ההזמנה שקיבלו מנהלי בתי הספר היסודיים ורכזי החינוך הגופני הייתה מבטיחה: " על מנת לעודד את תלמידי בתי הספר לעסוק בפעילות גופנית, נמשיך גם השנה את ה"משחקים של פעם". מהם משחקים של פעם? כדורשת, קלאס, קפיצה בדילגית, אתם יודעים, כמו ששיחקנו פעם בבתי הספר. הפעילות שאמורה להתרחש ב9.5.18 בפארק הלאומי ברמת גן מיועדת לתלמידי כיתה ה'-ו' אבל כבר בסעיף השני הובהר: המשחקים מיועדים לתלמידות לחוד ולתלמידים לחוד כלומר בהפרדה מגדרית.

28 מנהלי בתי ספר יסודיים בתל אביב החליטו לא לעמוד מנגד והודיעו על ביטול השתתפותם באירוע, אחרי שהבינו שהדרישה הזו של משרד החינוך מגיעה לנוכח והכוונה לשתף מגזרים בהם קיימת הפרדה מגדרית.

"אנו, מנהלי ומנהלות בתי ספר, עוסקים מידי יום בצמצום פערים מגדריים, בפעילויות משולבות, בהכלה ובשיח מקדם. באחריותנו ומתפקידנו להוכיח לתלמידי ולתלמידות בית ספרנו כי אין מקום להבדלים מגדריים בתחום החינוך, ההשכלה, ההתפתחות, היצירה, והמיומנויות האישיות והחברתיות," כתבו המנהלים.

"בימים אלו, בהם אנו עוסקים בבתי הספר בתכניות חדשניות ומרתקות של משרד החינוך בנושאי מגדר, שוויון הזדמנויות ופריצת תקרת הזכוכית עבור בנות, אנו מוצאים טעם לפגם בהפרדה המגדרית באירוע חינוכי שנערך בחסות משרד החינוך. אין במקרה זה מדובר בתחרויות אתלטיות שבהן היכולות הפיזיות באות לידי ביטוי לאור פערים מגדריים, אלא במשחקים "של פעם" (קלאס, מחניים, דילגיות), משחקי ילדות, בהם להפרדה המגדרית אין דבר וחצי דבר עם המיומנויות הנדרשות לפעילות."

מתוך חוברת משרד החינוך "משחקים של פעם". דווקא הכוונה נראית ברורה

מתוך חוברת משרד החינוך "משחקים של פעם". דווקא הכוונה נראית ברורה

"אנו רואים במהלך הפרדה זה פסול, לא מקדם, מחפצן את גופם של ילדים ומרחיב את הפערים המגדריים בחברה הישראלית. אנו, כמשרתי ציבור, העובדים בקהילות בעלות צביון פלורליסטי, מוצאים שאין זה משרת את הערכים של הקהילות אותן אנו משרתים, על גווניהם השונים: חילוניים, דתיים, עשירים, עניים, מזרחים, אשכנזים, ערבים, יהודים וכו'. אחריותנו כאנשי חינוך היא לחתור לשוויון בין המינים ולמוסס את עקרונות ההפרדה המגדרית בקרב נשים וגברים כאחד. "

מכתב 28 מנהלי בתי הספר היסודיים בתל אביב

מכתב 28 מנהלי בתי הספר היסודיים בתל אביב

המנהלים גם המליצו על פיתרון: קיום מקצים נפרדים לאוכלוסיות המעוניינות בכך.

התשובה של משרד החינוך מהממת לא פחות מהדרישה המקדמית. גיא דגן, הממונה על תחום החינוך הגופני במזכירות הפדגוגית של משרד החינוך כתב כי הגם שהוא מסכים עקרונית עם רוח הדברים יש להבין את הסיבה מאחורי ההחלטה. "האירוע מיועד גם למוסדות חינוך ממלכתיים דתיים, בהם קיימת הפרדה מגדרים בכיתות אלה, וכן בשל דימוי גוף של בנים ובנות בגילאים אלה. בשיקול הדעת עלינו להתחשב במאפייני האוכלוסייה ובהסכמת כל בתיה"ס המשתתפים." ומסכם דגן כי בשל קוצר הזמן לא ישתנה אופי האירוע השנה אלא תכונס ועדה שתשקול את הדברים לקראת שנה הבאה.

