בשנת 2015 הוגשו כנגד עמית חכים, אז מאמן ג'יו ג'יטסו, שתי תלונות בגין תקיפה מינית חמורה מאוד שביצע נגד מתאמנות שלו, האחת קטינה בת 16 בלבד. שתי התלונות הסתיימו בהסדר טיעון במסגרתו הורשע חכים במעשים מגונים ונגזרו עליו 52 חודשי מאסר. בכתב האישום נגד חכים שופטי בית המשפט העליון תיארו את מעשיו כ"חמורים ובזויים" ואף הרחיבו וציינו כי "המעשים נעשו לא רק ב"העדר הסכמה", אלא בניגוד גמור לרצונן של המתלוננות, תוך התעלמות מביטויי התנגדות מובהקים, תוך שימוש בכוח פיזי".

אז איך, למרות כתב האישום החמור, ולמרות החוק למניעת העסקת עברייני מין במקומות מסוימים, שב חכים לאמן, וכעת הוא מאמן מן המניין במכון 'עלית פייטרס' בבאר שבע? את עובדת העסקתו פרסמה מתאמנת ג'יו ג'יטסו  נעמי מק'וון. עכשיו אנחנו מוסיפים עוד פרטים על הסיפור המטריד. על פי עורכת דינו, נטלי אוטן, אין שום מניעה בהעסקתו והיא אף הכרחית כחלק משיקומו של הנאשם. בתגובתה, טוענת אוטן, כי צו הפיקוח כנגד חכים הוסר, וכי אין שום מניעה שיאמן בגירים בלבד. עוד טוענת אוטן כי מדובר ב"דבר שהינו חוקי לחלוטין ואף מבורך בעניינו של מי שלא רק שכאמור עבר הליך טיפולי מוצלח, אלא מי שעולם האימונים הוא נר לרגליו".

אולי כדאי לציין, רק בשם הגילוי הנאות, שאת המכון לאמנויות לחימה 'עלית פייטרס' מנהלת אפרת חכים, לא אחרת מאשר אשתו של עמית חכים. כדאי להוסיף גם כי יחד איתה מנהל את המכון אליאס ממדוב, עד אופי שהעיד לטובת עמית בתיק נגדו. בתגובה לגילוי זה טוענת בפנינו עורכת הדין אוטן, המייצגת גם את המכון, כי "אין שום ניגוד עניינים בין עצם העובדה שאשתו היא מנהלת המכון לבין העובדה לפיה עמית הוא מדריך של בגירים בלבד". האמנם?

עו"ד איילת רזין בית אור, מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ביארה עבורנו את העניין המשפטי בריאיון שקיימה הבוקר אצל אמנון סופר ברדיו דרום, ומתברר כי לא כך פני הדברים. לפי בית אור, החוק למניעת העסקת עברייני מין במקומות מסוימים פורס שורה ארוכה של מקומות בהם אסור לעבריין מין מורשע לעסוק, ובין המקומות הללו נמנים מקומות בהם שוהים קטינים. עוד מחדדת בית אור כי "החובה הזו חלה גם על המעסיק ועל עבריין המין"- אשר במקרה זה הם למעשה בני זוג.

אם כך, הלקונה המשפטית די ברורה- במכון מתאמנים גם קטינים (כך מתגאה המכון בעמוד הבית שלו) ועל כן, למרות שהוסר צו הפיקוח בעניינו, ולמרות שהוא מאמן רק בגירים, אסור לעמית חכים לאמן במכון זה. אז איך למרות כל אלו חכים ממשיך להיות מועסק, ממשיך לאמן גברים ונשים, כל זאת תחת ניהולה של אשתו? לא ברור. בראיון הבוקר הוסיפה בית אור כי הגישה בשם איגוד מרכזי הסיוע בקשה לשר התרבות והספורט חילי טרופר ולשר לביטחון פנים עומר בר לב, לקיים חקירה האם עמית אכן מועסק תוך הפרה של החוק, ספק אם מי מהם ירים את הכפפה.

אתר המכון 'עלית פייטרס' בבאר שבע

בית המשפט אמר בעניינו של חכים כי "לנאשם עיוותי חשיבה בכל הנוגע ליחסו לנשים, אשר נתפסות בעיניו כאובייקט מיני לצורך ריגושיו". עוד הוסיף בית המשפט לתאר בפסק הדין כי "הנאשם ניצל את מעמדו כמדריך ואת אמונת המתלוננות בו, כמו גם את כוח שריריו ואת פער הגילאים בינו לבין המתלוננות, על מנת לבצע זממו וחילל גופן של המתלוננות."  לאור הדברים הללו קשה להבין איזה מכון היה מעסיק אותו, לולא היה זה מכון בניהולה של אישתו. יתרה מכך, ספק אם עורכת הדין שלו הייתה מרגישה מספיק בנוח להתאמן אצל חכים, או אפילו יתרה מכך, לשלוח את בתה להתאמן אצלו, כי הרי האימון הוא 'נר לרגליו' וכי האימון הוא חלק הכרחי מהליך השיקום שלו. אין מה לחכות בנשימה עצורה לתשובה שלה.

אז עד שטחנות הצדק יסיימו לטחון באיטיות האופיינית להן, עד שהחוק היבש יירטב מדמעה של ילדה או אישה ולא מדמעות תנין של תוקף, עד ששר התרבות והספורט והשר לביטחון פנים יואילו בטובם לבחון את הנושא הזה לעומק או לאכוף אותו, תעשו לעצמכם טובה ותריצו גוגל מהיר על מי שמדריך את הילדים שלכם, או אתכם. אי אפשר להיות 'בטוח מידי' אף פעם.