"אני לא יכולה לתאר לך את התחושות ברגע הזה, כשאת מגיעה לאולטרה סאונד במחשבה הנפלאה שאת אינקובטור מייצר חיים ופתאום הפנים של הרופא הופכות להיות רציניות. הוא מסתכל עלייך ואת מבינה שמשהו קורה. הוא שואל אותך אם את מרגישה תנועות כי הוא לא רואה דופק, ואת אומרת לו "אז מה אם אתה לא רואה דופק, אני בכלל לא…" לא הבנתי למה הוא מתכוון. מה המשמעות של "אני לא רואה דופק". שזה אומר שהתינוק מת בבטן. רק אחרי כמה שניות אני מבינה ואני פורצת בבכי ואני אומרת לו "לא! לא! אני לא מוכנה לאבד את ההיריון הזה. חיכינו לו "חיכינו לו מכל כך הרבה סיבות". ומה קורה אז? אז את מסתובבת שלושה ימים עם תינוק מת בבטן כי לא מוצאים לך מקום להפלה מיידית. את הולכת איתו לכל מקום. קמה, מתקלחת, אוכלת ויודעת שהוא מת לך בבטן. סוג של גיהינום בפני עצמו".

ענת לב אדלר. צילום: רונן פדידה

"הייתי שבר כלי חודשים רבים" ענת לב אדלר. צילום: רונן פדידה

ענת לב אדלר, סופרת, עיתונאית ויזמית תוכן לנשים עברה הפסקת הריון בשלב מאוחר. העובר שלה מת בבטן, ורק עכשיו, כמעט עשור אחרי היא מסוגלת להתמודד עם הטראומה. לב אדלר שעברה הפלה, בחרה לתמוך ציבורית בקמפיין חדש במסגרת חודש המודעות ללידה שקטה, ועל אף שלא עברה לידה שקטה, היא מוכנה להיחשף ולשתף את סיפורה האישי למען המטרה הנעלה. בכל שנה יש בישראל 700 מקרים של אובדן הריון. 6 לידות מתוך 1000 לידות הן לידות שקטות של תינוקות ללא רוח לחיים. לידות בהן לא נשמע בכי של תינוק. לב אדלר משתתפת יחד עם נשים מוכרות נוספות כמו פאולה רוזנברג, רוית אסף, מירב מילר, חלי ממן ורונית יודקביץ’ בקמפיין שנוצר משיתוף פעולה בין קהילת הנשים בפייסבוק "סקסי מאמא" המונה מעל 150 אלף נשים בניהולה של עדי אברהם, הפרסומאית ובעלת המשרד Olala the brand house יערית שושן סבג ויוצרת התוכן שעובדת עימה, יהב אלגם. "הקמפיין הוא פרי יצירה משותפת בין משרד פרסום עם אג’נדה חברתית ואחת מקבוצות הנשים הגדולות בארץ בפייסבוק", הן מספרות. "אנחנו רוצות להשתמש בחשיפה שלנו לקידום מטרות חברתיות ראויות ולהעלות אותן על סדר היום הציבורי", אומרת שושן סבג, ואברהם מוסיפה כי "אבן הדרך הראשונה הייתה באוקטובר 2017, לפני שנה בדיוק, כשפורסם אצלנו בקבוצה פוסט מרגש ואישי בו סיפרה אחת החברות על לידה שקטה שחוותה. אלפי נשים הגיבו וחיזוק, כאשר חלקן סיפרו שגם הן חוו לידה שקטה אבל השתיקו את הכאב במשך זמן ארוך".

"הקמפיין נועד להעלות את המודעות לנושא הלידות השקטות לרגל חודש המודעות שחל כעת, באוקטובר", מסבירה עו"ד רות אפק, מנהלת בעמותת "חיבוק בשקט", שמלווה את הקמפיין."חמש שנים חלפו מאז שעברתי לידה שקטה. זו התה החוויה הכי קשה שעברתי בחיי. היא טלטלה את עולמי וריסקה אותי לאלפי רסיסים.
אחרי הלידה השקטה שלי חזרתי מבית היולדות הביתה בידיים ריקות ועם החלל הריק שנותר ברחמי ובליבי. 
אנחנו פועלות כבר ארבע שנים לקידום המודעות ללידות השקטות ולשיפור השירותים הניתנים לנשים שחוו לידות שקטות ולבני משפחותיהן, כאשר ההישג הראשי שלנו הוא שביחד עם חברת הכנסת עליזה לביא העברנו בשנת 2016 את "חוק הלידות השקטות”. החוק מאפשר להקדים את חופשת הלידה לשבוע ה-22 ואילך כי לפני כן חופשת הלידה ניתנה משבוע 26, ואז נוצר מצב שנשים עוברות לידה לכל דבר ועניין אבל אחרי שבוע חוזרות לעבוד".

