דברים שרואים שם, לא ממש רואים כאן.

נראה שבבריטניה כבר מבינים שלחינוך יש תפקיד קריטי במלחמה בתקיפות ובהטרדות מיניות, והרבה מעבר לכך. לאחרונה כל מיני נושאים שונים בחינוך למגדר ולמיניות מגילאים צעירים זכו לפריצת דרך בממלכה וכעת מגיע הצעד הבא: שיעורים על מגע בהסכמה ייכנסו לתכנית הלימודים כבר מגיל 4.

בשבוע הקרוב, לראשונה מזה 18 שנה, צפוי משרד החינוך הבריטי לעדכן את התכנית הרשמית לחינוך מיני הקיימת מראשית שנת 2000. במסגרת עדכון זה ייכללו גם נושאים ושיעורי שעוצבו לילדים בכל הגילאים במטרה להעניק להם מידע וכלים לעיצוב קשרים בין-אישיים בריאים ומכבדים מכל הסוגים, כולל דגש על תקשורת זהירה ברשת.

תלמידי בתי הספר היסודיים, שבבריטניה גילם נע בין 5-11, ילמדו שיעורים בהסכמה: מה אומר המונח, כיצד מכבדים אותו ולמה חשוב לשמור על גבולות מסוימים של פרטיות ומגע. השיעורים יועברו גם בכיתות הגבוהות יותר, בקרב תלמידי חטיבות הביניים. כל זאת כמובן בהתאם לגיל התלמידים ובשימוש במונחים שמובנים להם.

שיעורים בהסכמה, אילוסטרציה: shutterstock

מסוג השיעורים שייגרמו לתלמידים לשאול הרבה שאלות חשובות. אילוסטרציה: shutterstock

המדיניות החדשה בנוגע לשיעורים בחינוך מיני כבר מתחילת דרכם של ילדים במערכת החינוך תיכנס לתוקף בשבוע הבא. המדיניות היא תוצר של פרסומי נתונים מטרידים ביותר בנוגע להטרדות מיניות בקרב ילדים.

ב-2017, תוכנית התחקירים הוותיקה של ה-BBC, פנורמה, חשפה כי בתקופה של 4 שנים היו קרוב ל-30,000 דיווחים על הטרדות ותקיפות מיניות של ילדים את בני גילם. 2,625 מהאירועים המדווחים ארעו בתחומי בתי הספר. ואם זו כמות התלונות, ניתן רק לשער כמה מקרים עברו מבלי שעין בוגרת תבחין, תדווח ותטפל בהם, וכמה ילדים נפגעו בצורה כזו.

נתונים נוספים מהשנה החולפת שמבהירים עד כמה נחוצים השיעורים הללו הם נתונים שעלו ממחקר שפורסם בכתב עת לרופאי ילדים

JAMA Pediatrics‏  בינואר האחרון, לפיו, בקרב מתבגרים, 1 מכל 7 שולח או שולחת הודעות, תמונות וסרטונים בעלי תוכן מיני ברשת (מה שמכונה "Sexting").

"חיוני שכל ילד יידע בדיוק מה הן זכויותיו וששום דבר לא צריך לקרות לו ללא הסכמתו", אמר שר החינוך הבריטי דמיאן הינדס בנוגע לשינוי המדיניות הזה שמבצע משרדו. "ההנחיה הזו עודכנה בפעם האחרונה לפני שהילדים שלומדים היום בבתי הספר נולדו. ובעוד שבתי ספר רבים כבר מלמדים מבחירה על חשיבותן של מערכות יחסים בריאות, ההנחיה המעודכנת הזו תתמוך בבתי ספר בשעה בה אנו הופכים את החינוך ליחסים לשיעור חובה".

על הרפורמה הזו הינדס אינו חתום לבדו – הוא רוכב על המגמה שהובילה לפניו שרת החינוך הבריטית הקודמת, ג'סטין גרינברג. "הגיע הזמן לעדכן את החינוך ליחסים ולסקס כך שיכסה בעיות של המאה ה-21 – כמו הודעות מיניות (sexting), בריונות ברשת ובטיחות ברשת", כתבה בציוץ בדצמבר 2017. בפוסט אחר באותה תקופה כתבה, "אנחנו רוצים לוודא שהשיעורים הללו יכסו גם בריאות מינית וסיכונים, כמו גם ללמד אותם על הסכמה ועל הבנתם של גבולות, כיצד נראית מערכת יחסים יציבה ובריאה, ואיך לשמור על בטיחות הן במציאות והן ברשת".

שיעורים בהסכמה, אילוסטרציה: shutterstock

30,000 דיווחים ב-4 שנים על הטרדות ותקיפות מינית מצד ילדים. אילוסטרציה: shutterstock

ישראל, צפי ולמדי

אם ישראל רוצה לבחון את המהלך הזה ולרשום לעצמה נקודות ללמוד מהן, היא יכולה להתחיל בזריזות בה השלטון הבריטי הפנים את הבעיה וניגש לטפל בה. הלוואי עלינו ממשלה שמסיקה מסקנות ומיישמת שיעורים מהותיים, בנוגע למערכת החינוך ובכלל, בצורה יעילה כל כך.

פוליטיקה בצד, בכל הקשור לחינוך מיני, ישראל יכולה ללמוד המון מבריטניה – ויידרש מאמץ לא קטן כדי להדביק את הפער.

בניגוד למצב בבריטניה, בישראל אין כרגע תכנית מסודרת שמכוונת לילדי הגנים ובתי הספר היסודי ועוסקת בחינוך למיניות בהסכמה.

"המצב חמור מאוד", אומרת ל-onlife ליאור מאלי, חוקרת מגדר ומיניות. "אין שום תכנית של משרד החינוך שמתייחסת לנושא, לא לגיל הרך ולא ליסודי. אין מודעות לשיח. יש הרבה רצון להכניס את הנושא למערכת החינוך, אבל לצערי יש הרבה התנגדות מצד משרד החינוך".

"יש הרבה רצון להכניס את הנושא מצידן של נשים פעילות, חוקרות באוניברסיטאות וגם של יועצות בחינוך יסודי ובוגר יותר", מאלי ממשיכה ומסבירה, "אבל פעמים רבות הן נתקלות בהתנגדות כשהן פונות למערכת או נכנסות לעבוד בה. ההתייחסות היחידה לנושא זו הצגת ילדים שמועברת בגני ילדים - 'הגוף שלי ברשותי', שיח מצומצם שנועד להגן מפני תקיפה ומתעסק בסכנות השונות". היא מבכה על התייחסותו הזעומה של משרד החינוך לנושא. "לצערי, בגילאים האלו אין שום דבר שמדבר על מגע חיובי ומסביר מה כן מותר ומה לא".

 

סייעה בהכנת הכתבה: ליאת מלכה