השחקנית יעל אבקסיס זכתה ביום רביעי האחרון בפרס 'אות נחשונית ארצית' על תרומתה להעלאת המודעות לנושא מיגור האלימות. בריאיון מיוחד עם אפרת אדמון, סמנכ"לית תוכן ופיתוח עסקי באתר און לייף, סיפרה השחקנית הנרגשת על המאבק שלה בתופעת האלימות בקרב נשים, ועל המוטיבציה להמשיך למרות, ובגלל, הסיפורים הקשים. "העשייה שלי בתחום הזה הפכה להיות מפגשים עם נשים נפגעות אלימות", סיפרה אבקסיס, וכשיוצאים טעונים ובטוב ממפגש כזה מרגישים שהוא נכון".

איך התחילה הפעילות רבת השנים שלך במלחמה הזו של אלימות נגד נשים? מה היה הרגע בו אמרת 'אני צריכה להיכנס פנימה'?

"אני חושבת על השאלה הזאת הרבה שנים, אני מאמינה שנולדים עם זה, שזו תודעה שקיימת בנו. אפילו בתור ילדה קטנה, כשמישהו היה מקבל מכה, היה מאד כואב לי. כשהתחלתי בערוץ הילדים קיבלתי מכתבים והתחלתי להיות פעילה למען ילדים ובבתי חולים, אבל הרגשתי שיש משהו שאני מפספסת שאני לא רוצה לדעת אותו, שאני לא רוצה להיכנס אליו כי אני מגנה על עצמי. ערב פתיחת 'רוח נשית', מכי נאמן, מנכ"לית העמותה, הרימה אליי טלפון וסיפרה על הפעילות של העמותה ודיברה על אלימות נגד נשים. אני זוכרת שאמרתי לה שאני לא מאמינה שזו תופעה, שאני מאמינה שזה יחידני ושלאישה יש מספיק כוח. ממש ברחתי מזה, רציתי להמשיך להיות נאיבית ולחיות בבועה".

 

מה שכנע אותך?

"אתה לא יכול לברוח מעצמך. 'רוח נשית' פועלת לשיפור מצבן הכלכלי של נשים נפגעות אלימות מתוך הראייה שאישה צריכה שתהיה לה עצמאות כלכלית ורק אז היא יכולה בעצם להתחזק ולצאת מתוך מעגל האלימות. העמותה בעיקר מורכבת מנשים שהן מנטוריות לנשים אחרות, כי אישה נפגעת אלימות היא מאד בודדה. חשוב להבין, 5% מהנשים בארץ הן נפגעות אלימות מכל סוג, זה יותר מ- 200 אלף. נשים סביבנו חיות באלימות, וזה לא רק נשים עם מצב סוציו אקונומי נמוך וזה לא יותר ערביות ולא יותר אתיופיות, זה שקר מוחלט. זו כל אישה, זאת אני, ואת ואת. ולקח לי המון שנים להסכים לקבל את המידע הזה שזרם אליי וגם זה מאד קשה".

קשה לשמוע עוד סיפור ועוד סיפור ולדעת שאת לא באמת יכולה להגיע ולעזור לכולן. איך את חוזרת הביתה וישנה בלילה?

"זה לחפש בכל תחום בחיים מה את עושה כדי לשנות את המציאות. איזה תפקיד את בוחרת ומה את, וכמה חשוב שתקומי בבוקר, תלכי, תעשי, תעבדי ותשברי תקרת זכוכית כזו או אחרת. וכולנו נפגעות אלימות. אם אני מרוויחה 70 אגורות וגבר מרוויח שקל באותו מקצוע, אני נפגעת אלימות. אני בתקופה שאני מבינה כמה אנחנו פגיעות".

 

לא היה רגע שאמרת 'זה גובה ממני מחיר גבוה מדי, אני לא באמת אצליח להגיע לכולן ואני צריכה ללכת אחורה'? היו לך רגעי משבר?

"לא, אני מרגישה שאני לא עושה מספיק. אני מרגישה שהזעקה היא זעקה קולקטיבית ועמוקה. על כל אישה שנרצחת, אני אומרת לעצמי שאולי אפשר היה למנוע את הרצח שלה, אני מאמינה לזה".

 

את לא מרגישה שאם תתאמצי יותר תגיעי לעוד אחת ועוד אחת?

"ברור שזו דרך ארוכת שנים. 40 שנה שהמדינה מתעסקת באלימות נגד נשים, זה לא שלא עושים כלום, אבל זה לא מספיק. עצם העובדה שיצאנו לרחובות וזעקנו הזרימו את ה- 20 מיליון ב- 2019 שהבטיחו ב- 2017".

 

יעל אבקסיס מקבלת את פרס. צילום: בני גם זו לטובה

יעל אבקסיס מקבלת את פרס 'אות נחשונית ארצית'. צילום: בני גם זו לטובה

 

את מרגישה שמחאת הנשים שהייתה ב- 3-4 חודשים האחרונים היא הדרך הנכונה?

"זה גם מניע. תראי את הבנות הצעירות שיצאו למחאה מיד אחר כך, המחאה של ה- 4.12, ההשבתה, 3 בחורות צעירות ונפלאות שאומרות 'אתן נותנות לנו כוח'. אנחנו נשים, לא יכולות לבד ולא רוצות לבד".

 

יושבות פה 150 נשים שהן לא חברות בתנועה או ארגון וכל אחת מאתנו יכולה לעשות משהו. מה סט הכלים שאת יכולה לתת להן - 'איך תדעי מה לעשות כש'?

"איך הייתי רוצה שיתייחסו אליי אם הייתי נפגעת אלימות? הייתי רוצה שיסתכלו לי בעיניים, הייתי רוצה שיבחינו ושילמדו להרגיש, שילמדו לקלף ביחד איתי את השכבות של הפחד והבושה. זה הארסנל שיש לנו, הנשים, באופן טבעי. כשאנחנו מסתכלות על הירח אנחנו חולמות אותו, אוהבות את האור שלו, לא חולמות לכבוש אותו או להגיע אליו. הארסנל שלנו הוא רחמי. הדבר הראשון זה להיות שם אחת בשביל השנייה ולפתוח את העיניים ולהושיט את היד, זה הדבר הבסיסי".

יעל אבקסיס ואפרת אדמון. צילום: בני גם זו לטובה

יעל אבקסיס ואפרת אדמון. צילום: בני גם זו לטובה

איך את מצליחה כל הזמן לייצר את האופטימיות הזו ביומיום? יש גם סיפורים טובים?

"אני אחלוק סיפור עם סוף טוב. בחורה שהיא נפגעת גילוי עריות קשה, היום אחרי 35 שנה בתוך הגיהינום הזה, בזכות נשים שהיו איתה והלכו איתה דרך, היא בחוץ. היום היא עובדת, היא הפסיקה לגמגם והיא מתחילה לחלום על זוגיות. נפגעת אלימות מינית קשה מבית ובזכות החיבור הזה, בזכות הנשים שהקשיבו וביחד למדנו מה לעשות, ומה הצעד הבא, היום היא פעילה חברתית חשובה מאד. זה סיפור הצלחה. ויש לי עוד סיפורים כאלה".