עכשיו כשרואים את יציאה מהמשבר באופק, דבר אחד ברור - הקשישים לא ייצאו בקרוב מההסגר העצמי שנכפה עליהם.  הצרכים שלהם יישארו כשהיו, וסביר להניח שכמות העזרה שיקבלו תפחת, עם החזרה של רוב המשק לעבודה. בדיוק בשביל זה הקמנו את הפרויקט המיוחד "בדלת ליד" של און לייף, מכון גשר למנהיגות, מרכז ספיר והרשת להתנדבות ישראלית מיסודם של ממשלת ישראל והג׳וינט: בדלת ליד נמצא קשיש שאולי צריך משהו קטן, אולי רק "בוקר טוב", אולי שתעשו בשבילה קניות פעם בכמה ימים. אפשר לעזור לקשישים שנמצאים לידנו, גם בלי לסכן אותם.  

ראשית נחלק את האפשרויות העומדות בפניכן:

ברשות המקומית שבה אתם גרים 

לכל רשות יש רכזי התנדבות שמרכזים כעת את ההתנדבות מול מי שזקוקים לכך יותר מכל. בלינק הבא תוכלו למצוא את שמות הרכזים ולפנות כדי להתנדב אצלם. 

מפעל ההזנה של בתי הספר הפנה את כל משאביו לטובת חלוקת מזון לקשישים שבדרך כלל נהגו לאכול במרכזי יום וכעת לא יכולים לדאוג לעצמם. 80 אלף מנות מזון מחולקות מדי יום לקשישים - אם אתם רוצים לעזור בהובלת אותם מנות לקשישים, רכזי המתנדבים ברשויות יוכלו לחבר אתכם לכך. דרך הרשויות המקומיות גם חולקו כבר בעשרה ערים בישראל ערכות מיוחדות לקשישים שכוללות משימות פיזיות/ קוגניטיביות ונפשיות כדי להשאיר את הקשישים בתוך סדר יום.  12000 ערכות כאלו שפיתחו בג'וינט ישראל ומומנו על ידי חברת טבע כבר חולקו. ברשויות נוספות יחלקו ערכות כאלה בתקופה הקרובה.  

אם אתם גרים בשכונה מסוימת בעיר, צרו קשר עם המתנ"ס המקומי - שם יוכלו לכוון אותכם לאלו שזקוקים לעזרה. עזרה יכולה להיות בפינוי האשפה, עזרה בקניות של מזון או תרופות, בלהוציא את חיות המחמד שלהם החוצה ובעיקר לשמור על קשר אנושי יומיומי עם מישהו ולא רק דרך מסכים. המראה שלכם ולו לשלוש דקות ביום יכול לעשות את ההבדל. 

התנדבות דרך ארגונים ומיזמים שונים 

עכשיו זה הזמן - מיזם נפלא שקורא לכם לאמץ ניצולי שואה כי לא יהיה אחר כך. אימוץ ניצול למשך שנה לפחות לביקור אחד לפחות בשבוע. עוד פרטים בכתבה שהכנו על המיזם הזה 

סחי- (סיירת חסד ייחודית) מפעילה השנה לכבוד יום העצמאות, כשמקימי המדינה נמצאים בבידוד, בסחי יוצאים לשמח אותם ולומר להם תודה.  הצטרפו לפעילות מול בתי אבות ומגורי קשישים בכל רחבי ישראל.

להרשמה- https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScKudEhvJUzqn4Yv3DNgJ-ekHqURpadQrgKCo8RHmLIHU-G5g/viewform

בנוסף יצאה סחי בקמפיין גיוס דיגיטלי לרכישת מזון וחלוקתו לקשישים, עריריים ואלו שידם אינה משגת כדי לרכוש מזון (כאלו שביום יום מגיעים לבתי תמחוי ונסמכים על עמותות ועכשיו אין ביכולתם להגיע ולקבל מזון).  

מנכ"ל ושותף מייסד סחי אברהם חיון מספר, "כל השנה אנחנו עוזרים לקשישים וניצולי שואה בחלוקות מזון. בשוטף גם משפצים בתים ויש פרוייקטים של הפגת בדידות. מאז הקורונה מספר הפניות אלינו עלו פי 10 והעלאנו הילוך ואנחנו מחפשים קבוצות שיצרו קשר עם בתי האבות שביקשו שנבקר אצלם. הם הקימו את המדינה בשבילנו עכשיו אנחנו צריכים להיות שם בשבילם."

"אמץ סבא" : זהו מיזם שקיים כבר עשר שנים ומנסה לחבר בין סטודנטים מתנדבים לקשישים. המפגש עד לפני המשבר היה חיבור אמיתי בכל שבוע, אולם עכשיו כדי לא לסכן את הקשישים דואגים שהם יקבלו שתי שיחות טלפוניות בשבוע ושיש מי שדואג למחסורם. עכשיו יותר מתמיד זקוקים לכם שם. 

החברה למתנ"סים, איחוד הצלה, לב אחדמוקד 1221 מוקד ארצי לסיוע הומניטארי
המיזם מפעיל 30,000 מתנדבים שיסייעו לקשישים ואנשים עם מוגבלויות. המוקד הזה פועל בין השעות 22:00-08:00 ומשתמש בטכנולוגיה מבוססת GPS על מנת להזניק את המתנדב הקרוב ביותר לאלו הזקוקים לעזרה.
 
