תעשיית הפורנו בארה"ב סוערת לאחר ששלוש נשים חשפו כי אחד מהכוכבים הגדולים בעולם הסרטים למבוגרים, השחקן והמפיק, ג'יימס דין, תקף אותן מינית.

הסיפור התחיל בסוף השבוע האחרון, במהלכו פרסמה כוכבת הפורנו והסופרת סטויה שני ציוצים קצרים בטוויטר בהם היא מאשימה את בן זוגה לשעבר, ג'יימס דין, באונס:

מה שהפך את העניינים לגרועים ביותר עבור דין היא העובדה שג'ואנה אנג'ל, כוכבת פורנו מוכרת ואקסית נוספת של דין הביעה את תמיכתה:

למרות שאנג'ל טרם אמרה דבר מעבר לציוץ הזה, מסתבר שכבר לפני שנים רבות היא טרחה להזהיר את השחקנית סידני ליטרס מדין. "כשרק נכנסתי בפעם הראשונה לעסק הזה היא ייעצה לי להימנע ממנו כי שיש לו בעיה של גבולות...", סיפרה ליטרס, "בעצם הוא מנסה לשבור את הנשים. הבנתי ממנה שהוא מסוכן."

בעקבות הציוצים האמיצים של סטויה, שתי שחקניות פורנו נוספות סיפרו שגם הן הותקפו מינית על ידי דין.

שפוי, בטוח ובהסכמה

דין ידוע ברחבי האינטרנט כגבר נחשק שגם נשים מחוץ לתעשיית המין מעוניינות בו. המראה הנערי והצנוע של דין בשילוב הסגנון השתלטני שלו הפכו אותו לאחד מהכוכבים הגבריים הפופולריים ביותר של זמננו.

הוא לא נראה כמו כוכב פורנו הממוצע והכינוי שדבק הו הוא לא אחר מאשר "הבן של השכנה ממול". על אף העובדה שאיננו שרירי כלל, הטייפקאסט של דין הוא הפנטזיה של לא מעט נשים. המראה הזה הביא לפתחו הרבה נשים, כמה מהן פמיניסטיות שזה קצת מוזר בהתחשב בחיבתו הפומבית לבדיחות אונס כפי שהטוויטר שלו מדגים בבירור:

חלק משמעותי מסרטי הפורנו שדין משחק בהם הם מז'אנר "פנטזית אונס", שם הוא הוא לוקח חלק פעיל בסצינות sm(סאדו-מאזו), קשירות, מין בכפייה או כל השלושה.
"אני עושה סקס סוער וקשוח פחות או יותר מאז שהתחלתי לקיים יחסי מין ואני די טוב בזה, כנראה" סיפר בעבר למגזין אובזרוור.

"אני לא יודע איך להגיד את זה בלי לצאת שמוק מחריד, אבל אני די טוב בקיום יחסי מין אגרסיביים," הוא הוסיף. "זה הגיע לנקודה שבה הרבה בנות שלא ממש בעניין של הסוג הזה של המין פחדו לעבוד איתי, כי הן חשבו שאני הולך לסטור על פניהן או משהו כזה. אבל אני עושה את זה רק האישה בעניין של זה. אין שום סיבה לחנוק מישהי אם הם לא אוהבת שחונקים אותה. אם אתה עושה את זה סתם ככה אתה בעצם מניאק".

קהילת ה-BDSM חרטה על דגלה את הסיסמה "שפוי, בטוח ובהסכמה". הסרטים מציגים פעמים רבות מין אלים, קשירה של חלק מהמשתתפים, עינויי גוף וכו'. לאורך כל הצילומים, למשתתף הנשלט יש "מילת ביטחון", אותה הוא צריך לומר אם הוא מעוניין להפסיק את האקט. למילת הביטחון הזו מתייחסים במלוא הכבוד והרצינות. אם היא נאמרת - האקט בהכרח מופסק.

אונס או סתם עוד יום עבודה?

שחקנית הפורנו אשלי פיירס סיפרה בפומבי שדין הוא שחקן הפורנו היחיד שהיא לחלוטין מסרבת לעבוד איתו.

"הסיבה ששמתי אותו ב"רשימה השחורה" שלי היא שהוא כמעט אנס אותי," חשפה. בפעם היחידה שראיתי את הבחור הזה, הוא נכנס לאולפני קינק, כמו איש מערות הרים משם בחורה אחרת תפס אותה חזק בשיער, ולקח אותה לאיזה מקום... אני רק יכולה לדמיין".

"מאוחר יותר באותו הלילה, יצאתי מחדרי האמבטיה המשותפים בקינק, לקחתי את המגבת שלי כדי להתייבש והוא הגיע מאחוריי ודחף את עצמו ואת הזקפה שלו לתוך התחת שלי", היא המשיכה. "הוא דחף אותי אל הכיור והתחיל לטפס עליי. אמרתי מיד:  לא, לא, ג'יימס, לא, "והוא שחרר אותי מהאחיזה שלו ואמר 'את יודעת, אם תרצי מאוחר יותר להזדיין אני בחדר כך וכך. הוא אמר בדיוק באיזה חדר אבל אני לא זוכרת. מלמלתי 'לך תזדיין' והוא הלך. אני אפילו לא מכיר את הבחור הזה, הוא חצה כל גבול אפשרי בהתייחסות לגוף שלי".