האם באמת במשרד החינוך חושבים שדימוי גוף של בנים ובנות בכיתות ה' וכיתות ו' מונע מהם לשחק יחדיו במשחקים של פעם? כאמור למשרד החינוך פתרונים. מנהלות עימן שוחחנו הביעו תמיהה על הקו המנחה, להן היה ברור שפירוש ההפרדה המגדרית הוא הדתה של עוד נדבך בבתי הספר החילוניים.

בתי הספר כאמור הודיעו על ביטול השתתפותם, מעיריית תל אביב נמסר "כפי שמופיע במכתב, מנהלי בתי הספר מציינים כי הם מוצאים שההפרדה המגדרית המתקיימת באירוע זה אינה תואמת את תפיסת עולמם החינוכית, ומבקשים לקיים פעילות זו כמשלבת בין תלמידים לתלמידות. במידה ופעילויות אלו יתקיימו בהפרדה, בתי הספר החתומים על המכתב ייאלצו לבטל את השתתפותם ומינהל החינוך בעיריית תל אביב-יפו מגבה את החלטה זו. נוסיף כי עיריית תל אביב-יפו מברכת על אקטיביזם של מנהלים, המהווה מודל לתלמידים, כחלק מתפישת הדמוקרטיה בעיר. לגופו של עניין, אנחנו מכבדים את כלל האוכלוסיות, וגם בפעילויות עירוניות המשותפות לבתי ספר דתיים וחילוניים, עושים תהליך חינוכי עם התלמידים סביב סוגיית ההפרדה, ומגיעים להבנות בלי כפייה של צד אחד או צד אחר.

********

רשימת מנהלות ומנהלי בתי הספר שחתמו לפי הא'-ב':

אביגיל עדין-סורקיס- מנהלת בית הספר "תל נורדאו"

אדר ארד- מנהל בית הספר "יהודה מכבי"

אודי קליין- מנהל בית הספר "לאמנויות"

אוראל נאמן- מנהל בית הספר "מגן"

אורי פרלמן- מנהל בית הספר "ארזים"

אוריה ירדני- מנהלת בית הספר "ישגב"

אורית ארנון - מנהלת בית הספר "צוקי אביב"

אילן קרן- מנהל בית הספר "רמת החייל"

גלית גוטרמן- מנהלת בית הספר "דרויאנוב"

דפנה ברעם- מנהלת בית הספר "לטבע, סביבה וחברה"

ויויאן אקשטיין- מנהלת בית הספר "צהלה"

טלי ינאי- מנהלת בית הספר "הדקל"

יהודה פרידמן- מנהל בית הספר "הירדן"

יוני אנזל- מנהל בית הספר "כוכב הצפון"

יונתן עוזיאל- מנהל בית הספר "גבעון"

יעל מזור- מנהלת בית הספר "נופי ים"

יעל פישר אביטן- מנהלת בית הספר "קשת"

יעל צרפתי- מנהלת בית הספר "אילנות"

נורית גבע- מנהלת בית הספר "אוסישקין"

ניהאיה חמדאן יחיא- מנהלת בית הספר "אגי'אל"

סיגלית ימין- מנהלת בית הספר "הגליל"

עינת ברגר- מנהלת בית הספר "תל חי"

עינת רויטר- מנהלת בית הספר "ניצנים"

ענבל שרף- מנהלת בית הספר "דוד ילין"

ציפי אברהמי- מנהלת בית הספר "גרץ"

ציפי קלבאנר- מנהלת בית הספר "הדמוקרטי הפתוח"

קרינה ריבלין- מנהלת בית הספר "אלחריזי"

רוית לוי- מנהלת בית הספר "המשתלה"

רונית גמפל גל- מנהלת בית הספר "החשמונאים"

שירה לוי- מנהלת בית הספר "הר נבו"

שנית מזור- מנהלת בית הספר "היובל"

שרון מלכי- מנהלת בית הספר "כולנא יחד"

שרון קלמן- מנהלת בית הספר "ארן"

שרון שלומן- מנהלת בית הספר "בלוך"