כשמדברים עם אנשי תעשיית האופנה בארץ על פלאס סייז, ההבדל בין הלב והפה תהומיים. בעוד שלכולם יש בסביבתם נשים מעל מידה 42, נדמה כי הם שוכחים מהן כל כך מהר שהם צריכים להתבטא ולתרץ מדוע לא משלבים יותר נשים במידות אלו בפרסומות ותצוגות אופנה.

כך קרה גם עם מעצב האופנה אלון ליבנה, שהתראיין השבוע ל-Fashion Forward והצהיר: "לי אין אף חברה שלובשת מידה 42. גם בטופשופ ובזארה לא תמצאי 42. אנחנו נהנים להיתפס לחברות ישראליות ולהאשים אותן באפליה וגזענות. זו בדיחה".

 

תפסיקו לשלוח אותנו לחו"ל: הפלאס סייז פורח בארץ

שוב מספרים לנו, הפעם בדה מרקר, שתעשיית האופנה הישראלית מתעלמת ממידות 42 ומעלה. לגאלה רחמילביץ' נמאס שמספרים לה על מה שאין, כשבישראל יש כל כך הרבה

פלאס סייז בישראל

לטור הקודם של גאלה רחמילביץ'

אני לא מכירה אישית את אלון ואין לי כל קשר אליו, אך מכיוון שאנו תעשייה קטנטנה אני יודעת שדווקא יש כמה וכמה נשים סביבו שלא ניחנו במידה 34 מינוס, אלא יותר במידה 42 פלאס. למשל בעלת משרד היחסי ציבור רוני ארנון שעמלה על כיכובו בתקשורת ואינה פטיט, או עורכת מוסף 'סגנון' יעל רגב, לה גם עיצב לפני מספר שנים שמלה במיוחד, והיא מעולם לא ענדה את הטייטל 'מידה 34 או 40'.

נדמה שאחד בפה ואחד בלב. אני בטוחה שאלון אינו מתבזה או מבזה את הנשים שסביבו בגלל משקלן (זאת אומרת, אני מקווה), אבל כלפי חוץ, בהצהרות פומביות ופרובוקטיביות הוא לא חוסך. כשהוא טוען בבורותו המהדהדת שאין בטופשופ, זארה וקסטרו מידה 42 (כשיש, ואפילו גם קצת מעל), הוא הופך את הנשים במידות אלו לשקופות, למקשה אחת, שהוא כמעצב לא מכבודו כלל להתייחס אליהן.

אלון ליבנה

דווקא אתה אמור לדעת לנהוג באחרים בכבוד. ליבנה עם הדוגמנית הטרנסג'נדרית והמוזה אלה, צילום מסך מאינסטגרם

לא, אין לי בעיה שליבנה לא עושה מידות גדולות. יש לי בעיה שהוא מתראיין ומשליך רפש וטמטום לכל עבר. למה? כי את השטויות האלה יושבות וקוראות עכשיו נערות ונשים, שביטחונן העצמי גם ככה לא גבוה כיוון שהן חיות בחברה שמגדירה אותן לפי מידת מכנסיהן, וכל מה שליבנה עושה זה להתנהג כמו גנגסטר שבא בסוף הקרב לתת את הבעיטה הסופית לפרצוף, לאדם שהוכה באכזריות וכבר נפל לרצפה.

גם את ביונסה פעם לא הסכימו להלביש

"אנשים ממורמרים, מחפשים על מה להשתולל", מסביר ליבנה. ברור. כי אנחנו בעצם עדר של פרות עצבניות וממורמרות שמחפשות על מה להשתולל. לא יתכן שאנחנו נשים ראויות עם שכל בראשן וכמיהות לדברים מסויימים שאומרות את דעתן. לא יתכן שבשנת 2016 יבוא מעצב, מצליח או כושל, שימשיך להחדיר סטיגמות נוראיות. תגדל ביצים ותגיד שלא בא לך להתעסק עם שמנות, אבל אל תבוא ותסביר לי שאני בסך הכל ממורמרת ומיעוט קיצוני, כי לא אני ולא אתה שילמנו על הסטטיסטיקה שגורסת כי בישראל יש למעלה מ-60% נשים במידה 42+. זו עובדה, ולא משנה כמה תנסה להתעלם ממנה, היא פה והיא מוכיחה שכבר ממש לא מדובר במיעוט.