התאחדות הסטודנטים הארצית, תוצרת הארץ : מחברת בין 350 אלף סטודנטים לקשישים באמצעות חלוקת מזון ותרופות, העברת סדנאות מקוונות, קיום שיחות טלפוניות להפגת תחושת הבדידות ועוד. בהתאחדות מתחייבים לחבר אתכם לעמותות שפועלות באזור מגוריכם. 
 חברים לרפואה :
מתן שירותים לתרופות לאוכלוסיית הקשישים ובעלי מוגבלויות, תרומה והנגשת תרופות.
מאיר פנים :
רוצים לעשות טוב? מאיר פנים עמותה לחלוקת מזון לנזקקים וקשישים זקוקה למתנדבים להכנת מזון ולשינוע. 
עזר מציון :
"סטודנטים/מתנדבים יש לכם ווטסאפ? אנחנו זקוקים לכם ❣
סטודנטים/מתנדבים  שיש להם יכולת טובה ב:
* שליטה בוואטסאפ * הקלדה מהירה * הספק גבוה של קריאה וכתיבת הודעות תוך כדי מענה טלפוני * יכולת מתן מענה טלפוני שירותי ואדיב
עבודה שדורשת מיומנות טכנולוגית וארגונית מתוך מטרה לעזור לקשישים.
נדרשת התחייבות למשמרות כל יום במשך כ 4-5 שעות למשמרת.
פרוייקט כרוביתחלוקת מזון לקשישים ונזקקים בחגים. 
 רפואה ושמחה :
מוזמנים להצטרף לפלטפורמה מבוססת וואצאפ המסייעת לכ 800  קשישים ומבודדים מדי יום: העברת תרופות מבתי מרקחת, שינוע ארוחות ועוד 
להצטרפות למערך ההתנדבות: https://chat.whatsapp.com/FbwePmDToVIAo0PT7ORUYE
תנועת גיבורים קטנים :
"יצאנו לדרך ההתנדבות שלנו בפריסה ארצית . החלטנו שאנו נעבוד עם ניצולי השואה באמצעות התוכנית " עכשיו זה הזמן" של מט""ב.
המטרה לאפשר למערך הטיפול להמשיך ולתפקד על ידי מערך הסעות למטפלים/ות. ברכבים תשב בספסל האחורי מטפלת אחת בלבד עם חלון פתוח , מטפלים יהיו מצוידים בג'יל וכפפות ומסכות. 
ג'וינט אשל - בעקבות התפשטות הקורונה והעובדה שרוב הנפגעים ממנה הם אוכלוסיית הזקנים, ג'וינט-אשל מרכז כאן שפע של חומרי ידע, מידע  והזמנה לאירועים מקוונים שיכולים לסייע לכם במציאות החדשה. חלק מן התוכן מונגש בשפות רוסית, ערבית, אנגלית ואמהרית. האתר מתעדכן מדי יום במידע חדש ורלוונטי, בפעילויות ובחומרים המופקים בימים אלה- לאנשי מקצוע, מתנדבים ובני משפחה. 
סולידריות ישראלית: עזרה הדדית בעקבות משבר הקורונה.. אנחנו כאן כדי לדאוג שאף אחד לא נשאר לבד!
המטרה פשוטה: לחבר בין צרכים של אזרחים למתנדבים שרוצים לעזור.

מתוק לנשמה: העמותה שעומדת מאחורי יום המאפים הטובים. בכל יום שישי אופים. מיזם ללא מטרת רווח שמחבר בין אנשים שאוהבים לאפות לבין נזקקים - קשישים, ניצולי שואה, חיילים בודדים ועוד. עם עוגה או מאפה, תוכלו להמתיק להם את סוף השבוע.
 
מוקד סיוע באמהרית: לטובת מבוגרים ועולים חדשים שאינם דוברי עברית, נפתח מוקד סיוע, בכדי לסייע בכל תהליך הגשת הבקשות להבטחת הכנסה/דמי אבטלה/זיקנה ועוד.פעילות המוקד בימים א-ה בין השעות 08:30-13:30, להתנדבות צרו קשר במס' הטלפון : 02-6589997
 

התנדבות במה שאתם טובים בו:

אתר גיפטד מאפשר לכם לבחור מה תוכלו לתת מעצמכם, כמה זמן ובאיזה תחום. זה יכול להיות משהו שקשור למקצוע שלכם (שיפוצניקים/ עורכי דין/ שפית או מורה), זה יכול להיות בהפעלה ספורטיבית או בהוראת אנגלית, זה יכול להיות להקריא סיפור או סתם להיות אזן קשבת. 

לא יודעים מה בדיוק להציע? אתר הלפי הוא בדיוק בשבילכם- יש שם שפע של בקשות ספציפיות של קשישים ואנשים עריריים שזקוקים לסל מזון/ ביגוד/ מחשב נייד או אפילו וילונות. 

מחפשים איפה הכי יעזור מה שיש לכם לתת? אתר רוח טובה מציע לכם לבחור מקום, תחום וכמה תוכלו להתחייב. עכשיו בצל הקורונה ההתנדבות נעה בין סיוע לקשישים במצוקה, דרך הפעלות מקוונות לקשישים ועד התנדבות לשיר או לנגן מול בתי אבות. 

לא מצאנו פה שום דבר מתאים? באתר גיידסטאר של משרד המשפטים המאגד את כל העמותות בישראל ניתן לבצע חיפוש של עמותות שמספקות סיוע בעת משבר הקורונה וזקוקות למתנדבים. נסו גם שם 

 

רוצים להוסיף את המיזם או העמותה שלכם לרשימה הזו? צרו עימנו קשר בצ'ט של onlife בפייסבוק