כשבועיים חלפו מאז החל המשפט של ג'וני דפ ואמבר הרד, והפך לאחד הנושאים המדוברים והנעקבים בעולם כולו. סרטונים רבים מהמשפט עצמו ממלאים את הפידים הרשתות החברתיות וחושפים עוד ועוד פרטים ממערכת היחסים ההרסנית בין השניים, אך לא רק. כזכור, דפ תבע את הרד על סך 50 מיליון דולר זאת לאחר שב-2018 פרסמה מאמר בוושינגטון פוסט בו סיפרה כי היה לה בן זוג מתעלל. אז הרד לא נקבה בשמו של דפ, אך מדבריה היה מובן מאליו ואותו מאמר מדובר חיסל את הקריירה של דפ.

הרד ודפ. (שאטרסטוק)

מאז שפרסמה את טענותיה, ולאחר מכן אף הפיצה סרטון של דפ כשהוא שיכור ושובר חפצים בבית, הרד דבקה בנרטיב לפיו היא הייתה קרבן במערכת יחסים מתעללת, וגרמה לדפ להיות אחד האנשים השנואים באמריקה, אך העדויות במשפט שמתנהל בין השניים, של דפ ואחרים, חושפות הוכחות כי במציאות הזוגית בין השניים הדברים נראו קצת אחרת. כמה אחרת? ובכן, לגמרי אחרת. שבועיים של עדויות הוכיחו מעל כל צל של ספק כי לפחות לדעת הקהל, דפ היה הקרבן במערכת היחסים הזאת, ולא הרד.

באחת עדויות סופר על ידי דפ, ועל ידי בעל הבית בו התגוררו כי במהלך ריב שהתרחש בין השניים על רקע בקשתו של דפ להרד שתחתום על הסכם ממון, הרד השליכה בקבוק זכוכית אל עבר דפ וגרמה לחלק מהאצבע שלו להיכרת לגמרי. "בהתחלה לא הרגשתי כלום, עד שחשתי במשהו נוזל בין אצבעותיי וראיתי חתך עמוק בקצה האצבע שלי, עד כדי כך שהייתי יכול לראות את העצם שלי בולטת" העיד דפ. בעל הבית, בן קינג, העיד כי מצא את החלק הכרות מאצבעו של דפ, הכניס אותו לשקית פלסטיק, והביא אותו לבית החולים, שם הוא נתפר בחזרה לאצבעו של דפ. עוד העיד קינג כי בכל פעם שרבו, דפ ניסה לעזוב את החדר ולהתרחק מהרד, ואילו הרד עקבה אחריו בבית.

בעדות נוספת טענה עורכת הדין של הרד כי סבלה מאלימות פיזית ואף הציגה ערכת איפור של המותג 'מילאני קוסמטיק' כהוכחה, ואמרה שזאת הערכה בה השתמשה על מנת להסתיר את החבורות על פניה, עד שהגישה בקשת גירושים בשנת 2016. מותג האיפור 'מילאני קוסמטיק' מצדם, שחררו סרטון בעמוד הטיקטוק שלהם בו הסבירו כי הערכה שהוצגה בבית המשפט יוצרה רק בשנת 2017 וכי הטענה של עורכת הדין של הרד היא טענה שקרית.

@milanicosmetics You asked us… let the record show that our Correcting Kit launched in 2017!👀 #milanicosmetics ♬ International Super Spy - dylan

העובדה שהמשפט מצולם הפכה אותו לתוכן הוויראלי ביותר ברשת בשבוע האחרון והחשיפה הגבוהה אליו זוכה המשפט הולידו את התנועה #justiceforjohnnydepp אליו נלווה גם ההאשטג #amberheardisanabuser. גולשים וגולשות ברחבי העולם קוראים לצדק עבור דפ. מאז החלה הרד בהפצת הנרטיב כי דפ בעל מכה ומתעלל, הוא פוטר מסדרת הסרטים 'שודדי הקאריביים' בהם שיחק את קפטן ג'ק ספארו המפורסם, אך לא רק. תפקיד אחר תפקיד, דפ נושל מכל הסרטים אליהם היה אמור להצטלם. בסרטון שזכה למיליוני צפיות ברשתות החברתיות נראה דפ כשהוא מספר על השתלשלות האירועים: "כשההאשמות נפוצו ברחבי העולם וסיפרו שאני אדם מסוכן, שיכור ומסומם שמכה נשים – זה נגמר. אתה גמור. הייתי אשם עד שתוכח חפותי". דפ הוסיף ואמר: "מה זה עשה לי? מה זה גרם לי? אני אגיד זאת כך, לא משנה מה תהיה התוצאה של המשפט, ברגע שההאשמות נגדי יצאו, הפסדתי, לא פחות מהכל".

