כן, מה שהפריע לי זה העקבים של לירון וייצמן. עכשיו כולן יקפצו "אולי זו הבחירה שלה", אבל רגע לפני הקפיצה, בואו נעצור רגע להבין מה הלך אתמול: שלוש נשים בלבד נכנסו לבית "האח הגדול" עם נעליים שטוחות ולא על עקבים. יתר המתמודדים, או יותר נכון יתר המתמודדות, נאלצו לטפס על מדרגות רבות עם העקבים. אבל בניגוד ללירון וייצמן המנחה, הן "סבלו" או הסתכנו רק כמה דקות. למה הסתכנו? כי כל אישה יודעת מה מדד הלחץ של מפגש בין עקבים דקים ומדרגות. עכשיו תוסיפו לזה גם מצלמות וקהל, וכל אישה הייתה טומנת את ראשה ברצפה כדי לוודא שהיא עושה כל צעד וצעד נכון. חוסר תשומת לב למאית שנייה אחת, ואת יכולה למצוא את עצמך משתטחת כאילו היית בקברי צדיקים.

וייצמן עמדה בחודש 8 להריונה במשך שעתיים של שידור על עקבים, בקור הירושלמי, לבושה שמלת מיני וגרביונים. ואם השידור ארך שעתיים, משמע שנאלצה לעמוד ולהסתובב כך במצבה עוד לפחות שעה וחצי. בניגוד אליה, בן הזוג שלה להנחיה, גיא זוארץ, עמד בחליפה שחורה, סריג גולף מחמם ונעליים שטוחות. נכון, לירון וייצמן היא אישה חזקה (כל אישה שמתפקדת מצוין בקור הזה כשהיא לא לבושה בהתאם - גם אם היא לא בהיריון - היא לגמרי וונדרוומן), אבל נדמה שמישהו נפל קורבן קיצוני לאידיאל היופי. אתם יודעים, זה שאומר שאישה חייבת לעלות על עקבים ושמלה קטנה באירוע חגיגי. הרי לא יעלה על הדעת שגם אישה תלבש באירוע כזה, נגיד, חליפה וסריג גולף מחמם כמו המנחה הגברי, או חלילה וחס נעליים שטוחות. כי עקבים זה בסיסי, בעיקר כשהיא השמינה מההיריון וחייבים "להאריך" אותה וליצור לה אשליה שהיא גבוהה יותר כדי ש"מפגע הגודל שלה" יראה אסתטי על המסך.

לירון ויצמן | גיא זוארץ

עצוב לי שבשנת 2019 אישה נשפטת עדיין על גודלה, ואנשי מקצוע כאלה ואחרים חייבים 'לתקן' אותה כדי שתתאים ותראה טוב על פי אידיאל היופי, על פי איזה תקן הזוי ומוזר. לשים אישה בהיריון מתקדם על עקבים ובלי מעיל מחמם זו התעללות. גם אם היא הסכימה לזה. ובכלל, בואו נדבר רגע על הסכמה; אנחנו הנשים נאלצות לא פעם להסכים לדברים שלא תואמים את ההשקפות והערכים שלנו, רק כדי לא להפסיד עבודה. רבות בתעשיית האופנה והתקשורת בטח יבינו עכשיו את מה שאני כותבת. אישה שעומדת על זכותה וערכיה נתפסת במיוחד בשתי תעשיות אלה כדיווה מהגיהינום שאסור לעבוד איתה, כי מי רוצה לעבוד עם אישה דעתנית? "מה זאת אומרת לא תשדר על עקבים? אישה משדרת על עקבים. אז מה אם היא בהיריון?", זה השיח, זו הגישה, ולצערי זו הגישה גם בעוד המון אספקטים מול נשים בתעשייה. כישרוניות ככל שיהיו, הן תמיד צריכות להתאים לתו התקן מבחינה חיצונית.

בעיניי אנשי הפקת התוכנית היו יוצאים גדולים אם היו מלבישים את לירון בחליפת מכנסיים ונעליים שטוחות בדיוק כמו שהלבישו את גיא. אם היו מאפשרים לה להראות עוצמה נשית ולהעביר מסר לאלפי הנשים שצפו בבית ושבהיריון, שאפשר להיות נשית ומהממת גם עם נעליים שטוחות, במיוחד כשגופך השתנה ואת בהיריון מתקדם ועדיין נדרשת לבצע את תפקידך בצורה מקצועית ומעולה.

עד כמה מטורף העולם שבו אנו חיים שאין טיפת חמלה וכבוד לאישה שיוצרת בגופה כרגע חיים? מן הראוי שבמדינת פרו ורבו כמו שלנו תהיה התייחסות הולמת לנשים בהיריון, ושגם בעולמות המדיה והפרסום שמכתיבים טרנדים ודעת קהל, יוכיחו שנשים הן עוצמתיות ומעולות גם בלי להתאים את עצמן לאיזה אידיאל יופי או תקן חברתי שאונס אותן לעמוד בתקן - אחרת יוחלפו בדגם צעיר ורזה יותר.