נושא המיניות בגיל השלישי נחשב בעבר טאבו ונשים לא שיתפו בקשיים שהן חוות. היום אנחנו חיות בעידן בו השיח על יחסי מין השתנה והתפתח ואנחנו יכולות לשתף יותר וללמוד ליהנות מהמיניות גם בגיל המעבר. נכון, גיל המעבר הוא נקודת מפנה בכל הקשור לתפקוד המיני הנשי, אך בניגוד למה שאנחנו חושבות, עם טיפול נכון אפשר להמשיך לקיים יחסי מין ולחוות אינטימיות. למעשה, יש לכך אפילו חשיבות והשפעה על הבריאות הכללית שלך ושל בן/בת זוגך.

מה בעצם השתנה?

בעקבות הירידה בדחף המיני הנובעת מירידת רמות האסטרוגן בגוף, חלה, אצל נשים רבות, ירידה בתדירות יחסי המין. סיבה נוספת להימנעות של נשים מקיום יחסי מין היא היובש בנרתיק שגורם לכאב בעת המגע. מחקרים בנושא מראים כי 42% מהנשים בגיל המעבר מתלוננות על שינויים ועל בעיות בתפקוד המיני. "ראשית, חשוב שמי שחווה את זה תדע שהיא לא לבד", אומרת מיכל שדה, מדריכה למיניות בריאה ורכזת תחום רצפת אגן במכבי שירותי בריאות, "נשים בגיל המעבר חוות תופעות שונות ואחת הבולטות היא הירידה ברמת האסטרוגן שפוגעת בליבידו, בריגוש ובתשוקה. התופעה פוגשת נשים רבות שנמצאות בתוך זוגיות ארוכת שנים וכשהן מגיעות לגיל המעבר התסמינים שהן חוות מתלווים במקרים רבים, לבעיה במיניות או בזוגיות שהתחילה לפני כן".

"פעם, הסקס היה תחום תוסס וחשוב לי, אבל היום זה כבר לא קיים אצלי", משתפת ניקול בת ה-56. "היובש בנרתיק הפך את יחסי המין לבלתי אפשריים עבורי. זה הפך אותי להיות עצובה במידה מסוימת. בשלב מסוים העדפתי פשוט לשים את זה מאחוריי ולוותר על סקס לחלוטין".

הירידה ברמת האסטרוגן משפיעה גם על הנרתיק ומתבטאת בין היתר בהצטמצמות של תאי הנרתיק, אומרת שדה. לדבריה, אם בגיל הפוריות היו לאשה 30 או 40 שכבות של תאים בנרתיק, בגיל המעבר הן יורדות ל-3 או 4 שכבות "כשאנחנו מקיימות יחסי מין מופרש נוזל שיוצר סיכוך, כשיש יותר שכבות – יותר נוזל יזרום. אך כשאין הרבה שכבות ותאים יש מעט נוזל ותחושה של יובש", מסבירה שדה ומוסיפה שהשינויים במבנה הרקמה, והיובש, מלווים בדרך כלל באי נוחות בעת קיום יחסי מין. "באותה נשימה חשוב לציין שכל אחת חווה את זה אחרת" היא מציינת בנוסף.

גם רמה (60) מספרת על חוויה דומה: "כשנכנסתי לגיל המעבר היו לי בעיקר תופעות שקשורות במצבי רוח. עם הכל הצלחתי להתמודד אבל לא עם העדר החשק המיני. אני גרושה ובלי זוגיות כרגע והירידה הזאת בחשק מקשה עליי למצוא זוגיות ומשפיעה על המוטיבציה שלי להכיר גברים. בינתיים אני ממשיכה בחיי, אני פעילה ועושה ספורט וזה גורם לי להרגיש חיונית אבל הייתי רוצה לשנות את המצב". בדומה לתסמינים אחרים, גם במקרה הזה מרבית הרופאים ימליצו על טיפול הורמונלי. במקרה של יובש נרתיקי, ניתן לשלב גם קרמים לשימוש נרתיקי.

אל תוותרי על האינטימיות שאת רוצה

"הירידה בחשק לא מפריעה לי, ואני בסך הכל ממשיכה את חיי כרגיל, אבל לבן הזוג שלי זה מפריע", מספרת גלית בת ה-60.

"כדי להסביר לבן הזוג מה עובר עלייך אפשר לפנות לאיש מקצוע", אומרת שדה, "אנשים שעוסקים בטיפול מיני יכולים לעזור לכם לתקשר טוב יותר ומספקים סביבה שמאפשרת לדבר בפתיחות".

שדה, שמעבירה סדנאות בנושא מיניות וגיל המעבר, מדגישה כי מעבר להנאה ולחיבור הגופני, סקס גם משפיע על הבריאות הכללית. לדבריה, ישנם מחקרים שמראים קשר בין בריאות כללית לבריאות מינית. סקס עשוי לתרום לשיפור מצב הרוח, למנוע דיכאון, ולסייע בירידה במחלות לב.

"צריך להסתכל על כל התמונה" אומרת המומחית. "אם יש לך בן זוג שאת אוהבת והוא לא מסופק – גם בו צריך להתחשב וזה דבר שצריך לדבר עליו. אף אישה כמובן לא צריכה להכריח את עצמה אבל חשוב לדבר על הפערים בחשק. לפעמים גם אצל גברים יש ירידה בחשק, וכאן נכנסת הזוגיות לתמונה - איך אנחנו בתוך כל הקונוטציה מלמדים את עצמנו להתענג מחדש. לעשות שינוי והתאמה מצריך תקשורת, מיניות שווה תקשורת".

להבדיל ממה שחשבנו, מיניות דווקא יכולה להיות בשיאה בגיל המעבר. היא כבר לא מאיימת ואנחנו נמצאות בשלב בו אנחנו כבר מכירות את הגוף שלנו היטב ויודעות מה אנחנו אוהבות. "טיפול הורמונלי, אוננות, סדנאות, טיפול מיני, מסעות לגילוי המיניות – יש מגוון פתרונות שכדאי לאמץ ולנסות. מיניות היא לכל גיל, חבל לוותר על זה", מסכמת שדה.