אני אמא מיוחדת. אני אמא מיוחדת כי יש לי ילדה עם צרכים מיוחדים. שתי הילדות האחרות שלי הן סתם ילדות רגילות. תבוא ותגידו: אין דבר כזה, סתם ילדים רגילים. נכון, אתם צודקים.

כי גם לילדים 'רגילים' יש לפעמים בעיות. בימינו עוד יותר מפעם. אולי כי הם מוקפים במסכים ומוצפים במידע שהם לא אמורים להחשף אליו, אולי פשוט כי יש יותר מודעות ללקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, יותר פתיחות ופחות בושה סביב קשיים רגשיים. הסיבות לא חשובות כרגע, העובדה היא שיש עליה ניכרת בשנים האחרונות במספר הילדים המאובחנים ועם זה משרד החינוך חייב להתמודד אז הוא מוביל רפורמה.

אנשי המשרד, משומנים במערכת יחסי ציבור ולוביסטים חרוצים, יספרו לכם שהרפורמה בחוק החינוך מוסיפה תקציב גדול לחינוך המיוחד ועומדת לעשות את השינוי המבורך שמאות אלפי ילדים זקוקים לו, אז איפה הבעיה?

כל הילדים נפגעים

הבעיה היא שהרפורמה הולכת לפגוע בכל הילדים בכיתה. כי במקום לדאוג שכל ילד יקבל את התמיכה לה הוא זקוק כדי להתקדם, משרד החינוך פשוט משתמש בסרגל אבחונים חדש והופך חלק מהילדים המיוחדים (כבר אמרנו שכולם מיוחדים לא?) לילדים רגילים ותראו איזה קסם: יש יותר כסף על פחות ילדים- איזו יופי של רפורמה. למה הדבר דומה? לקוסם שמחלק הפתעות ביומולדת ואומר: "רק מי שיושב יפה מקבל" אבל דואג שיהיו פחות כסאות מילדים.

רק שקשיים לא נעלמים אם מתעלמים, הם רק הולכים וגדלים, במהלך הזה מסליל משרד החינוך ילדים עם קשיים קלים יחסית לחינוך המיוחד ועלול לגרום להם לנזק ממשי, גרוע מזה הוא גורם להורים שרוצים לשלב את הילדים בכיתות רגילות להשקיע מכספם בתמיכות לילד (שכבר לא יהיה זכאי לסיוע שקיבל עד היום מהמדינה), מה שיצור (שוב) מצב שמי שידו משגת יתקדם ומי שלא- ישאר מאחור. מעל לכל- כששמים הרבה ילדים, כל אחד עם קשייו, בכיתה אחת ולא נותנים להם את התמיכה המתאימה ולא נותנים הכשרה מתאימה למורים- זה פוגע בכולם.

 

ככה זה ייראה בשביל כל הילדים, גם שלכם:

 

בספטמבר הקרוב תכנס המיוחדת הפרטית שלי למערכת החינוך לראשונה. בגלל שאין לה אבחנה ספציפית אלא עיכוב התפתחותי כללי, אין לדעת אם בעתיד היא תוכל להשתלב בחינוך הרגיל או המיוחד. למדתי להתיידד עם חוסר הודאות, כשחיים בחוסר ודאות השמיים הם הגבול. יום יום אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי שהיא תבטא את מלוא הפוטנציאל שלה ותוכל בעתיד להיות חלק בלתי נפרד מהחברה. רציתי להאמין שבמדינת ישראל גם משרד החינוך עושה כמיטב יכולתו, לצערי התבדיתי.