קמפיין חוצות חדש של פרויקט 'הבושה עוברת צד' עולה הבוקר ברחבי הארץ. על גבי עשרות שלטי חוצות תתנוסס דמותה של מאיה ווישניאק ז"ל שנרצחה לפני שנה על ידי מי שהיה בן זוגה עמית אלמוג. משפטו של הרוצח צפוי סוף סוף להיפתח בסוף החודש ולציון שני המועדים האלה עלה הקמפיין הכולל את תמונתה של ווישניאק ז"ל מוקפת בפרחים שאהבה לצייר ושורה משירו המפורסם של שלום חנוך, "כלום לא היה יפה מלקרוא לך מאיה."  (הוספת המילה היה באישורו ותמיכתו של הזמר.)

שירה, אחותה של מאיה, כתבה הלילה "שלטי חוצות בכל רחבי הארץ, מחיפה ועד אילת, מראים את מאיה שלנו, לא שוכחים, לא מפסיקים להילחם. 

מאיולי, שנה מאז הרצח שלך, אנחנו הקול שלך, אנחנו זועקים בשבילך ונלחמים את המלחמה שלך!" 
אריאל אביה של מאיה הוסיף "המהפכה החלה ותמשיך בעזרת כל אלו שאכפת להם."
 
מאחורי הקמפיין הזה ושישה נוספים שעלו בשנה האחרונה במסגרת המיזם 'הבושה עוברת צד' עומדת יעל ורד, מנהלת שיווק תחום אספרסו בחברת שטראוס. 
"זכיתי להכיר את משפחתה המדהימה של מאיה המהווה את ההוכחה שמקרים כאלו יכולים לקרות לכל אחד, ולכן אסור לנו לעמוד מנגד, כתבה ורד. "בניגוד לחלק מהקמפיינים הקודמים שתקשרו סיפורים להם היה סוף טוב של אומץ והשראה, פה לצערנו לא תימצא להם נחמה לעולם, אבל חשוב שלפחות ייעשה צדק בביהמ"ש. 
 
לפני כשבועיים, במסגרת כנס 'היום שאחרי' של און לייף בשיתוף נעמת וההסתדרות הרפואית שוחחה מיה איידן עם יעל ורד על המיזם.

מאיפה בא הרעיון של לשים בעצם את הפרצופים על שלטי חוצות?

"בעצם לאור כל מעשי הזוועות האחרונים ששמענו, אם זה הרצח של מיכל סלה ואם זה חשד לאונס באילת ועוד רבים ולא טובים, זה מצד אחד. מנגד, העונשים המגוחכים שכולנו אני חושבת ששמענו שבית משפט הטיל על אנשים שבעצם כבר הורשעו. אז שני הדברים האלה גרמו לי בעצם לרצות לפעול."

איזה תגובות קיבלת? ציפית לתגובות?

"לא ציפיתי שהפרויקט יעורר תהודה ציבורית כל כך משמעותית, בהתחלה חשבתי נעלה שלט, קצת סוג של לבייש, להעניש, או לא לעבור לסדר היום, והתגובות היו מטורפות באמת מכל עבר. אני חושבת שכמעט אפשר להגיד שזה היה קונצנזוס. אנשים מאד פרגנו. בעצם קיבלנו גם המון המון תגובות מנשים מכל חתך הגילאים, מכל המעמדות, מכל המגזרים, שאמרו לנו 'תודה' ו'תמשיכו להשמיע את הקול שלנו.'"

גברים נלחצו מזה אבל. אני זוכרת שראו את השלט של אביעד משה, הגרוש של שירה איסקוב, ובעצם היו תגובות מעורבות לזה.

"התגובות שאני נתקלתי באמת, 99.9% היו מאד מפרגנות, כי אני חושבת שזאת הייתה תקופה שהיה איזה שהוא ואקום בציבור, היה המון המון כעס, המון המון תסכול, הרגשה שחייבים לעשות משהו ובעצם כלום לא קרה, אז אני חושבת שזאת אחת הסיבות העיקריות שאנשים מאד התחברו. כמו שאמרתי, אני באופן אישי שמעתי תגובות מאד חיוביות, היו מעטות של גברים שאמרו שזהמדרון חלקלק ומה יהיה הפעם הבאה, אבל אנחנו עוד לא במדרון החלקלק, אנחנו באכזרים שבאכזרים."

יעל ורד ושירה איסקוב בהכנות לקמפיין 'הבושה עוברת צד' צילום גולי כהן

התחלת עם תמונות נאשמים ועברת לשים את דמויותיהן של נשים. תחילה שירה איסקוב ובהמשך יאנה חזן שהיא מסורבת גט שבעלה ניסה לרצוח אותה, זה משיג את אותו אפקט?

"אני מתמקדמת עכשיו בהעצמת נשים, שזה המסר של שירה איסקוב ושל יאנה חזן, בהעצמת הקורבנות. אני יכולה להגיד שמבחינת התרומות של הציבור, ההתגייסות, אז כשהצגנו בקמפיינים את הגברים, ההתגייסות הייתה יותר משמעותית. אני חושבת שאנשים מתוך כעס, מאוד מאוד רצו לעשות משהו אז באמת תרמו. בהעצמת נשים התרומות קצת יותר מאתגרות, אבל התגובות עדיין מאוד חיוביות ומאוד מחבקות ואני אישית מעדיפה יותר להתמקד במקום הזה, כבר לא צריך את הרעש וכל ההדים של הקמפיינים הקודמים ומבחינתי העצמת קורבנות זה הכיוון."

יעל, את לא מתפרנסת מזה. זה הרי לא הדיי ג'וב שלך

"לא, ממש לא. המיזם הוא בהתנדבות לחלוטין, זה בשעות הפנאי ואני מנסה כל הזמן למצוא משאבי זמן וכסף, שהם האילוצים המרכזיים שלי, אבל אני מאמינה שכשיש רצון טוב ומוטיבציה אז אפשר והמון אנשים עוזרים לי בהתנדבות או בתשלום סמלי עם ימי צילום שעשינו, עם חברות מדיה שהתגייסו ונתנו את המדיה בחינם, שזה התקציב הגבוה, ועוד באמת רבים וטובים והמון המון הוצאות של להתנדב ולעזור ומה אפשר לעשות. קמפיין גיוס ההמונים נשאר באוויר כל הזמן כדי לממן את הקמפיינים הבאים ואנשים תורמים." (לתרומות ותמיכה כנסו ללינק הבא )

את סרבת לספר לנו על מה הקמפיין הבא. כל קמפיין נתפר ברגישות ולא תמיד מצליח

"הדברים האלה סופר רגישים. המון אנשים הרבה פעמים מתערבים, בגלל שזה גם בחינם אז אולי לפעמים לחברת שילוט זה לא מתאים, או למישהו מטעם העירייה. היו גם קמפיינים שנפלו בדקה ה- 90, אז עוד אי אפשר לדבר."

כאמור עכשיו כבר אפשר לדבר. הקמפיין הזה הוא לזכרה של מאיה ווישניאק ז"ל ואין מצב שתפספסו אותו לא משנה היכן אתם גרים בישראל. 

תמרורי האזהרה על פי פורום מיכל סלה

הכתבה נוצרה בעקבות שיתוף פעולה עם הקבוצה 'בונות אלטרנטיבה'