"כולנו רוצים להיות יותר רזים ממה שאנחנו", אומרת מישהי בפרומו של הסדרה החדשה 'הפוליטיקה של השומן' שתעלה ביום רביעי הקרוב בערוץ 1 ותעסוק במסען של ארבע נשים שמנות – ואני ביניהן.

כשפנו אלי לפני יותר משנתיים מצוות התוכנית וביקשו ללוות את העשייה שלי, חשבתי לעצמי 'למה לא? אראה להם שהשומן שלי הוא לא פקטור משפיע וההצלחה שלי לא תלויה במשקל שלי'. אם הייתי יודעת שמשפט כזה יככב בפרומו, כנראה שהייתי מבטלת את השתתפותי. למה? כי נמאס לי שמחליטים עליי. נמאס לי שמחליטים עבורי מה אני צריכה לחשוב או להרגיש.

עוד במדור של גאלה:

לא, אני לא רוצה להיות יותר רזה. זה שהמוח המעוות שלכם חושב שכולם צריכים להיראות אותו הדבר (או בכלל יכולים להראות אותו דבר), זו כבר בעיה שלכם. ואת הבעיות שלכם תפתרו עם הפסיכולוג שלכם, אל תפילו אותן עליי.

בואו נשים את הקלפים על השולחן: אם המשקל היה קריטי עבורי או מפריע לי, הייתי עושה דיאטה. זה לא 'קשה מדי', כפי שמישהי הגדילה פעם להסביר לי בטענה שאני עצלנית – היי חמודה, אני זו שיצרה לבד בעשר אצבעות תעשיית אופנה שהפכה לדבר הכי חם בארץ שכעת כולם מבקשים להיות חלק ממנו. אני זו שנלחמה כמו טיגריס, חטפה חיצי רעל ועדיין חוטפת מדי יום ויום, אני זו שהזיזה הרים, שברה מיתוסים ותקרות זכוכית. אז אנא, אל תסבירי לי שאני בכלל לוזרית שחולמת בסתר להיות רזה אבל בגלל שלא מצליחה לרדת במשקל מעודדת השמנה. אז לא, אני לא רוצה להיות רזה, ואני לא מעודדת השמנה. לי טוב כך, ומדהים כמה קשה לחוסר הביטחון של אנשים להכיל את זה.

גאלה רחמילביץ' Real as I am

גאלה רחמילביץ'. צילום: פזית עוז

אז תקומנה כל בנות טרנד הקצבייה שהלכו לשכב על שולחן הניתוחים, ימכרו לנו את ניתוח קיצור הקיבה כחלום שהתגשם ויהפכו אותו לטרנד כל כך חם שאנשים שוכחים שזה ניתוח שכרוך בכל הסיכונים שבדבר. יקומו גם כל אלו שעשו דיאטה ויספרו שחייהם השתנו מקצה לקצה, ויסבירו לי שאולי אני לא יודעת אבל בעצם אני שונאת את עצמי למוות. כן, הן יסבירו לי.

ואני? אני בסך הכל אישה שטוב לה עם החיים שלה, מאושרת בחלקה ומגשימה כל חלום ושאיפה שלה, ולצער אחרים מסתבר, אין לי שאיפה להיות רזה. וזה מטריד אחרים, אוי כמה שזה מטריד. אז קוראים לי שקרנית וחיה בהכחשה, מחליטים בשבילי ומה לא? אז די.

את רוצה לרזות? עופי על זה בכיף שלך, אבל תפסיקו להחליט בשבילי. תפסיקו להגיד לי מה אני צריכה לחשוב ואיך אני צריכה להיות רק כי לדעתכם אני לא עומדת בסטנדרט שלכם. המרדף הזה אחר הרזון הוא עלוב ופתטי בעיניי, ואם אני נראית לכם לוזרית כי אני לא עושה דיאטה וטוענת שטוב לי עם עצמי, בואו נפתח שולחן של אילו הישגים כל אחת השיגה בחייה ונמדוד של מי יותר גדול. רק שיהיה ברור – הדיאטה שלך היא אולי הישג אישי שלך, אבל באמת שאין לה משמעות.

