החודש, בישיבת מערכת חדשות 13 שהתקיימה לאחר רצח מיכל סלה ז"ל, קיבלתי משימה - להביא את סיפוריהן של נשים שחיו חיים כפולים, אותן נשים שרגע לפני שהיה מאוחר מדי הצילו את עצמן מרצח ודאי על ידי בני זוגן. בפעם הראשונה הן החליטו לשבור שתיקה כדי לספר את מה ששנים לא העזו לגלות. גם לא לעצמן. 

מה שהדהים אותי במהלך התחקיר לכתבה הוא שנחשפתי להמון נשים בכירות, סמנכ"ליות בחברות גדולות, מנהלות מחלקות, נשים דעתניות ומשכילות, לא בדיוק ה"טייפ קאסט" שיש בראש כשחושבים על אישה מוכה. אבל מסתבר שבכל מה שקשור לקשרים מתעללים -  אין טיפוס מסוים, זה חוצה מגזרים ומעמדות. כשדיברתי איתן רובן סיפרו לי על כמה קשה להחזיק ב"פאסון" של המוצלחת והחזקה, כשבתוך הבית משתולל סרט רע. לישון עם האויב, גרסת המציאות.

לימור חכם, לשעבר מנהלת הדרכה בחברה גדולה, הייתה רווקה מאושרת כשהכירה את ד', נהג תובלה. היא התאהבה, התחתנה, ולא הבינה איך פתאום זה קרה לה: "היו לילות שהייתי ישנה בבית עם סכין מתחת לכרית ולפעמים לא הולכת להתקלח מהפחד שיעשה לי משהו", סיפרה. השיא היה כשאיים עליה ברצח, ולימור הצליחה להתקשר למשטרה. כשהשוטרים הגיעו עם אקדחים שלופים לעצור אותו, זאת הייתה הפעם האחרונה שזה קרה, לימור סוף סוף קיבלה גב לעשות את מה שרצתה כבר הרבה זמן - לקחת את הרגליים וללכת.

לימור חכם. צילום מסך מתוך חדשות 13

לימור חכם. צילום מסך מתוך חדשות 13


אינגה גל מדורסקי
, יועצת פוליטית לשעבר, חיה עם הגבר שאהבה, במציאות יומיומית של אלימות מילולית ופיזית שבה זרק עליה חפצים וקילל אותה. עד אותו יום שאיים עליה בסכין בעודה שוברת את החלון וצועקת: "רוצחים אותי! תעזרו לי!".

ואם זה לא מספיק, אז ליאת אנשל מכפר שמריהו, הייתה יכולה בקלות להפוך לעוד תמונה בחדשות אבל איכשהו, בנס, היא כאן כדי לספר. הראיון בחדשות 13 היה הפעם הראשונה שליאת הסכימה להיחשף באומץ ובפנים גלויות, והסיפור שלה הוא כמעט לא נתפס. ליאת נדקרה 18 פעמים על ידי בן זוגה ולאחר שראה שהיא עדיין עומדת על רגליה, דרס אותה. בעוד כשנה וחצי הוא עומד להשתחרר מהכלא, אחרי שקיבל עונש של 9 שנות מאסר, וליאת חוששת מהרגע שיצא לחופשי: "אני חיה, אבל עם עננה כבדה מעל הראש. אולי כשישתחרר ירצה להגיע להשלים את המשימה שהתחיל?"  

אינגה גל מדורסקי. צילום מסך מתוך חדשות 13

אינגה גל מדורסקי. צילום מסך מתוך חדשות 13

גם מערכת היחסים של גילי (שם בדוי) סמנכ"לית שיווק באחת החברות המובילות, וא', איש עסקים אמיד ומצליח, התחילה כמו עוד סיפור אהבה סטנדרטי. בהמשך היו חתונה, שלושה ילדים, ומגורים באחת הערים היותר יוקרתיות במרכז. החלום הישראלי, ההמשך כבר פחות. אף אחד מהמכרים בשכונת היוקרה לא ידע שא' מרביץ וחונק את גילי על בסיס יומי.

והן לא לבד. מאחורי הקלעים דיברתי עם רבות אחרות, שלכולן סיפור דומה אך הן עדיין חוששות לדבר. והנה משהו מטריד - אותן נשים שמצאו בעצמן את הכוח להיפרד מחייהן הקודמים ולקום כעוף החול, נותרות חשופות לגמרי ברגע שבני זוגן לשעבר השתחררו מהכלא. מלבד לרוץ למקלט ולבנות לעצמן חיים חדשים, רחוקות מהסביבה אותה הכירו ובה חיו - אין להן שום הגנה.

ומה עושה המדינה? נכון לרגע זה מונחת על שולחן הכנסת הצעת חוק שלפיה כל גבר שיש נגדו צו הרחקה יחויב לענוד צמיד אלקטרוני שיתריע לאישה המאוימת כי הוא בסביבתה. בעולם יש כבר 7 מדינות שמיישמות בהצלחה את החוק, ואצלנו? תודה ששאלתם. הצעת החוק עברה קריאה טרומית, ואפילו נעשה פיילוט מוצלח במשטרה, אבל היא תלויה ועומדת, ובכנסת לא ממהרים.

ליאת אנשל. צילום מסך מתוך חדשות 13

ליאת אנשל. צילום מסך מתוך חדשות 13

אז איך מתמודדות כרגע אותן נשים במציאות הלא מוגנת הזאת? תלוי את מי שואלים. ליאת חוששת מהרגע שבן זוגה לשעבר ישתחרר, זה אמור לקרות עוד שנה וחצי מהיום והשעון מתקתק. אינגה הצליחה להציל עצמה ולפתוח דף חדש: "כל יום שאת קמה בשלוות נפש ויודעת שלא יזרקו עלייך חפצים או מים רותחים, הוא יום מאושר". ולימור הצליחה להוציא את בעלה לשעבר מחייה וכיום יועצת ומלווה נשים שחוות אלימות: "אני לא שורדת יותר, אני חיה", אמרה לי.

ובתוך כל זה, משהו חדש מתחיל לקרות כאן. הרשת מתמלאת בסיפוריהן של נשים רבות שנחשפות בפעם הראשונה, ומספרות איך הצילו עצמן מרצח ע"י בן זוגן. יש תחושה שסוג של תנועה חדשה נולדה, ה-METOO החדש, אם תרצו, וזוהי קריאת השכמה לכולנו.

מזמינה אתכם לצפות בכתבה: מהדורת השבת של ערוץ 13, בהנחיית הילה קורח