חמישה מקרי רצח של נשים על ידי בני זוגן מאז תחילת משבר הקורונה, 5 מקרים שאפשר אולי היה למנוע. 

ידוע שבחגים יש עלייה במקרי אלימות במשפחה ורצח נשים על ידי בני זוגן, מה שאומר שעל אחת כמה וכמה עכשיו בתקופת הקורונה, כשכל המשפחה יחד בבית באינטנסיביות המצב קשה, בטח כשרבים כל כך איבדו את מקום עבודתם ואין להם לאן לשוב. אחותי מיכל סלה ז"ל נרצחה בימים הנוראים שבין ראש השנה לבין כיפור. גם הרצח בהוד השרון קשור לחג פורים, לפי עדות האישה ששרדה. בשבוע האחרון כולנו נדחסנו לתוך סיר לחץ משפחתי, המתח הנפשי עלה וגם הקושי הכלכלי. המצב בבית נפיץ והאלימות מזדחלת וגם מרימה ראש. 

מוקדי החירום למניעת אלימות במשפחה מדווחים על עומס חריג. גילי שגיא, מנהלת מערך המתנדבות של קו החירום של עמותת לא לאלימות (6724*) מעדכנת כי: "בימים אילו קו החירום שלנו מופעל כרגיל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. הוספנו מתנדבות נוספות למעגל המשמרות, מרגישים בהחלט עלייה בפניות אלינו ובריבוי שיחות. נשים מתקשרות ומספרות על המתח שיש בבית בעקבות זה שיוצאים פחות, וגם בעקבות העובדה שהילדים בבית. אנו מקשיבות. יש הרבה חרדות למצב, לעתיד ולהתפרצויות שאולי עלולות להופיע בבית שטעון גם כך בלאו הכי. אנו מקשיבות, עוזרות, מלמדות לנשום ולהירגע. והכי חשוב - אנחנו נותנות את הביטחון שאנו כאן בשבילן בכל שעה".

צילית יעקובסון, יו"ר בת מלך, מציינת שמאז התפרצות מגפת הקורונה - העמותה נאלצה לתגבר את העובדות הסוציאליות כי מספר הפניות גדל פי שלושה. לדבריה: "בעתות משבר, תקופות של אי ודאות, פחד מהלא נודע, לחצים רבים - כלכליים ונפשיים, ושהות משותפת בבית למשך זמן רב - מתעצמת תופעת האלימות במשפחה".

דווקא היום, יותר מאשר בימים רגילים, חשובה הדריכות של כולנו, וחשוב שנדע לזהות את הסימנים. מדובר בדיני נפשות. לפי נתוני המשרד לביטחון פנים - כל אישה שלישית חיה בצל האלימות. בישראל מדווחות לפחות 200 אלף נשים, ויש הערכות שהמספר האמיתי הוא פי ארבעה. מי עובד/ת על חיסון לזה? מי מוציא/ה הוראות חרום למניעה ולהגנה מפני אלימות בבית? על אף שנגיף האלימות מסכן חיים, הוא יכול להיות בלתי נראה, גם כשהוא ממש בתוך הבית. כפי שאת דרוכה לשמור על חייך וחיי ילדיה מהקורונה, ואת יודעת להישמר ולשים לב אם יש חום גבוה - גם כאן יש נורות אדומות! 

לילי בן עמי.

לילי בן עמי.

כך תדעי האם את בסיכון:

האם את לא מאושרת כפי שהיית?

האם מצבך הבריאותי לא תקין כבעבר?

האם בגלל בן זוגך את מבטלת מפגשים חברתיים? האם את נמצאת הרבה עם הילדים בבית?

האם הוא עוקב אחר סדר היום שלך, מתקשר ומסמס באובססיביות?

האם כאשר את יוצאת מהבית את חשה שאולי עוקבים אחרייך, ואולי אפילו מתבצע איכון דרך הנייד?

האם הוא חושד בך וחוקר אותך - עם מי את נפגשת, מתי ואיפה? האם הוא בודק האם את דוברת אמת (למשל מתקשר לחברה לשאול האם היית איתה)?

האם את מרגישה דריכות לפני שהוא נכנס הביתה? האם את חוששת מהתפרצויות שלו?

האם הוא רואה בכל גבר איום - גם כשאתם הולכים יחד ברחוב, גם ברשתות החברתיות?

האם הוא מחטט לך בנייד ללא רשות ומוחק לך דברים? לוחץ לקבל את הסיסמאות שלך?

 

האם בגללו את מוחקת או מסתירה בנייד שלך אנשי קשר, תיעוד שיחות וסמסים?

האם כלפי קרובים מסוימים שלך הוא מתחנף ומתחזה ומאחרים הוא מרחיק אותך?

האם הוא משפיל אותך?

האם את מתביישת לספר לחברה על התנהגותו כלפייך?

האם הוא מדבר עליך לא יפה מאחורי גבך?

האם בפומבי הוא מתנהג אחרת ומזייף זוגיות מושלמת, פירגון ואף הערצה כלפייך?

האם הוא מאשים אותך בכל מה שרע?

האם הוא מעניש אותך בשתיקות של ימים?

האם הוא איים בהתאבדות כשאת מדברת על פרידה?

האם את חוששת לומר לו שאת רוצה להיפרד?

אם ענית בחיוב על מספר שאלות, דעי שכל אלו הם תסמינים ועלייך לקבל ליווי מקצועי. אל תנסי להיפרד ממנו לבד! כי אם הוא "מכור" לשליטה בך, בעת ניסיון הפרידה הוא עשוי להיכנס ל"קריז" ולתקוף.

חייגי למוקדי החירום סביב השעון: 6724* אונלייף ול.א לאלימות; 118 משרד הרווחה;  1800-292333 בת מלך.

במקום להפיץ לחץ מפני הקורונה - הפיצו את התסמינים מצילי החיים למניעת הרצח הבא!
פורום מיכל סלה מקדם מניעה של אלימות ורצח נשים. ליצירת קשר Michalsela.org.il