היום המאבק לקיצור תורנויות המתמחים ברפואה מגיע לנקודת רתיחה, אך זהו אינו מאבק חדש. אנחנו כבר מעל 10 שנים נאבקים, תחילה היינו רק קבוצה קטנה של צעירים חדורי אמונה ומטרה, ועכשיו כבר אלפי מתמחות ומתמחים, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה מאחורינו.

הפגנת המתמחים 06.10.21 צילום יונתן אלק, סטודנט לרפואה ופעיל בארגון המתמחים 'מרשם'

הדרישה שלנו אמורה להיות ברורה לכל בר דעת- תורנויות של 26 שעות ומעלה הן מסכנות חיים וצריכות לעבור מהעולם. מסכנות את החיים של המטופלים שלנו, וכן- מסכנות גם את החיים שלנו, הרופאים והרופאות שלכם.

לפני כשנה וחצי במהלך ההתמחות אובחנתי עם סרטן. אבחנה שנדחתה גם בשל העומס הגדול שהייתי שרויה בו. שיעור מאתגר ולא פשוט לרופאה לעבור לצד השני, אבל גם הפוגה מהתורנויות המתישות האלה. החזרה לעבודה היתה מהירה לאור ההתגייסות של כולנו לעמוד בקו החזית של המאבק בקורונה. החברים שלי נאבקים ומרפאים את חולי הקורונה, במיגון מלא, כבר קרוב לשנתיים.

הבריאות של המטופלים שלנו עומדת לנגד עינינו בכל רגע, הקדשנו שנים ארוכות מחיינו כדי ללמוד להעניק את הטיפול הטוב ביותר. אבל אנחנו לא מוכנים יותר להקריב את עצמנו, את החיים והמשפחות שלנו, את הבריאות שלנו.

הדבר הזה חייב להיאמר -  התורנויות המתישות האלה, פעמיים- שלוש בשבוע למשך שנים ארוכות, גובות מהרופאים והרופאות שלכם מחיר כבד מאוד. לילות ארוכים ללא שינה, תזונה לקויה, עומסים קשים. הפגיעה בנו קשה- מחלות כרוניות, הפלות במהלך תורנויות, דיכאון, השמנה, פגיעה קשה בתא המשפחתי ובכאלה שמתקשים להקים אחד. וכן, גם פגיעה קשה במטופלים שלנו. כי בשעה ה-26 לערות ועבודה רציפה התפקוד שלנו וגם החמלה שלנו נפגעים.

לפני כחודשיים החלטתי שאני לא מוכנה יותר להמשיך ולפגוע בבריאות שלי.

החלטתי להתפטר ולעזוב את ההתמחות. 

ד"ר איריס אדלר, במהלך הפגנת המתמחים. צילום יונתן אלק

לאינסטגרם שלנו כבר התחברתם? הלינק ממש כאן

אנחנו לא מלאכים בלבן. אנחנו בני אדם. ואנחנו לא רוצים מחיאות כפיים. אנחנו רוצים תנאי עבודה בסיסיים, שפויים ולא פוגעניים. אנחנו רוצים להעניק למטופלים שלנו את הטיפול הטוב ביותר שניתן. החברים והחברות שלי שמטפלים בכם, הם האנשים והרופאים הטובים בעולם, ומגיע להם הרבה יותר. ואנחנו כועסים. מאוד.

אחרי מאבק של שנים ארוכות הרגשנו כי אנחנו רואים את הסוף . היתר ההעסקה הפוגעני שמאפשר את המשך קיום התורנויות פג אתמול, שרת הכלכלה הראתה נכונות לשנות אותו. שר הבריאות הבטיח לנו במהלך הדיונים איתו בשורה גדולה - קיצור מידי של התורניות פריפריה בכל המקצועות, וכמו כן בפנימיות ובמחלקות לרפואה דחופה ומחלקות קורונה בכל הארץ. כל זה הובטח לשלב הראשון, ובהמשך קיצור מדורג בכל הארץ ובכל המקצועות, כולל המקצועות הכירורגיים. הובטח לנו כי תוך חמש שנים לא יהיה אף מתמחה במדינת ישראל שיעבוד מעל 16+2 שעות תורנות. זו הבטחה שהייתה כבר כתובה- את המתווה הזה כבר קיבלנו בהסכמות וראשי המערכת וההסתדרות הרפואית הם אלו מטרפדים את זה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)

