ב"להמציא את אנה", הסדרה החדשה של הבימאית שונדה ריימס ("ברידג'טון" ו"האנטומיה של גריי") יש משהו אחד שתפס לנו את העין. לא, זאת לא העובדה שמדובר בנוכלת מדופלמת שידעה לעשות את המהלכים הנכונים בכדי להשתלב בחברה. לא, זאת גם לא העובדה שהיא שיקרה והונתה רבים מחבריה וחברותיה לגבי עברה. וגם זאת גם לא העובדה שהיא בזבזה מאות אלפי דולרים והציגה מצג שווא של חיים יפים ברשתות החברתיות. לקראת סוף הפרק הראשון של הסדרה העיתונאית ויויאן קנט, (השחקנית אנה קלמסקי) אומרת לאנה דלבי (השחקנית ג'וליה גארנר): "אני יודעת מה את באמת רוצה. את רוצה להיות מפורסמת." אנה דלבי עשתה ותעשה את הכל בכדי להפוך לסלבריטי. ולא משנה מה המחיר שהיא תצטרך לשלם.

נכון, יש אינפלציה בסדרות וסרטים על נוכלים ונוכלות, אבל ריימס מדייקת פה בזיהוי רוח התקופה יותר מבימאים אחרים- מה שחשוב הוא הפרסום ולא הכסף. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Inventing Anna (@inventinganna)

עוד לא עוקבת אחרינו באינסטגרם? היכנסי לכאן

אנה ואדימובנה סורוקינה האמיתית שעל בסיס סיפורה נטפליקס עושה עכשיו מיליונים, היא אישה ממוצא רוסי שבין השנים 2013-2017 בזמן שהתגוררה בארצות הברית, התחזתה ליורשת מיליונים גרמנייה תחת שם הבמה שלה אנה דלבי (Delvy). היא עבדה זמן מה ביחידה האמריקאית של מגזין PURPLE הצרפתי בניו יורק ולאחר שסיימה שם את עבודתה, היא הקימה מועדון חברים אקסקלוסיבי וכך בעצם שיכנעה אנשים להצטרף אליו ולממן אותה בטענה שהם ישקיעו בקרן שכולה מוקדשת לאמנות וליצירה. בפועל, הכסף הגיע ישירות לסורוקינה. 
באותו הכסף היא השתמשה כדי לממן את אורח החיים הנהנתני שלה - טיסות במחלקה ראשונה, בגדי יוקרה ומעצבים, השקות נוצצות, שמפניות, שהות בבתי מלון יוקרתיים ויקרים. הכל - בכדי להציג תמונה מושלמת של חיים עשירים ומלאים. בפועל סורוקינה לא מימנה כלום מההוצאות הללו, היא ביקשה מחבריה ומחברותיה לממן את החיים הללו תוך כדי הבטחה שהכסף יוחזר אליהם, הבטחה שלא התממשה אף פעם מכיוון שלאותה אנה לא היו כרטיסי אשראי וחשבון בנק פעילים.   
ההונאה הזו לא החזיקה הרבה זמן ואנשים החלו לחשוד. באוגוסט של שנת 2017 התכנס חבר המושבעים ומצא אותה אשמה. לאחר שנתיים  של משפט במהלכו שכרה סטייליסטית ב- 1200 דולר לכל יציאה לדיון, נגזר עליה עונש מאסר של 4 עד 12 שנים, עם קנס של 24,000 דולר, ונדרש ממנה לשלם פיצויים בסך של כ-199,000 דולר. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by AnnaDelveyCourtLooks (@annadelveycourtlooks)

עוד לא עוקבת אחרינו באינסטגרם? היכנסי לכאן

אנה דלבי היא עוד דוגמא משלל דוגמאות שראינו בעשור האחרון לנשים וגברים שזכו לפרסום ותהילה בלי להפגין כישרון או יכולת מסוימת: 
קים קרדשיאן התפרסמה בזכות החברות של עם פריס הילטון, עליה נדבר בהמשך הכתבה, אבל מה שהביא את עיקר הפרסום שלה, היה קלטת הסקס שלה עם הזמר ריי-ג'יי, איתו יצאה תקופה. נכון לעכשיו היא מנהלת מאבק משפטי מתוקשר עם קנייה ווסט, אבל מאחוריה עומדת אימפריה לא קטנה שנוסדה, אם נגיד את האמת בזכות אותה קלטת לוהטת. מאז היא הוכיחה כישרון מובהק בניהול קריירה המצליחה בעולם. 
פריס הילטון, התפרסמה בזכות זה שהיא יורשת העצר של רשת מלונות הילטון ובזכות תוכנית הריאליטי "החיים הפשוטים". היא כן ניסתה את מזלה בדוגמנות, במשחק ובשירה, אבל בסופו של דבר היא תישאר יורשת מיליונים שחייה חיים טובים ועשירים. להבדיל מקרדשיאן, נקודת הפתיחה המוצלחת, לא הפכה אותה לסופר סטארית לאורך שנים כפי שאולי קיוותה. 
ליהי גרינר, מקומית ואחת משלנו, התפרסמה בזכות השתתפותה בתוכנית "האח הגדול", בה נצפתה בוגדת בארוסה בפריים טיים ערוץ 2 דאז. היא כן כיכבה בעוד תוכניות ריאליטי, אבל לא פרצה עדיין את תקרת הזכוכית שמגיעה מעבר לגבולות הריאליטי.
המשותף לשלוש הנשים הללו שהכישרון הבולט שלהן הוא היותן משפיעניות בזכות הפרסום ולא בזכות שום דבר אחר. הן לא זמרות, לא אמניות ולא תורמות את חלקן באופן משמעותי לחברה.
הן כן, מה שנקרא "משפיעניות רשת", "מובילות דעה" ו"סלביות" אבל הן לא באמת עשו משהו שמצדיק את זה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian)

בואו נעשה ניסוי קטן: גשו לילדות שלכן ותשאלו אותן מה הן ירצו להיות כשיהיו גדולות. לפני 20 או 30 שנה, הילדות היו עונות: "אסטרונאוטית", "עורכת דין", "שחקנית", "זמרת", "וטרינרית", "רופאה" ועוד שלל מקצועות חשובים ומשפיעים. היום, כשאנחנו שואלות את הילדות שלנו את אותה השאלה, רובן יענו: "אמא, אני רוצה להיות מפורסמת".
אנה דלבי רצתה ועדיין רוצה להיות מפורסמת. היא התפרסמה בתור אשת חברה בקהילת העשירים והעשירות של ניו-יורק, אבל היא רצתה יותר מלהיות אשת חברה, יותר מלהיות עשירה ויותר מלהיות מקובלת בחברה זרה. היא רצתה להיות מפורסמת. 
בסוף הפרק הראשון אנחנו צופות באנה דלבי, שוכבת על מיטתה בתא המעצר ומדמיינת את כותרות העיתונים ומבזקי החדשות שצועקים את שמה.
היא מחייכת חיוך קטן ומסתורי שאומר "ניצחתי. סוף סוף קיבלתי את מה שרציתי באמת. את התהילה שמגיעה לי".

עוד לא עוקבת אחרינו באינסטגרם? היכנסי לכאן

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)