאמר היתה יכולה להיות הדוגמנית הסעודית הראשונה. והלוואי, הלוואי שנשים בסעודיה היו יכולות להתלבש במדינתן כמוה מבלי לחשוש לחייהן. נסתפק בשמלות חשופות כתפיים וברכיים, אפילו לא ביקיני, בתור התחלה. הלוואי.

טאלידה טאמר להארפרס בזאר

טאלידה טאמר להארפרס בזאר