התמונות בעמוד הפייסבוק של מיכל סלה ז"ל מותירות את מי שמתבונן בהן - המום. נכון, זה לא שאפשר לצפות לתמונות יותר נרגנות ממשפחה צעירה שזה עתה קמה ובכל זאת. סלה ז"ל, רק בת 32, נרצחה אתמול על פי החשד על ידי בעלה (34) בביתם שבמוצא.

בפוסט הראשון שכתבה בפייסבוק עם לידת בתה, היא כותבת: "אנחנו משפחה.. (התינוקת) המהממת הגיחה לעולם באהבה ושמחה גדולה לפני שבועיים. הפכה אותנו להורים. כמה זכיתי בבעל מדהים תומך מפרגן אוהב דואג ובבת מדהימה ומתוקה כמו סוכרייה. אני רק יכולה להגיד תודה תודה תודה אוהבת אותכם משפחה יפה שלי."

את המילים האלה אי אפשר לקרוא בלי להצטמרר. בתמונות באמת נראית משפחה אוהבת, שלושתם יחד בתמונת סלפי משפחתית ראשונה ותינוקת תמימה ויפה שהלילה נחרבו חייה והיא בת שמונה חודשים בלבד. הפוסט הזה היה בפברואר. שבוע לאחר מכן מפרסמת מיכל ז"ל תמונה נוספת של הבעל והבת וכותבת עליה "יום האהבה עם האהבות הכי יפות של חיי".

ובאוגוסט, ממש לפני חודש, שוב תמונות מקסימות של משפחה - תמונות כאלו שאנחנו מכירים מהמון דפים של חברים בפייסבוק, ואפילו רגעי צחוק לא מבויימים שבדרך כלל הם אינדיקציה יותר טובה לקשר טוב בין בני הזוג.

התמונה האחרונה מראש השנה והיא פוסטר של ממש - משפחה יפה ואוהבת. אישה ואמא מאושרת.

זה יכול לקרות גם לכן וגם לחברות שלכן

מיכל סלה ז"ל הייתה עובדת סוציאלית. בפיד שלה בפייסבוק הייתה קריאה למחאה על סגירת ההוסטלים לנערות בסיכון, הפגנה שיוצאת לדרך ואפילו הוראות בטיחות איך לא לטבוע בים. היא רצתה לשמור על כל העולם. והעולם לא שמר עליה. אחותה של מיכל ז"ל, לילי בן עמי, אמרה עליה היום: "אם זה קרה למשפחה שלנו זה יכול לקרות בכל מקום".

אנחנו לא יודעים מה קרה אתמול בדירה במוצא וייתכן שגם לעולם לא נדע. זאת אנחנו כן יודעים: יותר מ-20 נשים נרצחות בישראל מדי שנה, על כלום מלבד היותן נשים ובנות זוג שאולי העזו להגיד מילה לא נכונה ולא במקום, או שהעזו לרצות משהו אחר בחיים, או שהעזו להוציא צו הרחקה. הן העזו לעשות משהו שלא מצא חן ולכן הן איבדו את חייהן. תוסיפו על המספר הזה את עשרות אלפי הנשים בישראל שחיות תחת אלימות פיזית, מילולית, נפשית ומינית במשך שנים. הן לא נרצחו, עליהן לא תשמעו בחדשות כי הן עדיין חיות בינינו.

זו אחת מהחברות שלך בפייסבוק שאת אולי לא פוגשת כל יום, אולי אפילו פעם בשנה, יכול להיות שהיא רק חברת פייסבוק, אבל נראה שהחיים שלה מקסימים, היא מטיילת בארץ, יש לה ילדים מקסימים, הכל טוב. וזו יכולה להיות שכנה בבניין ליד שתמיד אומרת לך שלום בבוקר כשאתן בדרך לגני הילדים. לא רואים עליה שום דבר, היא תמיד נחמדה לכולן. כל אחת מהנשים האלה עלולה להיות הנרצחת הבאה, ואת מכירה אותה. ככה היא נראית. כמו מיכל סלה ז"ל. 

תסתכלו עליה ואז תסתכלו מסביב. יש לידכם אישה שזקוקה לעזרה ולא מעזה להגיד. תחפשו את הסימנים, תשאלו בעדינות, תציעו עזרה. לפני שזה יהיה מאוחר מדי.