"באותה שבת שחורה היינו רק אני ואמא שלי בבית. התכוונו לצאת לריצה בשדות מסביב לקיבוץ ב-6 בבוקר, אבל באופן חריג אמא שלי לא התעוררה כדי להעיר אותנו, ובמקום זה התעוררנו ב-6:30 מקולות של הפצצות וצבע אדום" מספר ענבל פיש, תושב הקיבוץ 'סעד', ומוסיף "לקיבוץ שלי, למרבה המזל, המחבלים לא הצליחו להיכנס. כוחות הביטחון וטנק שהגיע משומקום הרגו את המחבלים". ענבל מספר כי במהלך השבת כולה הרבה חבר'ה שברחו מהמסיבה ברעים הגיעו לקיבוץ, שם קיבלו טיפול רפואי ומקום מקלט. "גם אצלי בבית היו 4 חברה מהמסיבה שדאגנו להם. במקביל היו 2 נפילות בשטח הקיבוץ ולמזלנו ללא נפגעים" .

"הדבר הקשה ביותר עבורי זה שהבן של השכנים שלי, דור רידר מקיבוץ סעד, בן 22 ,נרצח ביחד עם בת הזוג שלו תכלת, בזמן שהיו בממ"ד בבארי באותה השבת" מספר ענבל בכאב ומוסיף "הוא טיפל בילד עם צרכים מיוחדים שם". ענבל מתא כי "לדור תמיד היה חיוך על הפנים. הוא היה מלא בשמחת חיים ותמיד היה נכון להעניק עזרה לכל הסובבים אותו. באותה שבת אבא שלו ,נהג אמבולנס, לקח פצועים לבית חולים, ואמא שלו, האחות של הקיבוץ, העניקה טיפול ברעים לחבר'ה מהמסיבה שהתקיימה שם. הם היו עסוקים בהצלת חיים, בזמן שבני העוולה היו עסוקים בלקיחת חיים." הוא אומר.

דור רידר ז"ל

"באותו זמן הם לא ידעו מה מצבו של דור, הוא אמר להם שהכל בסדר כדי לא להדאיג אותם, זה היה דור." עוד מספר ענבל כי לאחר מותו של דור, קרוביו "חגגו" לו יום הולדת 22 עם כל החברים והמשפחה. "רק הוא היה חסר" אומר ענבל. "השבוע אנחנו מציינים את ה-30 ועולים לקבר לזכרו. המשפחה שלו הם יותר ממשפחה עבורנו ואנחנו מכירים אחד את השני מגיל 0, ומאז המשפחה שלי ושל השכנים שלי לא נפרדים ועושים הכל ביחד."

במשך הלחימה חיפש ענבל כיצד הוא יכול לתרום. הוא אפילו ניסה לחזור למילואים בצבא ביחידה שלו או במקומות אחרים, אבל ללא הצלחה, וגם הספיק להתנדב בבית חולים 'הדסה' שם עזר במה שיכל, ולבסוף הגיע לעמותת 'מחשבה טובה'. "כששמעתי על ההדרכות שעושים בעמותה במלונות שיש בהם מפונים, חשבתי ישר גם על הילדים מהקיבוץ שלי שהתפנו למלון בים המלח ושאין להם כרגע ״בית״ לחזור אליו. הרגשתי שזו אולי יכולה להיות התרומה הקטנה שלי למאמץ הכללי, ואולי זה שאני מהעוטף וחוויתי על בשרי את השבת הזאת ואת האובדן שהיא גרמה, יכול לתת עוד משמעות לעבודה אם הילדים שגם חוו דברים קשים באותה שבת." הוא מספר.

"אני שומע סיפורים מהקיבוץ שלנו כמה קשה לגור במלון, גם לילדים וגם להורים, כך שאולי בזכות הפעילות שאנחנו עושים אנחנו נותנים לילדים סוג של בריחה קטנה ולהורים כמה שעות של ״שקט״ והנאה" אומר ענבל ומוסיף "באופן אישי לי ההדרכה עכשיו תורמת לי מאד כי אני עסוק בדברים, ולא צריך לחשוב על מה קרה ולמה, ועל הבן של השכנים שכבר לא איתנו. לראות ילדים שמחים ונהנים זה שווה פשוט הכל." הוא מסכם.

עמותת 'מחשבה טובה' פועלת לצמצום פערים חברתיים באמצעות הנגשת טכנולוגיה למגוון אוכלוסיות בחברה הישראלית ובימים אלו היא מפעילה את 'ניידת החדשנות'. פרויקט 'ניידת החדשנות', שמופעל על ידי צוות העמותה בהתנדבות מלאה, מאפשר לילדים המפונים פעילות של למידה והעשרה בדרך חוויתית ומהנה. הפעילות של ניידת החדשנות היא לילדים והורים יחד. מרגש לראות עד כמה הם מודים לנו על האפשרות להתנתק מהמועקה והחרדות, לעסוק בהעשרה, יצירה, למידה וסקרנות בהנאה לכמה שעות.

העמותה מפעילה סדנאות טכנולוגיות כיפיות עם ציוד חדיש ומשוכלל כמו משקפי מציאות מדומה, מדפסות תלת מימד, סורקים ולייזר שבאמצעותם הילדים יוצרים מוצרים שהם בוחרים. "זה ממש מרתק אותם וגורם להם להתנתק מהאירועים הקשים שחוו לזמן של נורמליות וכיף של ילדים" מסכם ענבל.

ניידת החדשנות של עמותת 'מחשבה טובה' - JLMakers - מפעילה ימי למידה והעשרה עבור המפוני מהעוטף הנמצאים בבתי המלון בירושלים והסביבה, וכוללת כיתת מחשבים, כלים וטכנולוגיות מתקדמות כגון מדפסות תלת מימד, מכונה לחיתוך לייזר, משקפי VR, מכונת סילואט ועוד, מגיעה לבתי המלון ומביאה פעילות איכותית, חוויתית ומשפחתית עבור המפונים, המתאימה לכל הגילאים. ימי השיא נותנים מענה לכ-100 משתתפים בו זמנית ומאפשרים הפוגה קלה בתוך כל מה שקורה. במקביל אנו מקדמים בימים אלו ימי הפוגה כאלו גם למשפחות עובדים חיוניים וכוחות הביטחון.

ענבל וניידת החדשנות

"לאור פניות רבות לתרומת מחשבים אנו פועלים בשני צירים: תרומת מחשבים למפונים ומחשבים לטובת למידה מרחוק" מסבירים אנשי העמותה. "אנשים רבים יצאו מהבתים בגופם. אחרי שהות של שבועיים בבתי המלון יש להם צורך במחשבים ניידים לטובת למידה, פנאי, תעסוקה וכן פרנסה. ישנם לא מעט אנשים שמנהלים עסקים קטנים שצריכים את המחשב לטובת המשך הפרנסה. ותרומת מחשבים ללמידה מרחוק- לאור פתיחת חלקית של מערכת החינוך, הלמידה מתקיימת בישובים רבים באופן מקוון. אנו מקבלים פניות רבות לסיוע ולתרומת מחשבים עבור התלמידים. המעבדה החברתית שלנו כבר עובדת על השמשת מחשבים נוספים על מנת לתת מענה לצורך זה. ישנו צורך גדול בתרומת לפטופים על מנת לתת מענה לכלל הבקשות שמגיעות. כל תרומה תסייע לנו לתת מחשב נוסף למשפחות המפונים בביתי המלון או ללמידה מהבית."

לתרומה עמותת 'מחשבה טובה' לחצו על הלינק כאן או בטלפון 1800-100-947