לקראת גיל שנה שמתי לב שלאיתי קיים עיכוב התפתחותי שהוא הרבה מעבר לעיכוב פגות (הוא נולד בשבוע 34). העיכוב היה מלווה בכל מיני תנועות, בהיות ומבטים שאינם אופייניים לגיל הזה.

לאחר ביקור אצל לא מעט רופאי ילדים, היה רופא אחד שהסכים להקשיב לרחשי ליבי ושלח אותנו להתפתחות הילד, ומכאן החל מסע שאנחנו נמצאים בו כיום. המסע כלל אבחונים, פגישות עם כל מיני רופאים, הרבה בלבול, והרבה חיסורים בעבודה. נפגשנו עם אנשים והכרנו אנשים ושאלנו שאלות. סבבנו סביב המון אי וודאות.

לאחר אינספור פגישות, זומנו לפגישה שקראנו לה "הגורלית", בה קיבלנו את הבשורה: "הי, מה שלומכם? הרצף דפק לכם בדלת והחל מעכשיו אתם הורים לילד מיוחד".

אשקר אם אומר 'ידעתי', אשקר אם אומר שקיבלתי ברוגע, אשקר אם אומר שאני מקבלת את הרצף באהבה. לא, ממש לא! חד משמעית נשברתי. מיד התחילו שאלות, מחשבות, בלבולים, אי ודאות שגדלה, למה אני ולמה הילד שלי ומה יהיה והאם יגדל והאם יתפתח והאם יקבלו אותו. חוויתי נפילה, בכי, תסכול, כעס, ובלבול. ואז בוקר אחד זה הגיע - התאוששות, קבלה, הכלה, הבנה. והיום אני אמא לביאה, אמא לוחמת, אמא אוהבת ומקבלת.

היום אני ליאורה, אמא של איתי בן השלוש, שמאובחן על הרצף האוטיסטי. מה זה להיות אמא כזאת? זה לכוון זמנים - מתי לצאת לטייל, שלא יהיה רעב, שלא יהיה עייף. לבדוק לאן הולכים, שלא יהיה עמוס, שלא יהיה רועש, לדעת להבחין בין בכי מתפנק, לבכי מתוסכל, לבכי כועס.

זה ללמוד מחדש ללמד דברים שנראים לנו ברורים - ללכת, לדבר ולתקשר עם הסביבה. ללמוד כל מה שכאילו אנחנו יודעים, לעשות ריסטרט וללמוד מחדש. ללמוד שכל מה שאמרו לנו שיהיה כשנהיה אימהות הוא לא מדע מדויק.

אבל דבר אחד וודאי ובטוח: אני ליאורה ואני אמא של איתי בן השלוש ויש לי ילד מיוחד, ילד מדהים.

ומיום ליום אני אוהבת אותו יותר והיום, אחרי לא מעט עבודה עצמית, אני אומרת בלב מלא: זכיתי! ומחבקת את הרצף כי הרצף זה איתי, ואיתי זה שלי.

היום (שלישי) מתקיים יום ההתרמה הארצי של אלו"ט – שנערך השנה בסימן שילוב של ילדים ובוגרים עם אוטיזם בקהילה, בתעסוקה ובחברה. שכיחות האוטיזם באוכלוסייה בעלייה, כשאחוז מהתינוקות בישראל נולדים כיום עם הלקות גדל כל הזמן, דבר שמגדיל את הביקוש לכל סוגי השירותים - מעונות יום, תעסוקה, "בתים לחיים", קייטנות, מועדוניות ועוד. התרומות מסייעות להמשיך לפתח שירותים ולהנגיש אותם למשפחה, לילד ולבוגר.

לתרומות: 2452*, באפליקציית פייבוקס או באתר