כמעט ולא ניתן למצוא מתבגרות/ים שלא ראו, שמעו, מכירים, יודעים ועוקבים אחרי דודו פארוק. הקליפים והשירים (ולא רק של פארוק) רוויים מסרים מיניים הזולגים מהפורנוגרפיה אל המרחב הפורנוגרפי המקיף כיום בני ובנות נוער. המרחב הפורנוגרפי כולל את כל הדימויים המיניים, המגדריים, ואלה המשלבים מיניות ואלימות המופיעים בפרסומות, שלטי חוצות, סדרות, סרטים, משחקי מחשב, אפליקציות, ורשתות חברתיות. כלומר, כאלו שנמצאים בכל מסך ובחלק גדול מהמרחב הפיזי שלנו.

לפני מספר שבועות הוציא פארוק קליפ חדש, והפעם שערורייתי במיוחד. הקליפ החדש מציג עירום וסצנות סקס שלו עם נשים בוגרות, ביניהן אורית פוקס. מעבר לקליפ הפרובוקטיבי השיר עצמו כולל שורות כמו "האימהות הן רטובות וזה שקוף כמו מים", "הרגשתי יד במכנסיים" ותכנים נוספים באותו סגנון. גם אם המתבגר/ת שלכם לא נוהגים להאזין לשיריו של פארוק, סביר להניח שגם הם נחשפו לקליפ, בין אם זה ברשת, בוואטסאפ ובין אם דרך חברים.

 

אורית פוקס מתוך 'מים'. צילום מסך יוטיוב

אורית פוקס מתוך 'מים'. צילום מסך יוטיוב

 

כך או כך, כהורים חשוב לדבר עם הילדים על התכנים האלו. המסרים למתבגרות/ים אינם חייבים להיות סביב הקליפ החדש אלא סביב התופעה והמסרים שמועברים. חשוב להעביר מסר על המרחב הפורנוגרפי. להגיד עליו משהו, שתיקה היא מסר ונרמול של המרחב. חשוב להניע מתבגרות/ים לחשיבה ביקורתית על המסרים ועל התכנים.

למתבגרים/ות חשוב להגיד:

יש מסרים שמועברים דרך הקליפ את/ה מצליח/ה לזהות את המסרים?

יש מסר של מיניות מוחצנת ובוטה

יש מסר והתייחסות מבזה ומשפילה

יש מסר של פרובוקטיביות לצורך זעזוע

יש מסר של נראות הגוף הנשי והגברי

יש מסר חיבור של מיניות ואלימות ממש כמו בפורנו.

המטרה בשיח היא להיות חלק, לתווך ולהעביר ערכים ולמסגר את ה"לא מקובל" ככזה.

 

שלומית הברון וסנדי בשרטי. מובילות המיזם 'מידע אמין על מין'

שלומית הברון וסנדי בשרטי. מובילות המיזם 'מידע אמין על מין'

 

זה מה שתגידו לילדים ביסודי על הקליפ החדש של דודו פארוק

ראשית בדקו - האם ילדכם נחשף לקליפ?

אנחנו ממליצות לשאול את הילדים האם הם מכירים את דודו פארוק ולשאול האם הם ראו את הקליפ. האם זה עשוי "לפתוח להם את התאבון?" אולי. זה אחד הסיכונים בשיח על פורנוגרפיה ועל סמי-פורנוגרפיה כמו הקליפ הזה. בתפיסת העולם שלנו לדבר זה דבר חשוב ולהיות "על זה", להפגין בקיאות במה שקורה זה דבר חשוב. אנחנו יודעות שזה מסובך - תצטרכו להפעיל את שיקול הדעת שלכם ותפיסת העולם שלכם.

מה עושים במידה והילדים לא נחשפו?

