שנקר

ביה"ס "שנקר" והמגמה לעיצוב אופנה ממוצבים במקום ה-6 בין המוסדות האקדמיים המובילים בעולם בעיצוב אופנה, זאת ע"פ הדירוג של המגזין הבינלאומי היוקרתי Business of Fashion לשנת 2017, ולא בכדי. השנה יותר מתמיד פרויקט הסיום מרתק ומעניין ומהווה מראה להשפעות הקורונה על עולם האופנה. 

לסטודנטים ניתנו כמה נושאי-על תחתם עיצב כל אחד את האני האישי שלו, בחרתי עבורכם דוגמה אחת שתפסה את עיני מכל קטגוריה, והגעתי למסקנה כי הכי נכון ואותנטי יהיה להכניס את תיאור המעצבים עצמם על תהליך העיצוב שעשו. לא נגעתי.

I AM HUMAN AFTER ALL   הקולקציה שמביאה מבט חדש לגוף האדם וחיפוש חיים ומציאות חדשה ע"י גזרות חדשות, ובדיקת השפעת הטכנולוגיה על תקשורת בין אישית.

יעל ברק - בתפארתה

במהלך חיינו אנו מתעצבים על-ידי הורינו, החברה, גיבורי תרבות ועוד. כמו כן חוויות שאנו חווים מטביעים את חותמם על אישיותנו. בחיי הבוגרים התעוררו בקרבי שאלות הקשורות לתהליך ההבנה של מי ״אני״ באמת? מה עיצב אותי? האם האמת הזו מזויפת? מילדות אנו עוטים על עצמנו קליפות ומסכות, חיים בתחפושת של מה שהחברה מצפה מאיתנו. ההשראה שלי בפרויקט היא שבירת סטריאוטיפים שבאה לידי ביטוי בלבוש, סיפור של ילדה המורדת בנורמות החברתיות אשר כל הקשור להגדרות הוא כחולות נודדים, אני בוחרת איך להגדיר את עצמי.

הקולקציה מספרת את הדרך שעברתי מגיל ינקות ועד היום. בחנתי את מוסכמות הלבוש שהתעצבו וקבעו הגדרות חברתיות. החומרים משלבים בדי ערב, ספורטוואר ומחויטים בחיבורים טכניקות וגזרות המגדירות לבוש. כיום אנו נמצאים בעולם גלובלי שבו הגבולות מטושטשים ואין הגדרה חד משמעית לאופנה.

 
    

 

I AM HOME קולקציות העוסקות במשפחה הגרעינית, זהות מקומית מול מקורות מהגולה, זיכרונות ילדות וקשר עם ההורים.

שנהב יעיש - השחור החדש

זהות, מי אני מול אחרים ומי אני מול עצמי. הפרויקט שלי עוסק ביחס של חברה הומוגנית כלפי האחר, השונה. כמי שגדלה בשכונת גבעת גאולה שברמת גן, הממוקמת בין הווילות של שכונת רמת חן לבניינים המצהיבים של שכונת רמת השקמה, העברתי את רוב ילדותי בהתכחשות למוצא המזרחי שלי ברצון להשתייך לרוב חברי לכיתה, אך לא פעם הוזכרתי כי איני שייכת. פרויקט זה נתן לי הזדמנות לצלול אל נבכי ההיסטוריה המזרחית בישראל, לבחון את הזהות שלי מחדש, לחזק ולהעצים את השורשים המזרחיים שנעדרו, הוכחשו או נמחקו לאורך השנים בהיסטוריה של הציונות ומדינת ישראל.

בקולקציה רציתי להעביר את התחושה של מי שאני כיום, שילוב של מזרח ומערב. יצרתי קולקציית נשים לבישה המשלבת את הגזרות והעושר התימני דרך הצבעוניות, הבדים והר קמות עם אלמנטים מן החליפה המערבית.

 

 

I AN NOT TRASH דנה בסוגיות זיהום הסביבה במיוחד הנגרמת מתעשיית האופנה, ומקווים לפעול בסביבה מקיימת, וסובלנית תוך תשומת לב לפסולת, לשקיות, ולאריזות המוצרים.

