ארגון "ספיישל אולימפיקס" הוא הארגון הגדול ביותר בעולם לספורט משלב. ספורט משלב הוא פעילות ספורט שמשותפת לאנשים עם וללא מוגבלויות. הארגון שהוקם בארה"ב בשנות ה-60 על ידי משפחת קנדי, חרט על דגלו לחשוף לעולם את היכולות האדירות הטמונות באנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות - תקשורתיות. ארגון ספיישל אולימפיקס מאמין שלכל אדם, בלי קשר ליכולותיו או מגבלותיו, מגיעה ההזדמנות להשתלב, להצטיין ולהצליח. כמנכ"לית ספיישל אולמפיקס ישראל זו זכות גדולה עבורי לפעול בתוך מסגרת שחרטה על דגלה שינוי חברתי, והרגשתי שאנחנו מתקדמים בצעדי ענק כדי ליצור שינוי בחיים של אלפי משפחות בישראל.  ואז הגיעו הקורונה והסגר.

אחד מכל ארבעה הורים בישראל מדווח כי מצבם הנפשי של ילדיו הדרדר בעקבות התפרצות הקורונה.  כשהסגר הסתיים חשבנו שזה היה הסגר הראשון והאחרון ושניצחנו את המלחמה... עכשיו אנחנו מבינים שזה עוד לא מאחורינו, וחשים אי ודאות גדולה לגבי העתיד.

הסגר הזכיר לנו, הנשים, שאנחנו צריכות ויכולות לסמוך קודם כל על עצמנו  – לעבוד, להמשיך לנהל את הבית ולשמור על בריאות הנפש ושמחת החיים של הילדים. בהרבה מובנים הוא החזיר אותנו אחורה: שילמנו מחיר במקומות העבודה שלנו, נאלצנו שוב לג'נגל בין הבית לעבודה. היינו עדים לקשיים רגשיים, למתח בתוך המשפחה. ראינו עלייה בשיעורי האלימות במשפחה.

בתקופה המאתגרת הזו חשבתי לעצמי מה אנחנו יכולים לעשות בשביל כל הורה שנמצא בבית. אנחנו עובדים בשגרה על תכניות מערכתיות כמו בריאות ספורטאים, אימונים קבועים ותחרויות, אבל הרגשתי שזה הזמן לתכנית הוליסטית עבור ילדים שההורים צריכים להעסיק אותם ואפשר יהיה ליישם אותה גם בבית. ברחבי העולם מיושמת כבר שנים תכנית "ספורטאי צעיר" במסגרתה רוכשים ילדים עם מוגבלויות מיומנויות בסיסיות לעיסוק בספורט ובמשחק, באמצעותן הם לומדים לקחת חלק במשחק קבוצתי, לעמוד בתור ולעקוב אחרי ההוראות, ומפתחים מיומנויות למידה הנותנות להם הזדמנות שווה להתקדם.

במשך תקופה ארוכה התכוונו להביא את הפרויקט לארץ והכנו תכנית מגירה שהתאימה אותה לחברה הישראלית.  עכשיו אני מרגישה שזה הזמן המתאים להוציא אותה משם. מדובר בפרויקט מהפכני ומשנה חיים שנתחיל להפעיל בישראל ברגע שנצליח להשיג עבורו מימון. אנחנו זקוקים לציוד ולהכשרה של מדריכים ופונים למשרד החינוך כדי שיאפשר לנו להטמיע את התוכנית במסגרות השונות אבל באין תקציב בכלל, גם לתכנית המופלאה הזו שלנו, לא יימצא מקור תקציב.

התכנית, המיועדת לילדים בגילאי 2-7, מגיעה עכשיו לישראל אחרי שכבר הוכחה כיעילה בתחום הספורט ההתפתחותי בארצות רבות בעולם. היא שואפת לפתח ולהטמיע פעילויות ספורט בכל המגזרים במסגרות החינוך המיוחד ברחבי הארץ, גם לגילאים הצעירים מאוד בהם ההשפעה של ספורט על התפתחות הילדים היא משמעותית במיוחד.

זה מה שכתבה אמא של ספורטאי צעיר מיפן שמשתתף בתוכנית: "אני רואה את הבן שלי מתרוצץ, מחייך ומשתלב בחופשיות עם האחרים. זה מעלה בי דמעות של אושר ומחזק בי את האמונה שיום אחד הוא יהיה עצמאי."

 

 

לעיתים קרובות שואלים אותי אם יש לי ילדים עם צרכים מיוחדים. התשובה היא שזו לא שאלה רלוונטית. כל ילד הוא מיוחד ויש לו צרכים ומוגבלויות, גם אם הן סמויות. אבל בסופו של דבר כל הורה רוצה עבור הילד שלו את אותו הדבר בדיוק. אם אוכל לתמוך בהורים אחרים להשיג עבור הילדים שלהם את מה שאני רוצה עבור הילדים שלי, אז השלמתי את המשימה שלי.

מניסיוני בשטח אני רואה שאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים נהנות  מהרבה פחות הזדמנויות, והרצון לשנות את המצב המקומם הזה בוער בי. זה מה שאנחנו מבקשים לעשות דרך ספורט – לאפשר לילדים בעלי צרכים מיוחדים להרגיש שהם שווים. תרתי משמע.

שוב ושוב אנחנו שומעים סיפורים על ילדים עם מוגבלויות שאחרי שנולדו, רופאים המליצו לשלוח אותם למוסדות. הנחישות של המשפחות והכוח שלהם, הוכיחו אחרת. שבעזרת אהבה, אמונה ומסירות אין קץ, השמים הם הגבול. ב"ספיישל אולימפיקס ישראל" אנחנו עוזרים להם להתקרב לשמיים האלו. כשילד הופך מ"בעל צרכים מיוחדים" ל"ספורטאי צעיר", לא רק ההגדרה העצמית לו משתנה אלא גם החיים שלו משתנים, וביחד איתם יכולים להשתנות גם החיים שלנו ושל החברה הישראלית כולה, כולל האופן שבו אנחנו מסתכלים על אנשים עם צרכים מיוחדים ועל "האחר"- שאיננו אחר כלל.

לתמיכה בפרויקט 'ספורטאי צעיר' ובכלל בארגון לחצו כאן