בינתיים הקריירה של הרד נסקה. עם תפקיד מרכזי ב'אקוואמן' של די.סי, רכבה הרד באופן מרשים ביותר על גלי הmetoo והפכה את עצמה לקרבן, כזה שהוליווד אוהבת מאוד להרים, והיא אכן הרימה. בעוד תרבות הביטול הפכה את דפ לשם גנאי, אמבר הרד, שלפני מערכת היחסים עם דפ הייתה שחקנית אנונימית, לא רק המשיכה להיות מועסקת, אלא הפכה לסיפור הצלחה שמונף בעיקר על הבאזז הרכילותי שלא הפסיקה לייצר. גם כאשר הופץ סרטון בו היא נשמעת מודה בקולה כי היא זו שהכתה את דפ, ולא הוא, וכי למעשה הטענות שלה לאלימות מצדו היו שקריות, גם אז דפ לא הצליח לשקם את המוניטין שנהרס. אותה תרבות ביטול שמיהרה להכריז על דפ כעל מוקצה, נאלמה דום כשהרד התגלתה כאישה מכה. לא רק שהיא לא 'בוטלה' על ידי הציבור, היא גם המשיכה להיות מועסקת בעוד דפ המשיך להיות מפוטר. הוליווד כמרקחה- הצביעות חוגגת.

כל אלו מתפוצצים כעת ברשת ומציפים לדיון נושא מושתק וחשוב מאין כמוהו. בתרבות הפי-סי העכשווית יש מקום לדבר על כל הרעות החולות אצל המין הגברי, אבל חלילה וחס, שלא תעז, או יותר מזה, תעזי, להגיד מילה על אישה. השיח החריף ברשת הקורא לקרוא להרד בשמה- מתעללת- דורש לא רק להעניק צדק לדפ אלא להציף את המושג 'נשיות רעילה' בשיח על מערכות יחסים (ותעיד על כך קריסת עמותת כולן שלא מסוגלות להכריז על 'נשיות רעילה,) ולתת מקום לדיון על אלימות נשית ועל קרבן גברי.

אל הטענות ברשת מצטרפים שני תיעודים משמעותיים מבית המשפט שמהווים את מרכז הטענה לצדק עבור דפ. האחד: הקלטה של הרד מטיחה בדפ כי אף אחד לא יאמין לו שהוא קרבן להתעללות. בהקלטה נשמעת הרד אומרת "תגיד לעולם, ונראה מי יאמין לך. תגיד לעולם שאתה, ג'וני דפ, גבר לבן, היית קרבן להתעללות ונראה מי ייקח את הצד שלך". השני: אבחנה רפואית של פסיכולוגית פורנזית שקובעת כי הרד בעלת הפרעת אישיות גבולית. הוכחות אלו היו הנוקאאוט שהציג הצוות המשפטי של דפ, והן מהוות עבור רוב הקהל את ההצדקה כי דפ הוא הקרבן בסיפור הזה.

אך בתנועה הפמיניסטית הדעות חלוקות. חלק ממובילי הדעה בתנועה קשובים לביקורת ומצהירים כי אלימות היא אסורה, גם כשהיא מתקיימת על ידי נשים. אך מנגד, מובילי דעת קהל רבים בתנועה הפמיניסטית, בישראל ובעולם, מנסים לנרמל את הנרטיב של הרד ולטעון כי גם ההבחנה שלה כבעלת הפרעת אישיות היא אבחנה מגדרית שנועדה לצייר אותה כהיסטרית. טענות אלו מסוכנות כי הן מעניקות הצדקה מגדרית לאלימות. טענות כאלו הן מכבסת מילים שנועדה לנרמל את האלימות של הרד רק כי היא אישה, ותו לא. וזה מהלך שפוגע בעיקר בנשים.

המשפט המתוקשר מציף הרבה עניין רכילותי וצהוב (בעיקר לאור אחת העדויות בה סיפרו עובדי המשק בבית כי הרד עשתה את צרכיה על המיטה המשותפת של השניים כנקמה בדפ על כך שיצא מהבית בעת ויכוח), אך הדבר החשוב ביותר שעולה מהעיסוק במשפט הוא העובדה החד משמעית: נשים יכולות להיות הצד המתעלל במערכת יחסים בדיוק כמו שגברים יכולים להיות הקרבן במערכת יחסים. הבשילה העת שהתנועה הפמיניסטית תסתכל עמוק פנימה, ותבחן איך לצד כל הדברים הרבים והטובים שיצאו מקמפיין הMETOO, יצאו ממנו גם תופעות כאלו בדיוק: האשמות שווא, ביטול תרבותי, ובעיקר אותה נשיות רעילה, שאמבר הרד הפכה להיות הפנים שלה בעולם.

מייחל לצדק. דפ מחוץ לבית המשפט. (שאטרסטוק)