נטלי צור // Made to last

בפרויקט הגמר אני עוסקת בחיפוש דרכים חלופיות לשיפור תהליך העיצוב ואופן המחשבה על אופנה בהקשר של קיימות. בזמנים של חוסר וודאות, עכשיו יותר מתמיד, אנו צריכים לתת ערך לדברים שבבעלותנו. משם יצאתי למחקר על נזקי האופנה המהירה. תרבות הצריכה משתנה, נושאים של עומס ועודף כבר לא רלוונטיים.

העולם האט את הקצב ואנחנו בתור צרכנים קיבלנו הזדמנות לבחון את הדברים מחדש. כל אלו הובילו אותי למחקר על שייכות ואריזת הבגד, שהוא אחד הגורמים היותר מזהמים בתעשייה. בפרויקט הגמר עיצבתי מלתחה חכמה ועל זמנית, פונקציונלית המגיעה ממחקר על צורניות, הפריסה והשימושיות שיש באריזות, הקולקציה הינה גברית ומותאמת לכלל המידות. וחלק מהאריזות של הפריטים מהוות גם כן כפריטים משלימים במלתחה. הטכניקות בהן השתמשתי ליצירת הקולקציה הינן טכניקות מקיימות אשר משפיעות על התהליך העיצוב. הקולקציה מורכבת מחומרים ובדים טבעיים מול חומרים ממוחזרים המגיעים ממוצרי אריזה.

 

 

I AM OTHER עוסקת באינדיבידואליות עיצובית שאינה מחויבת לקבוצת השתייכות ותוכן מגדרי ואינה כורכת בגד ומגדר.

נועה גולדפדן // “TEAM ESTROGENS”- טוקיו 2021

בתור ספורטאית החלטתי ליצור נבחרת בייסבול נשים משלי לטוקיו 2020 (2021) כיוון שזהו ענף הספורט בין היחידים בו אין נבחרת נשית כלל. קולקציית "הנבחרת" שלי שואבת השראה מתקופה ייחודית שבה פעלה ליגת בייסבול נשים ששיחקו במקום הגברים, שנשלחו לחזית במלחמת העולם ה-2 .למרות היותן שחקניות יוצאות מן הכלל חלו עליהם חוקים נוקשים לגבי המראה, הגינונים ואורח החיים שלהן. הדבר התמוהה ביותר היה הלבוש החושפני וחוסר ההגנה בהשוואה למדי הגברים.

יצרתי שילוב של שני העולמות שבתפיסה פטריארכלית הם מנוגדים ובעיני הם מיקס הכרחי וכלל לא סותר : הנשיות מהלבשה תחתונה יחד עם החוזק וההגנה מהיסטורית מדי הבייסבול הגבריים. יצרתי פריטים שמגנים על הגוף של השחקניות אך זאת בצורה עדינה ונוחה בהתחשב באנטומיה הנשית תוך הגנה מרבית. החל מסריגים ובגדי גוף שיצרתי ותכננתי בהתאם עד ללבוש ממוגן ואופנתי שמוכיח שניתן לשלב בין ספורט ונשיות יחד ולהביא לשוויון מגדרי בענפי הספורט ובתפיסה.

 

קטיה רומנצ'וב // התגוננות

הפרויקט שואב השראה מלבוש אשר מגן על גוף האישה מקרינה רדיואקטיבית בחלל ועל פני כדור הארץ, תוך התמקדות באיברים החיוניים כמו החזה והאגן. בחירת הנושא נובעת מחרדת ילדות וחזון אפוקליפטי שנובע מפחד מאסון טבע או אסון גרעיני. המגמה הרווחת כיום היא פיתוח חליפות מגן הדומות לבגדים אמיתיים שנרצה ללבוש ביום- יום. כמו הפיתוח של הפרופסורית לאסטרונאוטיקה דיווה ניומן אשר מפתחת חליפות חלל קלות וגמישות. על כן במספר דגמים בקולקציה ישנה האופציה לשחק עם רמת הכיווץ של הבגד.

