פאקינג שיט, ליהיא גרינר, פשוט פאקינג שיט.

זה מה שיש לי להגיד אחרי שצפיתי בטיזר לתכנית 'אנשים' בקשת 12, בו מופיעה מלכת ההשקות והריאליטי, ליהיא גרינר, כשהיא יורה בלי בושה, בלי טאקט ובלי הבנה לנזק שהיא יוצרת, משפטים שמנופוביים מרתיחים. בין השאר המליצה גרינר לנטע ברזילי לרדת במשקל כדי להוות מודל טוב יותר לילדות. זה מבאס אותי במיוחד כי לאחרונה דווקא הגנתי על גרינר, בעיצומו של הלינצ'טרנט שעברה, לאחר שפרסמה סטורי אומלל בו צילמה את עצמה מקללת שוטר שנתן לה דו"ח כי התעסקה בנייד תוך כדי נהיגה. גרינר סיננה קללות עסיסיות וגזעניות, הרשת געשה ואני לתומי חשבתי שהגזימו וביקשתי די. הרי גרינר התראיינה תחת כל עץ רענן ואמרה שהיא מתנצלת, אז למה שלא נסלח לה? יאללה, אפשר להמשיך הלאה. או שלא. כי גרינר כמו גרינר, מעוררת שוב סערה – אבל נראה שהפעם לא אסלח כל כך מהר. היא עושה זאת שוב על גבן של נשים, ובאחד הנושאים הכי שחוקים שאפשר לסחוט מהם עוד קצת כותרות. שומן, שומן, שומן ונטע ברזילי.

אבל לפני שאני כועסת על גרינר, אני רוצה לומר שאני יכולה להבין אותה. היא מקרה קלאסי של הקורבן שהפך למקרבן. של הילדה שחוותה בריונות והפכה לבריונית בעצמה. של השמנה ש"ראתה את האור" ועכשיו רוצה "לעזור לכולן". גרינר חושבת שאם היא תפיץ לכל עבר את האג'נדה מעודדת הרזון שלה, זה יעזור לה לחיות בשלום עם עצמה, אבל כולנו יודעות כמה זה רחוק מהמציאות. ובכלל, נמאס להסביר כמה זה פטרוני לחשוב שמה שמתאים לאחת מתאים לאחרת, ושכולן בעולם רוצות להיות רזות. נכון שתעשיית השנאה מעודדת אותנו לרצות להיות מה שאנחנו לא, אבל הייתי מצפה מאישה שעברה מסע כואב וארוך עם הגוף שלה, להגיע לאיזושהי השלמה עם הגוף אחרי שנים של ייסורים. ואולי, עם ההשפעה הגדולה שלה, היא תשחרר ממנה וגם מאחרות.

הבנו שאני מצפה ליותר מידי. גרינר מדברת בלהט שגובל בזעם על השומן של נטע ברזילי ועל השמנה כאם כל הרעות החולות. זה נקרא שמנופוביה, אם לא ידעתם, ולגבי ההתעסקות בברזילי, הייתי מגדירה זאת כאובססיה. הרצינות והנחישות בראיון עם גרינר, הבוז שהיא רוכשת לשומן והתעוזה שלה להמליץ לרדת במשקל, אינם חדשים לנו. גרינר כבר דיברה על ברזילי בעבר, קראה להופעה שלה בתצוגת בגדי-ים "גימיק", והסבירה שרק אחרי שרזתה 30 קילו, חזרו להזמין אותה להשקות. אני לא שוכחת את ליין המחוכים שהשיקה, שאמור לעזור לנשות ישראל להיראות רזות וחטובות יותר, את דיאטת הקרח המפורסמת ואי אילו מופעים נוספים של שנאה עצמית, שמתבטאים בין השאר במטיפנות בלתי נסבלת.

זה די ברור שהשנאה של גרינר לשומן של ברזילי, היא קודם כל השנאה שלה לעצמה. היא לא מסתירה את הסבל שלה מלהיות אישה שמנמנה, וההתעסקות במספר שעל המשקל וודאי משפיעה על מצב רוחה בצורה דרמטית. זה בדיוק מה שאני מנסה שלא יקרה לי. זו בדיוק הנקודה שחשוב לי להעביר - אפשר לחיות חיים טובים גם עם עודף משקל, וזה יהיה הרבה יותר קל אם הסביבה תהיה פחות שיפוטית ורעה כלפי זה. 

