כולנו מדברות על קיימות, על חשיבות המיחזור ועל הצורך לשמור על כדור הארץ אבל ממצות את הדיון הזה בדחיסת עוד קופסת חלב לשקית שתמתין ליד הדלת ולפעמים קפסולה ריקה לשקית המיחזור שקיבלנו. חברת נספרסו הראתה לנו בתחילת החודש שאפשר לתרגם את הערכים האלה ליצירה משמעותית ולא בעמל רב מדי. מסתבר שהאחריות האישית שלנו למחזר קפה, יכולה לייצר יין לא פחות משובח ולא פחות חשוב - סביבה בריאה. יצאנו לראות.

תחילת המסע

להתחיל את הבוקר בשעה 05:30 זו ברכה לאלו שרצות או שוחות וסיוט לאלו שסתם גונבות עוד דקה על הכרית, אבל כשההמטרה היא טיול נשים שאת כבר יודעת שיישארו איתך הרבה אחרי הזריחה המוקדמת הזו, את מבינה שזה שווה הכל.

ארבעה ימים אחרי שכולנו נשמנו לרווחה והחזרנו את האוצרות היקרים לנו מכל למערכת החינוך בתקווה שהם יעשו עבודה יותר טובה ממה שאנחנו עשינו בשבועות האחרונים של הקיץ, התכנסו 30 נשים מנהלות משפיעות, עיתונאיות מובילות, מגישת מהדורה מרכזית אחת, דוברות, וגם פסיכולוגית וסופרת ילדים ידועה, ליום אחד רק בשבילן.

ההתחלה הייתה מבטיחה, כשהשמש עלתה על מגרש החנייה הריק בו התכנסנו, חיכה לנו מומחה לקפה של נספרסו עם קפה לכל אחת בטעם החביב עליה ובכוס מאג אישית ששומרת על החום שעות אחר כך. וזאת יש לדעת, אישה בלי קפה בבוקר היא אישה שלא בטוח שהיא כבר איתנו. אוחזות בספלי הקפה המהביל, עשינו את דרכנו צפונה לכיוון קיבוץ יפתח.

צילום:בני גם זו לטובה

     צילום: בני גם זו לטובה

שבע דקות בגן עדן

את שעתיים הנסיעה עד להרי נפתלי העברנו במשחק ספיד דייטינג. ממש ככה. כל 7 דקות, על השעון, החלפנו מקומות. ובכל פעם התיישבנו ליד מישהי חדשה, ותוך כמה דקות נחשפנו לעולם מרגש, מצחיק, מעניין, מסעיר ושובר מוסכמות. ככה זה קרה, ממש תוך כמה דקות.

בכניסה לקיבוץ, אחרי שלא שבענו מדיבורים, מחכה לנו שוב מומחה הקפה של נספרסו וגם- יין של יקב הרי גליל ופריסה שמשמחת כל אחד, בטח כשהיא בלב כרמים.

אנחנו מתחלקות לקבוצות ועולות על הג'יפים שייקחו אותנו לכרם יפתח. בדרך נחלוף על פני מצודת יש"ע, נחל דישון, קיבוץ מלכיה, מושב אביבים והכפר הצ'רקסי ריחאניה. הנוף עוצר נשימה בטח בשבוע שבכל מקום אחר בארץ מרגיש אמצע הקיץ ואילו כאן, בפינת האלוהים הקטנה הזו על גבול הלבנון, מרגיש כמו טוסקנה באיטליה עם רוח מתבדרת בשיער וירוק בעיניים.

צילום:בני גם זו לטובה

     צילום: בני גם זו לטובה

פלא שקורה כאן בישראל

אנחנו מגיעות לכרם של יקב הרי גליל. שגית הורוביץ, הדוברת של הספארי, היא  הראשונה לזהות משהו שונה. על עמודים גבוהים יש בתים קטנטנים – שובך לתנשמות. "הדברה ביולוגית," היא מסבירה. ”התנשמות לוכדות את העכברים ומזיקים נוספים ואין צורך בחומרי הדברה."

בכניסה לכרם מיכה ועדיה היינן הראשי אומר לנו משפט שיהדהד אצל כולנו בהמשך. "הענב זוכר את המקום שממנו הוא בא," כהסבר לחשיבות הטיפול ביקב. "כשאתם לוגמים את היין, מרוכז בו הזיכרון של הכרם."

בכרם הזה, שהוא ייחודי וראשוני בישראל, קורא הפלא הקרוי קיימות. חברת נספרסו אוספת מכם, לקוחותיה, את הקפסולות המשומשות, כשאתם מקבלים משלוח קפסולות חדש או באים לקנות את החדשות בחנות הבוטיק. זה אתם יודעים. ידעתם מה קורה עם הקפסולות האלה? נספרסו יזמו פרויקט מהפכני , כאן בישראל, בו הקפה עובר תהליך לקומפוסט, ומחזיר לטבע בצורה של דשן בכרם הספציפית הזו (גם האלומיניום של הקפסולות ממוחזר, הוא מוחזר לתעשייה הישראלית, מותך ומשמש למגוון מוצרים מכלי מטבח ועד אלקטרוניקה). הקומפוסט הזה טיפח ודישן את הכרם שאנחנו נמצאות בו, ואפילו בוצרות את הענבים (ראו תמונות והוכחות). הבציר הראשון אי פעם של הכרם מדושן הקפה הזה. ואז - כשהדליים התמלאו ענבים סגלגלים, קיבלנו אישור לנסוע ליקב.

בקלות יכולנו לחשוב שאנחנו עכשיו בצרפת או באיטליה. ביקב הרי הגליל מחכות לנו חביות עץ גדולות, יין משובח, לבן ואדום, ואנחנו לומדות על השילוב המושלם בין יין, קפה ואיכות.

לי-אור מנצור, צעירת המשתתפות בטיול שלנו, בלוגרית ומוחית לאחריות תאגידית, מכנה את שרשרת אספקת המזון הזו של קפה נספרסו כ"שרשרת אספקה אחראית". מה זה אומר? "שמירה על זכויות אדם, הגנה על זכויות עובדים, שמירה על הסביבה, התנהלות אתית ושקיפות, " כך לפי מנצור, החקלאים מקבלים שכר הוגן וזכויות סוציאליות, הילדים שלהם זוכים לחינוך חינם, והקפה שהם מייצרים? הוא נושא עימו את זיכרון המטע המושקע שלהם עד לכוס הקפה שלנו.

צילום:בני גם זו לטובה

 

צילום: בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM

 

חברות חדשות

לפני ארוחת הצהריים הנהדרת, ישבנו עוד קצת לדבר. העובדה שזה היה שבוע ראשון אחרי קיץ חם ומתיש, או אולי הריח של שנה חדשה והשילוב של קפה ויין משובחים – הפכה את השיחה של 30 נשים לשיחה אינטימית, מרגשת לעתים, מצחיקה לפעמים, ומרתקת לכל אורכה.

ד"ר שירלי יובל-יאיר, אחת המשתתפות - פסיכולוגית, זמרת, וסופרת ילדים: "לא הוחלף שם מתכון אחד, ולא נשמע ציוץ על מיצוק ובוטוקס. היו שיחות עומק ורוחב, מצחיקות ומעוררות השראה, על האני הפרטי, ועל האני הפוליטי, על פמיניסטיות של פעם, ועל אלה של היום, על ריצה כדרך חיים, על התמודדות עם סרטן, על החיים יחד עם שותף או בלעדיו, על עסקת החבילה הזו שנקראת "החיים".

 

צילום:בני גם זו לטובה

    צילום: בני גם זו לטובה