אם את לא יכולה לחיות באושר עם עצמך ואת נותנת למשקל שלך להחליט בשבילך אם את אומללה או מאושרת, צר לי בשבילך. משקל זה מספר. אין לו באמת משמעות. אל תקפצו ישר ותאמרו שזה לא בריא. תעשו לי טובה, המחקרים בעשור האחרון מוכיחים שאנשים שהם במידה ממוצעת יותר בריאים מאשר רזים. אתם יודעים מה, החיים שלי גם מוכיחים את זה. כשכולם כל היום חולים מסביבי אני עדיין עובדת נון סטופ, מתרוצצת 18-20 שעות ביממה, מלאת אנרגיה וחיוניות. אז את שטיפות המוח שעשו לכם חברות תרופות בשביל למכור עוד ניתוח או דיאטה תשמרו לעצמכם.

להסתכל במראה ולאהוב את מה שאת רואה

כמה סימבולי שבאותו השבוע בו מושקת הסדרה החדשה הזו, שאלוהים יודע איך היא תראה ואיך ערכו אותה, מושקת גם תערוכה חדשה בשם "REAL AS I AM". את התערוכה הזו יצרנו הצלמת פזית עוז ואני, מתוך רצון כן ואמיתי להעביר מסר לכל נערה ואישה בישראל שהן יפות כמו שהן, ושאת לא צריכה שיצרו את היקפייך בפוטושופ, את לא צריכה להיראות כמו מישהי אחרת ואת לא צריכה להתבייש במי שאת. תהיי את – כך את הכי יפה.

רוני מרחבי REAL AS I AM

רוני מרחבי לתערוכת REAL AS I AM. צילום: פזית עוז

בחרנו להציג בתערוכה נשים קסומות שאנחנו עובדות איתן, רזות ושמנות, גבוהות ונמוכות, עם עור חלק וצלקות, בלונדיניות ושחורות שיער – כל הגדלים הסוגים והצורות. עם קפלים בבטן או עם ישבן מוצק, עם סנטר אחד או כפול. כל אחת כמו שהיא. וכמה מצחיק שאנשים שסיפרנו להם על התערוכה הרימו גבה. "אז לא הבנתי מה אתן מוכרות?", שאלו אותנו בלי סוף. כמה עצוב שהתרגלנו שמאחורי כל דבר יש מניע נסתר, יש צד כלכלי שמרוויח כסף על חשבון מישהו אחר.

אז לא, אנחנו לא מוכרות לכם כלום. החלטנו להרים את התערוכה הזו לכבוד יום האישה, כי רצינו להעביר מסר. לא רצינו למכור תרופה או ניתוח, שירות או מוצר, רצינו פשוט לצעוק מגג העולם לכל הנשים באשר הן – די! תתעוררו! תפסיקו לתת לאנשים אחרים להחליט שאתן לא מספיק יפות, שאתן לא מספיק טובות, שאתן לא מספיק ראויות. די לתלות את האושר שלכן בצלקת או משקל או גובה. תאהבו את עצמכן כמו שאתן.

אתן לא צריכות להשתנות, ואתן לא צריכות פוטושופ, אתן רק צריכות להסיר את כל המסכות שארגונים כלכליים הכריחו אותנו לשים, להסתכל במראה ולאהוב את מה שאתן רואות. כי השוני בינינו הוא מה שהופך אותנו ליפות, ובניגוד למה שחינכו אותנו, אין תבנית אחת ליופי שמקנה אושר, ואין דבר כזה אידיאל יופי. האידיאל היחיד שיש בחיים זה שתהיי מאושרת ותחיי את חייך כמו שאת רוצה, עם המון אהבה והכלה כלפי עצמך.

REAL AS I AM

שרונה תל אביב, אליעזר קפלן 27, צמוד לסטורי

8-7.3.17 בשעות 17:30-22:00

הכניסה לתערוכה חופשית

שני חזן

שני חזן, צילום: פזית עוז

שורטי

שורטי (הילה ניסימוב), צילום: פזית עוז

לירז אסייג

לירז אסייג, צילום: פזית עוז

מיטל דה רזון

מיטל דה רזון, צילום: פזית עוז

לירון פנאן

לירון פנאן, צילום: פזית עוז

עירית בנדק

עירית בנדק, צילום: פזית עוז