כדאי להגיד שיש זמר מאוד בוטה ואלים שהקליפים שלו מלאים בתוכן שבו רואים אנשים עירומים, או כמעט עירומים שנוגעים אחד בשני בצורה שבה אנשים מבוגרים לא עושים ובמיוחד לא כשמצלמים אותם כמו בקליפ. כדאי להגיד בצורה ברורה שאתם חושבים שזה תוכן רע ושאתם מבקשים ומצפים מהם שלא לצפות בזה וכן שאתם מבקשים שיבואו אליכם כשהם כן רואים תוכן מהסוג הזה. זו הזדמנות לדבר על כך שיש באינטרנט תוכן שלא מותאם לגיל שלהם ושהם עשויים להיחשף לתמונות וסרטונים שרואים בהם אנשים ערומים באמת (בניגוד למשל לעירום אומנותי, פסלים, תמונות בספרים ועוד). חשוב להדגיש שהתוכן הזה אינו מתאים לגיל שלהם ושאתם מצפים שלא יצפו בו ויבואו אליכם במידה וכן נחשפו אליו.

 

מתוך הקליפ 'מים'. צילום מסך יוטיוב

מתוך הקליפ 'מים'. צילום מסך יוטיוב

 

במידה והילדים כן מכירים את הקליפ

אם ילדיכם צפו בקליפ, להלן המסרים שאנו חושבות שצריך להדגיש:

א. הקליפ הזה רע. הוא לא מצחיק. הוא לא מגניב. והוא לא לעניין. זה תוכן שלא סביר שיהיה בידיים של בני אדם בכלל וילדים בפרט.

ב. זוגות שיש ביניהם כבוד הדדי, הערכה, אהבה, קשר, תקשורת, חיבור, חיבוק, יחסים וזוגיות תקינה לא מצלמים את עצמם כשהם נוגעים אחד בשני. זה דבר שנעשה באינטימיות ובפרטיות.

ג. בקליפ רואים מסרים מיניים בוטים - עירום, מגע בגוף ובאיברים פרטיים כמו השדיים, הישבן, איזור איברי המין. מגע של גבר ואישה אחד בשני באברים פרטיים. איברים פרטיים (פין, פות, שדיים ישבן) בו מוצגים באופן מובלט במיוחד כדי לזעזע.

ד. בקליפ רואים גבר ואישה שנוגעים אחד בשני במחיצת ילד (יושב עם כובע על הראש). אנשים מבוגרים לעולם לא אמורים לגעת אחד בשני בצורה בוטה במחיצת ילדים. מגע בגוף זה דבר פרטי שנעשה בפרטיות בין זוג. זוג שיש להם קשר, כבוד הדדי, הערכה אחד לשני/ה, אהבה, תקשורת לא יגעו באחד בשני ליד ילדים ולא יגעו אחד בשני באופן כזה שלא בפרטיות.

ה. חשוב לנו להגיד לך - כשאיש ואישה (או אישה ואישה או איש ואיש) שיש ביניהם אהבה, תקשורת, כבוד, קשר וזוגיות נכנסים לחדר וסוגרים את הדלת, הם יכולים לבחור לגעת אחד בשנייה בצורה נעימה ומכבדת שהמטרה שלה היא לחוש קרבה, אהבה, חום ורוך. זה חלק ממה שאנשים מבוגרים עושים וזה רחוק מאוד ממה שרואים בקליפ הזה שהוא בעיקר אלימות שנראית כמו מגע רגיל בין אנשים.

ו. אנחנו מצפים ממך שלא לראות את הקליפ הזה ולא תוכן אחר של הזמר הזה משום שהוא מיועד לפגוע בך. אנחנו מבקשים שלא תצפה/תצפי בו כי אנחנו אוהבים אותך ורוצים שתדע/י שמגע בין אנשים מבוגרים שיש ביניהם קשר ארוך טווח - הוא דבר חיובי, לא אלים, לא מצולם, לא בוטה ולא נעשה במחיצת ילדים.

 

**באתר שלנו יש דף מידע מלא על התמודדות עם חשיפת ילדים לפורנוגרפיה ודפי מידע להורדה בחינם המכילים גם תרשימי זרימה לשיחות עם ילדים על פורנוגרפיה ומידע מסודר שניתן להגיד לילדים בנושא. כמו כן ניתן למצוא באתר מידע מפורט על תיווך פורנו למתבגרים. ממליצות לקרוא .