אתמול (ד') הפכה קנדה למדינה השנייה בעולם המקיימת שוק ארצי חוקי לגמרי של מריחואנה, אחרי אורוגוואי שעשתה זאת לפני כשנה. משמעות הצעד הזה היא פיתוחה של תעשיית ענק חדשה המייצרת מוצרים מבוססי קנאביס, ומאפשרת לימודי קנאביס באקדמיה, גידול ביתי חוקי ועוד. בשעה שאנחנו בוהות במציאות הקנדית בעיניים כלות ומייחלות לג'סטין טרודו אך נאלצות להסתפק בגלעד ארדן, ביומיים האחרונים נערך בגני התערוכה בתל-אביב כנס הקנאביס הרפואי הישראלי השלישי, שמאורגן על-ידי חברת CANN10. הכנס מארח את החברות המובילות בארץ לצד אורחים מכל העולם הכוללים בעיקר רופאים, נציגי חברות, אנשי עסקים ולא מעט סקרנים.

את ההרצאה הפותחת של הכנס העביר פרופ' רפאל משולם העוסק בתחום כבר יותר מחמישה עשורים, ולאחריה נערכו כעשרים פאנלים שכיסו חלק גדול מההיבטים הנוגעים לצמח הקנאביס. במשך יומיים דיברו על ריפוי מחלת הסרטן, טיפול במחלות נוירולוגיות, כאב, אוטיזם, גנטיקה של הצמח, פיתוח זנים, חקלאות ,פיתוח, מחקר, מדיניות, רגולציה ועוד. במקביל נערכה תערוכה בה הציגו מגוון חברות את מוצריהן שעוסקים הן בקנאביס רפואי אך לא רק. היה ניתן למצוא בין שלל הדוכנים חברות המתמחות במיצוי שמנים ותכשירים למריחה, אריזות, כימיה, אמצעי גידול מסחריים ואפילו מוצרים לבעלי חיים. בסגירת האירוע נערכה תחרות סטארט אפים מתחום הקנאביס ובמקום הראשון זכתה החברה הפולנית "קנאביניט" המתעסקת בביו-מסה, היא המכלול האורגני השלם של הצמח - לפני, אחרי ותוך כדי שימוש.

למה חולות באנדומטריוזיס לא מטופלות בקנאביס?

בעת שהותי בכנס לא יכולתי שלא לחשוב על הנשים. יותר נכון, על היעדרן של נשים. מנכ"לית אחת מצאתי. זו הייתה יזמית מבלגיה שפיתחה משחת שיניים המבוססת קנאביס, אותה לא ניתן היה לקבל לקבל כדוגמית כיוון שזה לא חוקי לייבא מוצרי קנאביס לישראל. אבוי לפשעים החמורים שניתן לבצע באמצעות משחות שיניים. כמו כן, לא הייתה אף חברה שפנתה באופן ספציפי לנשים או שזיהתה נשים כפלח שוק משמעותי, מוזר מאד ביחס לנתון מדהים שעולה מהשוק האמריקאי, בו נמצא כי נשים צורכות קנאביס בסכום כולל של 100 מיליון דולר בשנה. נכון שאנחנו לא אמריקה, אבל דוכן אחד שמוקדש כולו לנשים לא היה בקשה גדולה מידי. למרות שאנחנו רוב שנתפס כמיעוט של 51 אחוז מהאוכלוסייה, בכנס הקנאביס הרפואי השלישי בישראל, היינו שקופות.

פרחים מכל מיני סוגים. צילום: דפנה גלפז

מדיניות של "הפרד ומשול" בכל הנוגע לשימוש בקנאביס רפואי. צילום: דפנה גלפז

אבל, בבוקר היום השני של הכנס, היה פאנל אחד לרפואה שעסק בנשים. דובר בו השפעת צריכת קנאביס בזמן היריון והנקה ועל הטיפול החדשני באנדומטריוזיס, מחלת כאב אוטואימונית התוקפת בעיקר נשים. הנתונים מצביעים על כך שעשרה אחוזים מכלל אוכלוסיית הנשים בעולם סובלת מהמחלה וללא ספק מדובר בתופעה מדאיגה. "יש מספיק מידע להמליץ על שימוש בקנאביס רפואי לנשים החולות באנדומטריוזיס", אמר פרופ' דוד סוריאנו, מנהל המרכז לטיפול באנדומטריוזיס בביה"ח "שיבא" בתל-השומר, "מדובר על נשים שטיפול תרופתי לא עזר להן, כאשר במקביל אפשר לקצר את משך האבחון. נשים רבות סובלות מהמחלה, אינן מודעות לכך ומאובחנות בשלבים מאוחרים. אפשר וחשוב לתת טיפול תרופתי מתאים ובזמן, ובכך להקל בסבלן ולצמצם נזקים עתידיים".

פרופ' סוריאנו צודק כמובן. יש להנגיש את הקנאביס הרפואי בקלות רבה יותר, לא רק לחולות אנדומטריוזיס, אלא לכל אישה הזקוקה לכך. ולא רק קנאביס לטיפול רפואי יש להנגיש, אלא גם מוצרים שיכולים לשפר את חייהן של נשים (וגברים) לבלי היכר. קידום חוקיותו של הקנאביס נבלמת בארץ על-ידי חסמים רגולטוריים שמקיימים מדיניות "הפרד ומשול" - בין כאלה שזקוקים לצמח וכאלה שזקוקים לו יותר. כלומר, נוצרים פערים שעלולים לעלות בחיי אדם בין בעלי הרישיון לקנאביס הרפואי ואלה שאינם עומדים בהתוויות המחמירות לקבלתו.

חידושים מדהימים בתחום הקנאביס, אבל איפה הנשים? צילום: דפנה גלפז

חידושים מדהימים בתחום הקנאביס, אבל איפה הנשים? צילום: דפנה גלפז

ועדיין, המסר מעט בנאלי ביחס לשנת 2018, שנושאת בגאווה את דגל מי טו ומהווה פורצת דרך בתחום נראות הנשים בעולם. זה צורם שבשדה שרואה את עצמו כפורץ דרך בעולם, שוררת אותה תפיסה ארכאית ומעייפת של נשים כאיבר מין פונקציונלי ולא כמכלול הוליסטי ושלם, המורכב מגוף ונפש.

רוב צרכניות הקנאביס בעולם אינן חולות אנדומטריוזיס ו/או בהיריון, אלא נשים רגילות. חלק ניכר מהן אימהות שמעשנות מדי פעם במטרה להפוך את החיים לקצת פחות מלחיצים. הקוד של עולם הרפואה המערבי כלפי נשים נכון לשדות מחקריים קליניים, ולאו דווקא למציאות הלא פשוטה בה נשים נאלצות לחיות, לפחות באלפיים השנים האחרונות. מצד שני, למה להיות קטנוניים? הכנס ניסה לכסות את כל התחום וזו משימה בלתי אפשרית מלכתחילה. במדינה בה מתקיימים כנסים כאלה וכל אדם בארץ יכול להזמין משלוח קנאביס תוך חצי שעה הביתה, כנראה שכבר יש לגליזציה. כל שנותר הוא לקוות שגם הממשלה תבין זאת בהקדם.

הכותבת מנהלת את קהילת הפייסבוק נשים בירוק