הקולקציה שעיצבתי מיועדת לנשים והסגנון שלה משלב מספר עולמות. מצד אחד הקולקציה מושפעת מבגדי ספורט וה-Street ,ומנגד בגדי ערב קלאסיים בעלי נפחים גדולים הבאים מאופנה עילית. בקולקציה נעשה שימוש בבדי ניילון, קופרו, עור, וסריגי ג'קארד. בגדי הגנה הפכו לנושא מאוד רלוונטי בימינו בשל פרוץ נגיף 19-COVID.

  

I AM JOURNRY  הינו מיקס בין ילדות לבגרות, בין תל אביב לערד, בין דמויות היסטוריות וספרותיות, גיבורי תרבות מובילים ומשפיעניות עכשוויות ששוברות את הרשת, בין מסורת והיסטוריה תרבותית לחוויות המעסיקות את דור ה-z.

נועה טרלובסקי - גן עדן

בקולקציה ״גן עדן״ אשכיח מכם את המציאות העגומה של היום יום שלנו בצלילה אל תוך הזיכרון המאושר ביותר שלי מהקיצים שביליתי בגינת הקקטוסים הפראית של סבתי בערד. סבתי העריצה את הצמח הדוקרני, את הארכיטקטורה שהטבע יצר, זה היה מפעל חיה, העולם הקסום הזה שיצרה בחצר .הגינה הזו היא הבאר שלי להשראה, במהלך העבודה על מערכות הלבוש דגמתי מהגינה צבעים, טקסטורות, צורות וסיפורים אשר באים לידי ביטוי בקולקציה קאמפית מלאת הומור וגם עצב.

פרטי הלבוש בקולקציה הנם פרטי לבוש מוכרים לנו שעוברים דרך נקודת המבט התיאטרלית שלי על העולם, ג׳קט ג׳ינס שהצמיח קקטוסים סרוגים, מכנסים שגידלו קוצי פרנזים נוצצים או שמלה שפרחו עליה פרחים, הם חלק מהבגדים הפשוטים שלקחתי מתמונות עבר חלוציות של סבתי אשר יחד צמחו דרך הפילטר שלי ומרכיבים קולקציה של מערכות לבוש שביחד יוצרות את נוף ילדותי הצבעוני והקסום.

 

 תערוכה הבוגרים של "שנקר תתקיים בין 7-16 לאוגוסט ותהיה פתוחה לקהל הרחב במכללת שנקר רח' אנה פרנק 12, רמת גן ,בין השעות - 7.8 | 10:00-14:00 , 9-13.8 | 10:00-18:00, 14.8 | 10:00-14:00, 16.8 | 10:00-22:00ב- 6 לאוגוסט תתקיים פרזנטציה לעיתונאים בלבד.

 

תערוכת כובעים בקניון רמת אביב

אם אתם לא מאנשי מוזאונים אבל עדיין חובבי תרבות ותערוכות, הנה קניון עופר רמת אביב מנגיש לכם את שני הקצוות. גם קניות בקניון וגם תערוכת כובעים, ראשונה מסוגה, בשיתוף רב האומן הישראלי שי טובול, שיוצר כובעים כבר 25 שנה, ובהפקת  גילי סיוון-כהן.  זו הפעם הראשונה ששי יחשוף טובול את האוסף  הפרטי שלו הכולל מעל 100  כובעים ייחודיים שנוצרו בעבודת יד עבור אירועים, מופעים ואמנים שונים במשך למעלה מ 30 שנה. כל אחד מהכובעים מספר סיפור שלם ולרוב היווצרותו קשורה לתוואי הסיפור ואופי האמן או האירוע החל מהחומר ועד לחזות הסופית. רבים מהכובעים מיוצרים מחומר אחד המפורק לגורמים במטרה לשמור על מקוריות וייחודיות ולהדגיש את הרבדים האמנותיים. 

חלק מהיצירות הצטלמו על סלבס שלבטח תזהו,

               

התערוכה פתוחה לקהל הרחב בקניון רמת אביב, עד ה-16.08 בקומת כניסה מול החנות מייקל קורס.