 

אני לא אומרת שלהיות שמנה זה קל, ואני מדברת אך ורק בשם עצמי כרגע. עודף משקל עבורי הוא לא נוח – לא ברמה החברתית, לא ברמה הזוגית, לא ברמה הפיזית, לא ברמה המשפחתית. הוא לא נוח, הוא מעיק עליי ואני רוצה לרדת במשקל. אבל בינתיים אני שמנמנה. כמו עכשיו. והאתגר, והעיקר בתקופות כאלה – הוא לא לתלות הכל במשקל. להגיד לעצמי שלמרות שקצת יותר קשה לי, זה לא אומר שלא מגיע לי כלום. זה שאני שמנה, לא אומר שלא יכולה להיות לי עבודה מדהימה, בנזוג אוהב, חברות טובות. זה לא אומר שאני צריכה להשיג פחות ממה שהייתי רגילה. זהו עצם העניין. להיות שמנה לא אומר לחיות פחות טוב, על זה כל המאבק הרי.

 

יש מספיק נשים מדהימות שמגיעה להן הבמה הזו

"עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה", אמר בן פארקר, דודו של פיטר פארקר, הלא הוא ספיידרמן במשפט בלתי נשכח. הוא הותיר אחריו מסר אלמותי שהיה יכול להועיל לנשים וגברים רבים שמקבלים תשומת לב תקשורתית, כדי להזכיר להם על יכולת ההשפעה הגדולה שלהם - ואם יורשה לי עוד ציטוט, על "מתי בפעם האחרונה, עשית משהו בשביל מישהו". גרינר היא אחת מאותן משפיעניות, אבל הכוח שלה מבוזבז להעברת מסרים קשים ושליליים. היא אולי חושבת שהמסרים שלה מייצרים שינוי ואהדה, האמת שנראה לי שהיא ממש מאמינה בזה, אבל כמו שגרינר אוהבת להגיד לנו את האמת (שלה) בפנים, אני אגיד את האמת שלי. ההתבטאויות שלך ליהיא גרינר, מעוררות כעס וסלידה, שום דבר חיובי, שום דבר מעצים, שום דבר נעים. שום דבר ממה שאת אומרת, לא מרים באמת. את אולי באה לברך, אבל יוצאת מקללת.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Let’s get started 👺 #season3 @lacasadepapel Thank you for amazing experience @cavagroupltd @hot_il

A post shared by Netta Barzilai (@nettabarzi) on Jul 19, 2019 at 4:36am PDT

 

אני קוראת לכלי התקשורת – די. די לתת במה להתבטאויות האלה. זמן מסך הוא דבר כל-כך יקר, ויש כל כך הרבה נשים מהממות ומעוררות השראה שיכולות לקחת את הדקות האלה. נשים שיכולות לתת לנו מידע חשוב באמת! אם אתם רוצים שזה יהיה נוצץ, אפשר תמיד למצוא סלבס שהן גם נשות עסקים מעולות, פוליטיקאיות מתחילות, יזמיות חברתיות מפתיעות ועוד ועוד, שמשקפות עשייה משמעותית התורמת לחברה. ליהיא גרינר עושה קריירה בלשנוא את הגוף שלה ולהעביר את השנאה הרעילה הזו אלינו. היא לא הגורו שתגרום לנו להרגיש טוב יותר, ולא תצליח לייצר שינוי אם תמשיך לשפוט ולבקר כל מה שהוא לא היא. כל מה שנוגע לה בעצבים החשופים, ומאפשר לה להתמודד בדרך מעוות עם עצמה. אני ממליצה לגרינר, באותה הנשימה שהיא ממליצה לברזילי לרזות, לעשות שני דברים. הראשון הוא לבקר במחלקה להפרעות אכילה והשני הוא לדבר עם נשים שמנות ומאושרות. יש מספיק מאלה ומאלה, לצערי ולשמחתי, בהתאמה.

החיים קצרים, ליהיא יקרה. קצרים מכדי לחשוב על המספר שעל המשקל בלי הפסקה. קצרים מכדי לרצות להיות מה שאנחנו לא. אני מבקשת ממך בפעם הבאה שאת מקבלת תשומת לב תקשורתית, תהיי חיובית. אופטימית. מעוררת השראה באמת. תעשי משהו בשביל מישהו, ותראי איך זה הרבה יותר נעים.