אני לא מתנדב עבור כל מטרה ולהתנדבות הזו הגעתי לגמרי במקרה. מעבר לעובדה שכשנותנים גם מקבלים, למדתי עוד 3 דברים ששינו לי את הפרספקטיבה וגם את החיים. קוראים לי טל יעקב ולחבר טוב שלי היה במשפחה הקרובה מקרה קשה של אלימות פיזית, מילולית וכלכלית בין בני זוג. אותה בת משפחה סבלה במשך 3 שנים ארוכות עם בן הזוג שלה דאז, וכאחד שהוא חבר טוב של המשפחה הייתי עד באותה תקופה למקרי האלימות החמורים בין אותם בני הזוג.

באחד מהימים החבר, שמו אבי צדקה, שאל אם אני מעוניין להתנדב באריזות לסלי מזון והסעה למקלט בצפון של נשים מוכות. הסכמתי כי תיארתי לעצמי שזה קשור לבת המשפחה שלו ובמשך חצי שנה אחת לשבועיים עשינו את זה - בכל פעם זה היה לוקח לנו חצי יום ולפעמים גם היינו מפנים יום שלם בשביל זה. בכל ההזדמנויות שהגענו להתנדב, בלי יוצא מן הכלל, בין אם זה באריזת סלי מזון, או אם זה בהסעה או סיוע בארגון היינו פוגשים נשים מדהימות ואנשים מדהימים בכלל. כאלה שחוו אלימות בעצמם, או כאלו שאלימות הייתה בסביבה שלהם. היינו שומעים המון סיפורים ממקור ראשון, וזה היה מפחיד ומרתק בכל פעם מחדש.

באינסטגרם שלנו כבר ביקרתם? לחצו כאן לעמוד שלנו!

באחת הפעמים שהגענו לסדר את אזור המקלט ולעזור בהכנות לאירוע, אני ואבי הבחנו במישהי עם סימנים כחולים, אבל לא סתם סימנים, כאלה שלא רואים אפילו בסרטים. הם היו בפנים, ברגליים, בידיים בכתפיים, כמעט בכל מקום. אני לא אשכח את זה בחיים. בהמשך יצא לנו לשמוע את הסיפור שלה והיא סיפרה שבעלה נהג לכבות סיגריות על התינוק בן השלושה חודשים שלה פעם אחר פעם. הינו המומים, שאלנו את עצמנו 'אלוהים מה זה הרוע הזה?' מקרה אחד שבר את הלב שלי לרסיסים. הגענו למקלט בוקר אחד, וממש בכניסה אליו שמענו בכי של תינוק מתוך המבנה. הנחנו שהבכי תיכף ייפסק ונשכח מזה תוך כדי עבודה, אך טעינו. התינוק הזה בכה כל כך הרבה, כמעט ללא הפסקה, כיוון שמסתבר שהוא לא אכל וסבל מתת משקל. זה היה נוראי. לא חזרנו הביתה באותו היום בלי לסגור את הפינה הזו, לא משנה מה המחיר.

טל יעקב ואבי צדקה. צילום פרטי

אני חושב שהדבר הכי מדהים בכל החצי שנה הזו שהתנדבנו זה שתמיד ראינו נשים שמוכנות להילחם ללא פשרות על מה ששלהן, וגם אם קשה, הן נשארות חזקות - לא משנה מה. תמיד כשאבי ואני דיברנו, חזרנו על זה שוב ושוב, שאנחנו למשל, לא היינו עומדים בזה, זה היה נראה לנו פשוט בלתי אפשרי. למדתי שהבחירות שאנחנו עושים בחיים יכולות הרבה פעמים להכתיב את חיינו, אך עם זאת עדיין אנחנו יכולים לבחור שוב נכון ולתקן את זה.

למדתי שעוצמה זה לא משהו שמדברים אותו, אלא שזה משהו פנימי שמתגלה אלינו דווקא בימים הקשים ובתקופות הלא פשוטות. והדבר הכי מטורף שלמדתי הוא שאם חשבתי שאני יודע מה זה קושי, וחשבתי שאני יודע הכל הבנתי שלא הייתי קרוב בכלל. בעולם הזה שאנחנו חיים בו יש נשים שהן לביאות והן השראה לכולנו. ומה באשר לאותה בת משפחה? ברוך השם הסיפור הזה הוא היסטוריה, והיום האישה מנהלת זוגיות חדשה ומאושרת וחיה עם שלושת ילדיה ובן זוגה החדש.

מערכת און לייף מזמינה אותך לקבוצת הפייסבוק " סיסטרס - מקום בטוח לספר", אותה הקמנו יחד עם נעמת. מרחב בטוח לנשים בו תוכלו לייעץ ולהתייעץ בכל מה שחשוב לך או מציק, מעכב או מקשה עליך. כל אחת מאיתנו היא גם זו שאולי יש לה את הפתרון או העצה החכמה שיכולים להציל אישה אחרת.