יחד עם זאת אפק מציינת שיש עוד עבודה רבה לפניהן. "למרות שאין ספק שהצלחנו לשפר את המודעות ללידות השקטות", היא אומרת, "היום אנחנו ממתינות לאישור סופי של נוהל שנוסח במשרד הבריאות שנועד לתת ליווי ותמיכה רגשי לנשים שעוברות לידה שקטה". "קרוב לשנתיים שהנוהל הקריטי הזה שנועד לסייע ולהקל על מי שחוו לידה שקטה, תקוע במשרד הבריאות ולא מיושם", מסרה ח”כ עליזה לביא, שמטפלת בנושא באופן אינטנסיבי. "החוק שתיקנו לפני כשנתיים העניק לנשים את הזכויות הסוציאליות המגיעות להן, אך כל מעטפת התמיכה מרגע אבדן ההיריון ועד השחרור לקהילה - לא מוסדר עד היום בגלל סחבת ואטימות ממסדית".

אפק מספרת כי הקיפאון בטיפול מוביל למצב של חוסר אחידות בין בתי החולים, כאשר כל בית חולים פועל לפי ראות עיניו. "באזור המרכז בתי החולים ניסחו נהלי עבודה ובאמת נותנים ליווי ובחלקם מאוד מוצלח. לעומת זאת, בפריפריה הליווי מאוד מינורי ואנחנו שומעות על מקרים רבים שנשים עוברות לידה שקטה וזוכות ליחס מאוד לא רגיש למצבן בלשון המעטה. כל עוד הנוהל לא יוצא אין הנחיות להמשך ליווי לאחר שהאישה משתחררת מבית החולים. זה אומר שיולדת יכולה להגיע לרופא אחרי חוויה קשה כזו והוא יגיד לה "מזל טוב, אני רואה שילדת!". הוא בכלל לא ידע שהיא עברה לידה שקטה כי זה לא מעודכן בשום מקום".

פאולה רוזנברג שנרתמה למען המטרה החשובה. צילום: רונן פדידה

פאולה רוזנברג שנרתמה למען המטרה החשובה. צילום: רונן פדידה

"זה משהו שלא מדברים עליו אבל הוא קיים", מסכמת לב אדלר. "הייתי במצב של שבר כלי במשך חודשים ארוכים. אני מדברת ומספרת על כך בפתיחות בהרצאה שלי וכל פעם שאני מדברת על זה עולה רחש של הזדהות מנשים בקהל. תמיד יש אחת או שתיים שניגשות אליי עם דמעות בסוף ומספרות על חוויה דומה ושוברת לב של הפסקת הריון או לידה שקטה שעברו. אני יכולה לדמיין שאם אני נשברתי בצורה בה נשברתי כשאיבדתי הריון במחצית הדרך, איזה סבל עוברת אישה שחוותה לידה שקטה".

הקמפיין, שיימשך לאורך כל חודש אוקטובר תחת ההאשטאג #עכשיואתיודעת מבקש מכולנו להסיר את הבושה מחווית הלידה השקטה, לתמוך, לחבק ולומר אחת לשנייה – את לא לבד. בתאריך 23.10.18 יערך כנס מיוחד בכנסת בהובלת ח"כ עליזה לביא, עמותת חיבוק בשקט, קבוצת סקסי מאמא בפייסבוק ומשרד הפרסום Olala the brand house. לרישום: alavie@knesset.gov.il.

תגובת משרד הבריאות:

מצב של אובדן הריון בדגש על לידה שקטה, הינו סיטואציה לא פשוטה המהווה גורם טראומה ייחודי ולכן נדרשת אליו התייחסות רב מקצועית ותאום בין מקצועי, רפואי, פסיכולוגי וסוציאלי, ומתן מענה הולם ורגיש לצרכים הרפואיים והרגשיים של כל מטופלת ובן/בת הזוג/משפחה באופן מותאם. המענה צריך להתחיל החל משלב אבחון אובדן ההיריון, הטיפול בבית החולים וכלה בהעברת המטופלת לקהילה, ובהשלמת הליווי והטיפול ככל הנדרש למטופלת ומשפחתה בקהילה. הסתיימה בניית חוזר חטיבת הרפואה בנושא שייתן מענה לכלל הסוגיות בתחום המענה הרגשי, הנפשי והרפואי של יולדת בלידה שקטה הן במערכת האשפוז והן בקהילה. לאור מורכבות חוזר זה המבוסס על המלצות עבודת ועדה רב מקצועית שכללה רופאים מתחום המיילדות והפסיכיאטריה, אחיות מילדות, אחיות מתחום בריאות האישה ועובדים סוציאליים מכלל בתי החולים, קופות החולים, וגורמי רווחה בקהילה. הוא נבחן בשנית ונמצא בשלבי עיבוד סופיים במשרד.

כמו כן לטובת המענה השלם נערכו לאחרונה דיונים נוספים בשתי מועצות לאומיות, בתחום בריאות האישה ומיילדות ובתחום פתולוגיה על מנת לקבל  מענה בשני נושאים מקצועיים שעלו בדיון בכנסת: בשאלת הפסקת ההיריון (זמן מקסימלי ללידת העובר המת) ובשאלת זמן נתיחת העובר והעברת הגופה חזרה לצורך קבורה. יש להדגיש כי אתר המשרד עודכן ובו ישנם פרטי התקשרות לנציגים שיוכלו לתת מענה מקצועי לשאלות שיעלו  ולהבהרה להורים עד לצאת החוזר. אין לנו ספק כי חוזר זה יבהיר את הנושא. אנו תקווה כי מקרים מאין אלו, לא יהיו שכיחים בקרבנו.