עיצבת לביונסה? וואו. עיצבת לגאגא? וואו. אם נדמה לך שזה מקנה לך את הזכות להשפיל, לבזות ולהתנהג כמו דוש-בג לכל מי שמעל מידה 42 ומעלה, טעות בידך. ואם זה גם לא מעניין אותך כמו שאתה טוען, אז למה היה לך כה חשוב להרחיק את זה מעלייך כאילו מדובר במחלה ("אין לי אף חברה שלובשת מידה 42")? או להגדיר את מי שנלחמות לשיוויון אופנתי עבור נשים בכל המידות כ"פמניסטיות (וממורמרות) שבאו אני לא יודע מאיפה"? לא מתאים לך לעצב לפלאס סייז? אחלה, סתום. אל תקטין אותנו כי אתה כגבר לא חושב שאופנה מגיעה לכל אישה.

אלון ליבנה ופריז הילטון

לא מכיר נשים במידה 42. האמנם? ליבנה ופריז הילטון בשמלה בעיצובו, צילום: Shutterstock

ואולי גם כדאי שכחלק מעולם האופנה תלמד קצת, תפקח עיניים, תחזה מגמות – כי שלטון השמנופוביה נגמר. הוא אט אט מתרסק, וממש עוד קצת, אנחנו – הפמיניסטיות הממורמרות, נשבור אתכם לגמרי.

מה שהיה נכון וטוב למארק ג'ייקובס וז'אן פול גוטייה, שהעלו את הזמרת בת' דיטו למסלול, הוכיח את עצמו אף בביוטי סיטי האחרון – שם העלו תצוגה עם הכותרת הכי דוחה אבר 'נשים אמיתיות' שהתגלתה ככל כך מוצלחת שבמקום פעם אחת ביום הראשון, העלו אותה כל יום! כן, הגיע הזמן שתלמד. יש אנשים ונשים בכל מיני צבעים וגדלים ולכולם מגיע ליהנות מאופנה, וכשאתה מסרס קבוצה שלמה אתה נחשף כלא יותר מסתם גזען עלוב ופחדן.

גם ביונסה אהובתך עמדה לפני זמן מה על הבמה ושיתפה שכאשר התחילה את דרכה בדסטניז צ'יילד, לא היה מעצב אחד שהסכים להלביש 4 נשים שחורות עסיסיות. גם אז זו הייתה גזענות, אבל הדיכוי שאתה ושכמותך יצרתם לנשים הוביל לכך שלא היה אז מי שיצעק את זה. לצערך, אנחנו לא מפחדות מכם יותר. כן, אנחנו נשים חזקות, בכל מיני מידות, ואנחנו נמשיך לצעוק לך ממש בתוך האוזן עד שתפקח את העיניים, תתבגר ותבין שאף אחד לא שם אותך מעל הגזע האנושי. אתה לא מעל אף אחד, והגיע הזמן שתתחיל להתייחס לכל אדם או אישה בכבוד.

בת' דיטו

אין אופנה עילית למידות גדולות? בת' דיטו מדגמנת מארק ג'ייקובס, צילום: Shutterstock

אם אתה רוצה ליצור פרובוקציות כדי למשוך קצת תשומת לב – כבר למדת שאתה פשוט יכול להעלות כוס למסלול. אז רק שתדע שאם היית עושה את זה עם דוגמנית במידה 42+ זה כנראה היה מביא לך עוד יותר חשיפה.

צר לי עלייך, אלון ליבנה. חונכת בצורה בזויה. חונכת להקטין ולהיבהל מכל מה ששונה ממך. דווקא אתה, שמשתייך לקבוצה אחרת שנלחמת על מקומה, היית אמור לדעת לנהוג באחרים קצת יותר בכבוד. אבל אדם שאינו מכבד לא ראוי הוא. וזה ממש לא משנה מה כתבו בווג, כי ווג לא מפרנסים אותך. הלקוחות 'הפשוטות' הן אלה שקונות את בגדייך, וראוי שלפחות אליהן תתייחס בכבוד.

באתר של גאלה רחמילביץ' תמצאו שלל הוכחות לכך שדווקא יש נשים שצורכות אופנה במידות גדולות ועם המון סטייל: Gala's Style