מעל 50 נשים התייצבו אמש להפגנה בבלפור כשלגופן אפוד זוהר צהוב ועליו נכתב 'אמהות נגד אלימות המשטרה.' בנעלי ספורט ומבט נחוש הן עמדו בחזית ההפגנה, סמוך ככל האפשר לגדרות שהציבה המשטרה וליד המכת"זיות- המשאיות משפריצות המים שגרמו פציעות לרבים מאלו שנפגעו מהן. חלקן נשאו דגלי ישראל, הן לא הגיעו להפגין, אלא לחצוץ. 

"ילדים שלנו, אנחנו מכירות אתכם. לקחנו אתכם לגן והצצנו דרך החלון לראות שאינכם בוכים. ליווינו אתכם לכיתה א' ונופפנו לכם לשלום כשצעדתם אל הכיתה עם הילקוט על הגב. נופפנו אל דמותכם המתרחקת בחלון האוטובוס בבקו"ם  אתם לא אנרכיסטים ולא וונדליסטים. אתם מחל הארץ. אתם המיטב! אתם מיטב הנוער המציף את הרחובות במאבק חסר פשרות על צביונה הדמוקרטי של הארץ האחת והיחידה שלנו. אתם עושים את מה שגידלנו אתכם לעשות- להיות אזרחים נאמנים לארצם ואל מצפונם."  כתבו היוזמות בקריאה שלהן לאמהות להצטרף. "אנחנו האמהות ששרות לכם "עוף גוזל" מהיום שנולדתם. אנחנו צופות בכם בהשתאות ובלב רועד מפחד וגואה מגאווה. צאו לרחובות, השמיעו את קולכם, בלי האמליות, ללא וונדליזם, אבל בקול רם וברור. נגד ראש ממשלה מושחת, נגד ממשלה מסואבת, נגד אלימות משטרתית. צאו, הציפו את הרחובות. אנחנו, האמהות שלכם, נהיה שם אתכם, עד שיהיה טוב."

מאחורי היוזמה עומדת קטי בר, אוצרת, יזמית סדרתית בעולם האומנות הפלסטית שעברה בחצי שנה האחרונה להתפרנס דווקא מייצור שוקולד אורגני. "מה  שראיתי בבלפור, בטח בהפגנה ביום שבת שעברה ומה שראיתי ברוטשילד ששבתי הביתה שנסגרה על ידי שוטרים ופרשים גרמו לי לחוסר אונים, כאמא, כאישה מבוגרת יותר, בת 63, הרגשתי תסכול.  בשלישי האחרון כשראיתי את האלימות נגד הצעירים בבלפור, זה כבר לא היתה התנהלות משטרתית רגילה אלא התנהלות צבאית תוך זלזול משווע בחיי אדם, ברווחתם ובעתיד שלהם. ואז המשיכו עם הכינוי 'אנרכיסטים', ו'מפיצי מחלות', ואז היה ברור לי שחייבים לעשות מעשה."

בר החליטה לגייס אמהות כמוה כדי להיות חוצץ בהפגנות.

"אנחנו חייבות להיות שם עבורם. אני בסך הכל ארבעה ימים בתוך הדבר הזה. בחמישי הלכתי עם אפוד צהוב, ועוד שתי חברות הגיעו איתי. חשבו שאנחנו סדרניות, אף אחד לא הבין מה אנחנו עושות שם. היו עשר נשים בשישי ואתמול כבר התייצבו לפחות 50 נשים וקיבלנו חיבוק גדול מאנשים. אמהות ניגשו אלינו וניסו לברר מה אנחנו עושות ואמרו 'בהפגנה הבאה אני אלבש אפוד זוהר'. כאילו נסוגנו צעד אחורה, פינינו את הבמה לצעירים ואנחנו באנו רק כדי לשמור עליהם."

אמהות נגד אלימות המשטרה צילום ציפי מנשה

אמהות נגד אלימות המשטרה צילום ציפי מנשה

בר מספרת שהשוטרים נהגו בהן בכבוד: "היה מעצר לידי של צעיר, שרק אמר לחבריו לשים מסכות 'המאנייק פה'. אחרי שהתייצבתי לצידו, השוטר לקח את תעודת הזהות שלו וחזר אחרי כמה דקות ושחרר אותם. היה בזה משהו אנושי, גם לשוטרים יש אמהות וגם הן צריכות רשת ביטחון שאפשר יהיה בהמשך להמשיך הלאה. אנחנו לא נגד השוטרים ולא נגד המשטרה. האלימות הזו היא מה שמפריע לי. מפריע לי שגברים עוצרים נשים באלימות. ניגשתי אתמול לקצינה והיא אמרה לי 'אין חוק ששוטר לא יכול לעצור מפגינה' ו'אין לנו כוח אדם'. אמרתי לה 'שלושה גברים שגוררים אישה ואחד מהם שם יד על התחת שלה זה לא בסדר, זה לא לגיטימי'. יש פה משהו שאם נצליח להפוך את האלימות הזו למשהו גלוי ופתוח, צריך לדבר על הפיל שבחדר. זה עניין של חינוך. כמו שלמדנו שלא קוטפים פרחים כך אנחנו צריכים ללמוד אין סיבה לאלימות. כרגע, המשטרה היא הגורם לאלימות עכשיו. צריך להכיר את מקור הבעיה. זו תופעה ארגונית שצריך להפסיק אותה. לתת אגרופים, לשים ברכיים על צוואר, למשוך בשיער, להצליף בשוט - אף אחד מהצעירים לא נהג באלימות וכשמישהו הותקף המשטרה לא הגיעה להגן עליהם. הם נווטו את המפגינים ישירות לתוך הידיים של 'לה פמיליה'. למה זה התפקיד של שוטרים? אתם אמורים להגן עליהם ועלינו."

בתוך ארבעה ימים יש לבר וחברותיה כבר שלוש קבוצות וואטסאפ וקבוצת פייסבוק סגורה כדי לדבר על המצוקה של אמהות. לשתף ולהפוך אותן לאקטיביסטיות. "האפוד הוא כדי להגיד 'די! די לאלימות המשטרה'. אנחנו נגיע לכל ההפגנות עם אפודים זוהרים כדי שתדעו שאנחנו אתכם. כדי שכולם ידעו שאתם הילדים שלנו. אנחנו נהיה שם, אל מול המשטרה, להגן עליכם בשעה שאתם מגינים על הדמוקרטיה. אנחנו נהיה שם לשנות את השיח הציבורי, לספר את האמת על האיומים, על האלימות. על מי שגוררים אתכם בשיער וחובטים בכם באגרופים ודורכים על צוואריכם. אולי לא נוכל להגן עליכם בגופנו, אבל אנחנו נהיה שם לשמור על רוחכם איתנה. אנחנו נפחד עליכם, אבל לא נפחד ממי שינסה למנוע מכם להפגין למען חרותנו, עתידנו וביטחון הדמוקרטיה." 

לדברי בר, היא אפילו לא ידעה על המקבילות שלה בארה"ב, האמהות בפורטלנד שהתחילו אף הן השבוע להתפרס בהפגנות כדי לחצוץ בין המשטרה למפגינים בהפגנות 'Black lives matter'. תוך ימים אחדים כבר התפרסו אמהות בשלושים ערים בארצות הברית. עכשיו היא מקווה שאמהות רבות יצטרפו גם אליה. 

"נשים רק צריכות אפוד צהוב ולהתייצב לצד הצעירים בהפגנות. הם צריכים אותנו." 

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת