המספר הגדל וההולך של מקרי סרטן השד כנראה קשור לשינויים בסגנון החיים המודרני הכוללים עלייה באורח חיים יושבני ,צמצום בפעילות גופנית, השמנת יתר, ושינויים חברתיים כגון עליית גיל הלידה הראשונה וירידה במספר הילדים שאישה יולדת. למרות שמדובר בנושא שלעתים יש  נטייה להימנע ממנו, חשוב מאוד להיות מודעות לגורמי הסיכון.

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד וגילויו המוקדם. קחי פסק זמן מהשגרה האינטנסיבית שאת נמצאת בה ובאמצעות אימוץ של מספר כללים פשוטים תוכלי להפחית משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השד

שמרי על משקל תקין בכל גיל

עודף משקל מהווה סיכון למחלות סרטן שונות, ביניהן סרטן בשד. מומלץ לשמור על מדד מסת גוף (BMI) תקין בין 18.5-24.9. הדבר תקף לכלל הנשים ובעיקר לנשים שחוו הפסקת וסת, מאחר ועודף משקל תורם לעלייה ברמת ההורמון אסטרוגן אשר קשור במקרים מסוימים להתפתחות סרטן השד.

הקפידי על ביצוע פעילות גופנית באופן סדיר

מחקרים הוכיחו כי ביצוע פעילות גופנית של כ- 150 דקות בשבוע עשוי להפחית משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השד. פעילות גופנית יכולה לסייע בשמירה על משקל תקין.

צילום: shutterstock

הרבי באכילת ירקות ופירות והגבילי את צריכת האלכוהול שלך

תזונה נכונה ומאוזנת תורמת למניעת התפרצות סרטן השד. צריכת אלכוהול מופרזת, צריכת שומנים גבוהה וקלוריות עודפות, נמצאו כמגבירים את הסיכון לחלות בסרטן.  ביפן למשל, מדינה בה התזונה האופיינית היא דלת שומן ועשירה בפירות וירקות, הוכח כי שיעור סרטן השד בקרב נשים נמוך לאין ערוך בהשוואה לנשים במערב אשר צורכות דיאטה עתירת שומן

הניקי את תינוקך

נשים שהניקו את ילדיהן נמצאות בסיכון מופחת לחלות בסרטן השד, לעומת נשים שלא הניקו. מחקרים בנושא הוכיחו כי אצל נשים שהיניקו הסיכון לחלות בסרטן השד קטן בכמחצית, בעיקר בקרב נשים צעירות, וככל שתקופת ההנקה ארוכה יותר. ייתכן שקיים קשר להפסקה בביוץ במהלך תקופת ההנקה, ולכך שרמות האסטרוגן נשמרות יציבות.

צילום: shutterstock

הימנעי מעישון ומחשיפה לעישון פסיבי

עישון מעלה את הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות. עפ"י מחקרים שונים, הסיכון לחלות בסרטן השד בקרב נשים צעירות המעשנות, גבוה יותר.

אל תשכחי להיבדק בזמן

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן לשנת 2018 כ-5,500 נשים מאובחנות בסרטן השד מדי שנה. החדשות הטובות הן שגילוי מוקדם של המחלה מעלה את סיכויי ההחלמה לכ-90%. ממוגרפיה היא הבדיקה היעילה ביותר לאבחון מוקדם של סרטן השד. לנשים בגילאי 50-74 ללא גורמי סיכון נוספים, מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה, אחת לשנתיים.

היי מודעת לגורמי סיכון נוספים

קיימים גורמי סיכון נוספים הכוללים - היסטוריה משפחתית של סרטן השד, נשאיות של מוטציות גנטיות מסוימות, וסת ראשונה שהופיעה לפני גיל 12, לידת ילד ראשון לאחר גיל 35, היעדר ילודה והיסטוריה של גידולים שפירים בשד. במצבים אלו מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי סוג הבדיקות והמעקב הנדרשים.

אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל לקיים אורח חיים בריא, במיוחד כאשר מדובר על סרטן השד. הכירי את הסיכונים ושמרי על עצמך.

ב-21 באוקטובר יתקיים האירוע השנתי הגדול של און לייף להעלאת המודעות לסרטן השד "שלמות. לא מושלמות: שורדות סרטן השד על השטיח הוורוד", המתקיים בשיתוף מכבי שירותי בריאות ב"טוקהאוס" בתל אביב. כאן הלינק להרשמה.

באירוע המרגש השנה יצעדו על המסלול הוורוד 40 נשים, חולות ומחלימות מסרטן השד, וידגמנו בגדים פונקציונליים שעוצבו במיוחד על ידי בוגרות לימודי האופנה של סטודיו 6B והלבשה תחתונה של יאנה דרום. בנוסף, תוכלו לשמוע על הבמה את סיפורן של כחמש נשים, מדהימות, מרגשות וחזקות שחלו, לחמו וניצחו את סרטן השד.