יעל רשלין, טרנסית דתיה כותבת:

"זאת הייתה אחת השנים הקשות והמורכבות עבורי כאישה, אימא טרנסית ואורתודוכסית. זו הייתה שנה קשה עבורנו בקהילה הטרנסית, והלהט"בית כולה. השנה איבדתי כמה חברות ומכרות טובות. לצערי לא עוברת לה שנה מבלי שאני מאבדת כמה חברות וחברים מהקהילה שלי, וספר הטלפונים שלי מלא בשמות שאני יודעת שכבר אין מי שיענה בצד השני.

במשך שנים הרגשתי שלא היה מקום בו יכולתי כאישה טרנסית להרגיש כשווה בין שוות, מקום בטוח שאוכל להיות בו מי שאני. בית או קהילה אורתודוכסית שתחבק אותי. אני גם יודעת שאני לא היחידה שהרגישה כך.

במשך שנים ניסיתי ליצור מודעות לכך שגם אנחנו קיימים, שיש לי אחים ואחיות וחברים וחברות טרנסימות שגם הם כמהים וכמהות לבית ושייכות בקהילה הטרנסית. שנים הפנו לנו את הגב, התעלמו מאיתנו, פחדו לומר את שמנו בקול או להכיר בקיומנו. במובנים מסוימים אנחנו עדיין דורכים במקום, אנחנו עדיין האחים והאחיות החורגים של הקהילה ההומו-לסבית הדתית, אלו שצריכים לחכות שהמצב ישתפר קודם אצל שאר אותיות הלהט"ב ורק אחר כך אולי יהיה זמן להזכיר גם את קיומנו.

יעל רשלין, טראנסית דתיה חברת בת קול

יעל רשלין, טראנסית דתיה חברת בת קול

רבנים שמעדיפים להעלים עין מעשרות שות"ים "הלכתיים" שפוגעים בעצם הקיום שלנו. קוראים לנו חולי נפש וממליצים לסביבה הקרובה שלנו לפגוע בנו על ידי התעלמות, חרמות וקריאה בשמות הישנים שלנו. יש כאלו שבוחרים לא לכבד אותנו בכך שלא ישמרו נגיעה מאיתנו.

ב-26 בספטמבר תתקיים בכיכר ציון בירושלים עצרת הזדהות ומחאה בשילוב מעגלי לימוד ושיח על מצב אוכלוסיה הטראנסית בישראל. את העצרת תקיים ארגון בת קול, הארגון הנשי הגאה הישראלי היחיד. העצרת הזו כל כך חשובה עבורי. סוף סוף אני מרגישה שיש קבוצה חשובה מהקהילה שלוקחת אחריות, שמבינה את השבר הגדול שחווינו במהלך השנים האחרונות וקוראת בריש גלי - די!

די להתעלמות מאיתנו, די לדה-לגיטימציה שאנחנו עוברות בשנים האחרונות בידי רבנים שרלטנים, די למוות שלנו כתוצאה מאותן מילים ומעשים פוגעניים, די להפקרות בכסות פוליטיקה שמטרתה להעלים אותנו מהחברה.

העצרת מאורגנת על ידי ארגון בת-קול, הארגון שמהווה בית לנשים גאות, וגם נשים טרנסיות. בעצרת ידברו רבנים אורתודוכסים החברים של נטע חדיד ז"ל, צעירה טרנסית בת 24 מאלון שבות שהתאבדה במאי האחרון. יהיו מעגלי שיח ויהיה ניסיון אמיתי לנהל שיח ולהעלות מודעות למצב הקהילה הטרנסית, לקיום שלנו כחלק מהמארג האנושי הזה שמכיל אותנו ואתכן. זהו צו השעה ואנחנו זקוקות לכן ולכם להוכיח לקהילה הטרנסית שיש לה גב".

נטע חדיד ז"ל. צילום מתוך פייסבוק

נטע חדיד ז"ל. צילום מתוך פייסבוק

 

******
תהילה אטיאס בסה מנכ"לית ארגון בת קול שמארגנת את האירוע מחר:

"את הדברים המרגשים שכתבה יעל ותחושות שהעלתה משותפות לכולנו. האירוע שיתקיים במהלך תקופת החגים הוא עצרת הזדהות ומחאה בשילוב מעגלי לימוד ושיח על מצב אוכלוסיה הטראנסית בישראל. קהל היעד של האירוע הוא הקהילה הדתית על כל גווניה.

אנשים שמתייחסים לקהילה שלנו בדרך כלל יזרקו משפטים כמו: "זה רחוק ממני", וינסו להתכחש לקיומנו. אבל חברה שעומדת מנגד כשבתוכה יש קבוצה שלמה שמכלה את עצמה זו חברה לא בריאה ולא יעזרו אלול וסליחות בחמש בבוקר. כמחצית מהאוכלוסייה הטרנסית בישראל מתה, מתאבדת מכלה את עצמה. ואם חברי מפלגת נועם "היקרים", עדיין מודאגים מטרנסים ש"משפיעים להם על הילדים", אז אין צורך - הם תכף לא יהיו, הקבוצה הולכת ונעלמת כי הן פשוט מתות.

כל שנה גם בלי להסתכל בלוח השנה אפשר להרגיש את בואו של חודש אלול. הרוח הקרירה שמתחילה לנשוב מבעד לימי החמסין המהבילים, הרימונים שצומחים בגינות הרחוב ומפיצים כתמים אדומים משגעים, המחשבות שנודדות ועושות חישוב לאחור על מה שהיה ומה עוד נשאר. חגי תשרי, אלו חגים הקשורים לנפש ולאישיות. ל"לצאת מהעור של עצמך", לעצור את השגרה ולהתבונן מבחוץ. זה בדיוק הזמן להתחרט, ולהחליט מחדש שהשנה יהיה טוב יותר. ההתבוננות היא לא רק אישית היא גם חברתית קהילתית.

אם יש מעשה של חסד אחד שתוכלו לעשות בחודש אלול זה להגיע לעצרת ההזדהות ואין פה בכלל שאלה הלכתית או לא. זה לא העניין והסיפור. יש פה רק מודעות ורצון שיהיה פה טוב יותר. תבואו לדבר להקשיב, תראו שאכפת לכם. זה לא מצעד ואין כאן דגלי גאווה. באירוע ידברו רבנים אורתודוקסיים, יתקיים לימוד ומעגלי שיח, תהיה אמירה ברורה של אחדות וסולידריות חברתית ויהיה ניגון אמיתי שכולו מהלב. כי בסוף כולנו רקמה אנושית אחת.

 

** עצרת ההזדהות והמחאה של ארגון בת קול תתקיים ב-26.9  ב- 19:30 בכיכר ציון ירושלים