הישראלים הצליחו במהלך המשבר לגלות את מלוא כוחם וחוסנם. מתנדבים/ות רבים וחדשים התגייסו בשבועות האחרונים על מנת לסייע, לתרום ולהתנדב ולספק מענה למגוון הצרכים הקיימים והחדשים שהתעוררו, כתוצאה מהמצב אבל עכשיו כשהחיים שבים למסלולם אותם אוכולוסיות בסיכון ובראשם הקשישים נותרים מאחור. נכון שמותר להם לצאת לטייל אבל הסכנה לא באמת חלפה. רוצים לעזור? כנסו ללינק הבא ומצאו את המקום הנכון לכם להתנדבות.

בחודשים האלו נוצרה מציאות התנדבותית חדשה: חלק מתפקידי ההתנדבות ה"שגרתיים", אינם יכולים להתבצע. הארגונים עוברים שינוי בתהליכי המפגש עם המתנדבים וחלק מהמתנדבים/ות למשל: אזרחים/ות ותיקים שבתקופות שגרה מהווים כמעט 30% מהמתנדבים בישראל (ע"פ נתוני למ"ס), אינם יכולים לצאת ולבצע את תפקידיהם ה"שגרתיים.

הקורונה הגבירה את הצורך בהתנדבות אבל האיסורים שהטיל משרד הבריאות הופכים את היכולת להתנדב ולתרום לחברה למאתגרות יותר. יש מגוון שלם של כלים ואפשרויות של התנדבות רגילה אך גם וירטואלית, כזו שנעשית ללא מגע ושומרת על בריאות המתנדבים. תחום זה הנו חדש יחסית בישראל ובעולם, ובשיח שערכנו עם מעל 15 ארגונים בינ"ל מובילי התנדבות בעולם, נימצא כי בכל העולם הצורך עולה של מציאת תפקידים והזדמנויות חדשות להתנדבות אשר תשפיע על עולם ההתנדבות כולו, בארץ ובעולם.

פרויקט בדלת ליד-מרב מילר from onlife on Vimeo.

להלן הצעות לעשה ואל תעשה עבור המתנדבים:

וודאו כי הנכם בריאים:

  1. כנסו לאפליקציה כדי לוודא שלא הייתם בקרבת חולה מאומת. האפליקציה מתעדכנת מדי יום וצריך לוודא בכל ביקור קרוב עם קשישים שאתם לא מסכנים אותם. 
  2. אם חזרתם מחו"ל אז אל תתנדבו עד שתמה תקופת הבידוד. 
  3. מרגישים לא טוב? אל תגיעו. הקשישים יקבלו זאת בהבנה.
  4. מעל גיל 65 או בעלי מחלות רקע? גם אתם בסיכון, בבקשה בחרו את אחד אפיקי ההתנדבות שאינם מצריכים מגע עם הקשישים. יש כאלה בשפע בלינק הבא

לקראת המפגש עצמו:

5. אל תיסעו בתחבורה ציבורית בדרכם להתנדבות. 

6. הצטיידו בבקבוק אלכוג'ל. 

7. הצטיידו בבקבוק שתיים ומזון כדי שלא תצטרכו לבקש או לרכוש מאחרים ולייצר מגע פוטנציאלי עם חולים. 

8. וודאו שעברתם את ההכשרה המתאימה כדי להתנדב עם הקשישים. 

מה להקפיד במפגש?

9. התחילו את השיחה בעדינות ורגישות.  יש לזכור שהאזרח הותיק לא מכיר אותנו, והסיטואציה שאדם זר מתקשר אינה כל כך פשוטה, וגם לא מוכרת בשגרה. ולכן בעדינות קודם להציג את עצמנו, ולשאול לשלומו, בכבוד ובשיוויון בשיחה. יש לזכור שלא כל האזרחים הוותיקים חשים בדידות, יכול להיות שהם מתוסכלים ויכול להיות שבחרו לצאת החוצה ולא לקבל את המלצות משרד הבריאות. זה בסדר. זו זכותם

10. ספרו בשני משפטים על עצמכם ומאיפה קיבלתם את פרטי האזרח כדי לייצר מסר שהגענו בשם מישהו נוסף שדואג לאותה קשישה או קשיש: 'אני מתקשרת בשם משרד הרווחה/ארגון (שם הארגון ומה הוא עושה במשפט) הרשות המקומית, נציג השכונה שלך,  מקום עבודה (אני עובד בחברת .. ) חשוב להוסיף אנו מבקשים בתקופה זו לשוחח עם אזרחים ותיקים להוקיר אותם ולשאול לשלומם. רגיש מכבד. שימו לב, זה הזמן לשאול מה שלומך? ובמה אתה מעביר את שעותייך? האם יש לך איזה תחביב (סריגה, פאזלים, ריקמה, ציור, פיסול, שח מט...) והייתי מנסה לגייס את האזרח/ית לדבר על התחביב שלה.

זו דרך מעולה להבין האם האדם עסוק בלי לשאול האם אתה עסוק, ואם הוא אומר שהוא מפסל/מצייר/תופר.., להמשיך בשיחה ולומר ו'יש לך כעת בבית את כל הציוד המתאים למילוי שעות הפנאי? (בהודו מביאים לאזרחים ותיקים בדים הביתה, והם תופרים בהתנדבות בגדים לילדים ממשפחות שחיות בעוני שיחולקו לאחר הקורונה...)

11. שאלו על משפחה – 'יש לך בני משפחה קרובים, כמה ילדים יש לך?'' כדאי למשוך אותם לשוחח על בני משפחותיהם כדי לבדוק האם הם גרים בקרבת מקום או שבמרחק. אפשר גם לשאול איפה היית מטיילת כשהיה מותר לצאת? מבלה? מה את הכי אוהבת לעשות? 

12. חשוב- אל תשאלו מיד האם ירצו שתרכשו להם משהו או אם הם זקוקים לדבר מה. קודם צרו אמון ביניכם,כזה שיאפשר לשאול שאלות אישית. זכרו- מבחינתם אתם אדם זר עד שקצת יכירו אתכם ואת כוונותיכם הטובות. ייתכן אפילו שיחושו מאוימים. אל תבהלו אתם מהצד השני של הקו, הם הרי זקוקים לנו, בשביל זה אתם פה.