לאכזבתנו הרבה- משרד הבריאות מתקפל למול הלחצים שלהם, אותם אלה שאמורים לייצג אותנו ולדאוג לרווחתנו, אותם אלה שמעסיקים אותנו בתנאים מחפירים. פתאום כל ההבטחות נעלמו ושר הבריאות מדבר על קיצור מצומצם מאוד: קיצור תורניות רק בעשרה בתי חולים בפריפריה ולא כולל המקצועות הכירורגים. הפנימיות, המיון, ומחלקות הקורונה נותרו בחוץ. זה מתווה שנותן מענה רק ל10% מהמתמחים ואין בו שום הבטחה לגבי מתי ואיך יתקדם המתווה לשאר המחלקות והאם אי פעם יכללו במתווה הזה גם המקצועות הכירורגים. ההבטחה שתוך חמש שנים לא יהיו עוד תורנויות כאלה התפוגגה. מישהו באמת מתנדב לעבור ניתוח תחת ידיו של רופא שער 30 שעות? למישהו נראה הגיוני שעובדים 24 שעות במחלקת קורונה במיגון מלא? לא אחת ראיתי שלוש משמרות של אחיות מתחלפות בזמן שאני הייתי במשמרת. זה משהו שבכל העולם כבר הבינו שלא עובד. במרבית העולם המערבי התורנויות קוצרו ל12-16 שעות. למה פה זה לא אפשרי?

האם נראה התפטרות המונית?

בימים האחרונים התארגנה תוך מספר שעות עצומה בקרב 2,300 מתמחים ומתמחות, סטאז'רים, סטודנטים וגם בכירים ובכירות המכריזה על התפטרות המונית באם שר הבריאות לא יעמוד בהבטחתו המקורית לקיצור מיידי ומשמעותי לכלל המתמחים בארץ. זה עומד לקרות היום בצהריים.

הפגנת מרשם צילום יונתן אלק

אם לא יחזור בו שר הבריאות, אם לא ישלב ידיים עם שרת הכלכלה ויביא לשינוי האמיתי לו כולנו מייחלים - האדמה תרעד. מכתבי ההתפטרות יוגשו. מערכת הבריאות הציבורית תלויה במתמחים ובמתמחות ואינה יכולה להתקיים בלעדינו.

נכון, נדרשים שינויים מרחיקי לכת במערכת. המאבק שלנו חושף את המחסור חמור בתקנים והרעבה תקציבית של שנים, את המחסור התדיר ברופאים ורופאות. השינוי אותו אנחנו דורשים ייאלץ את מערכת הבריאות להוביל רפורמות אמיתיות לראשונה מזה שנים ארוכות, וכן, להשקיע בזה כסף.

השתיקה של מרבית בכירי המערכת רועמת, והאיומים של ראשי האיגודים שמופצים לכל עבר על הארכת ההתמחות ופגיעה בשכר- לא מפחידים אותנו. אנחנו נכונים ונחושים להמשיך במאבק.

הם יגידו עלינו שאנחנו דור מפונק, שבגללנו תיפגע ההכשרה ויפגעו המטופלים שלנו. ואני אומרת לכם - קם כאן דור ערכי, מוסרי, ונחוש מאוד. לא נסכים להמשיך לעבוד בתנאים הללו. כולנו עבדנו נורא קשה כדי להיות הרופאות והרופאים הכי טובים שיש, שניתן את הטיפול הכי טוב שאנחנו יכולים ולא פחות חשוב שתהיה בנו החמלה לחולים שלנו. בגלל זה בחרנו את המקצוע הזה. בשעה ה26 תחת עייפות, עומס, ארוחות חטופות ולעיתים אלימות, שחיקת החמלה עובדת גם עלינו. 

ממשלת השינוי, יש לכם הזדמנות היסטורית להוביל לשינוי אמיתי ועמוק במערכת הבריאות שלנו שכוחה טמון בהון האנושי המופלא שמרכיב אותה. אנחנו אומרים- לא עוד! או קיצור אמיתי בכל הארץ ובכל המקצועות בזמן מוקצב, מוצהר וברור או שתהיו חתומים על התפטרות המונית של טובי בניכם ובנותיכם. לכולנו מגיע הרבה יותר טוב מזה, למטופלים שלנו ולנו.  

לאינסטגרם שלנו כבר התחברתם? הלינק ממש כאן