לדברי פיירס, כמעט שנה לאחר מכן דין התעמת איתה על האירוע והורה לה "להפסיק לספר לאנשים על זה." פיירס מספרת שהיא מצאה את עצמה כל הזמן נאלצת להגן על בחירתה שלא לעבוד איתו מול סוכנים, מפיקים, במאים וגורמים אחרים וסירבה להפסיק לספר את הסיפור "כי זה באמת קרה."

"דין אמר לה 'בסדר, את יכולה רק בבקשה להגיד משהו אחר? תגידי להם שאני מזכיר לך את אחיך או משהו כזה", זה מה שהוא ייעץ לי לספר לאנשים במקום את האמת, היא נזכרת.

הטענות של פיירס מגיעות אחרי שכוכבת הפורנו לשעבר, טורי לוקס, טענה ביוני 2011, במאמר שהופץ בדיילי ביסט כי דין הכה אותה באכזריות ותקף אותה מינית על הסט.

אונס בתעשייה בה מין ואפילו מין אלים מאוד זוכה ליחס של "עוד יום עבודה" עשוי להיות מבלבל עבור רבים. "מניסיוני, אני כבר למדתי שלאנשי מקצוע מסוימים בתעשייה יש הגדרות שונות לגבי מהו אונס", אומרת פיירס, "ועדיין ההגדרה הסטנדרטית הקבועה בחוק היא זו שקובעת. כשסט התנהגויות ועמדות מזעזעות ביותר ואפילו פליליות עובר נרמול יומיומי, ולאחר שנים של ביצוע, זה קצת קשה להפריד בין העבודה למציאות.

דין, סירב להגיב בכלי התקשורת על ההאשמות נגדו ובחר גם הוא לעשות שימוש בטוויטר: "אלו שקריים והשמצות," כתב, "אני מכבד נשים ואני יודע ומכבד גבולות מקצועיים ואישיים כאחד".

"כשחקנית לשעבר שעבדה עם דין בהזדמנויות רבות, אני חייבת להודות שמעולם לא ראיתי את הצד הזה שלו", כתבה אחת השחקניות, "באחת מסצנות הסקס האגרסיביות ביותר שאי פעם הצטלמתי אליהן, הוא היה אחד מכמה גברים שהיכו אותי, ובכל זאת הוא עצר כדי ללחוש לי באוזן "את לא שייכת לכאן". הוא צדק. באמת לא הייתי שייכת לשם. מילת הביטחון ברחה לי, אבל את המילה "לא" אמרתי הרבה פעמים, אבל אף אחד לא הקשיב, כי זה היה החלק מהסצנה. הרגשתי מעונה. זה לא הרגיש כמו סקס. למרות שאני הסכמתי ורציתי להיות מקצועית, הטראומה הרגשית התעקשה להישאר שם. אני לא מאשימה את דין שהמשיך לשחק. הוא היה רק אחד מהשחקנים באותו היום שרק עשו את העבודה שלהם".

לוקחים אחריות

בניגוד לכנסת ישראל, להאשמות על אלימות מינית מתייחסים בתעשיית הפורנו ברצינות תהומית. כעת, רבים בתעשייה קוראים לשים קץ לקריירה המפוארת שבנה דין בעולם הפורנו. אף אחד לא מחכה שהוא יתפטר. הם פשוט מפטרים אותו.

ביום שני בערב, סטודיו Kink.com לסרטי פורנו BDSM מסן פרנסיסקו הודיע ??שהוא מנתק את קשריו עם ג'יימס דין, בעקבות החשדות לפיהן הוא תקף לפחות שלוש נשים.

בהצהרה ששחררה הנהלת הסטודיו נאמר כי סרטים בהם מופיע דין יוסרו באופן מיידי מאתר האינטרנט הרשמי של החברה:

"עבור קהילת Kink.com, כמו גם עבור קהילת ה- BDSM הסכמה והכבוד הם מקודשים. לפיכך ובאופן מיידי,  Kink.com מסיים את קשריו עם ג'יימס דין, הן כשחקן והן כמפיק. לשחקניות ולשחקנים שלנו מגיע סט עבודה בטוח ויכולת לעבוד ללא חשש מאונס או מתקיפה מינית, עם או בלי המילה הבטוחה, בתוך הסט ומחוצה לו. לא נקבל קיומה של סכנה מכל סוג שהיא למשתתפות שלנו. למרות שרבות מהטענות נגד דין הן חדשות, נוצרה כאן תבנית מדאיגה. בשבועות ובחודשים הקרובים, אנו נבדוק כיצד אנו מחזקים את הזכויות של השחקניות שלנו מחוץ לסט ויחד עם גורמים נוספים בתעשייה הגדולה הזו נייצר קרקע בטוחה למי שהותקפה כך שתוכל לבוא ולספר על כך".

Kink.com הוא לא הארגון היחיד בתעשייה שהתכחש לדין בפומבי. אתמול, APAC, הוועד למען שחקני פורנו, מעין קבוצת עבודה המייצגת כוכבי סרטים למבוגרים ובה דין כיהן כיו"ר, פרסמה הצהרה ובה נאמר כי דין הגיש את התפטרותו מראשות הוועדה.

ג'ון סטגליאנו, המייסד והנשיא של אולפני הפורנו Evil Angel, הצהיר גם הוא כי החברה שלו תנתק את קשריה עם דין: "לאור ההאשמות האחרונות נגד ג'יימס דין, החליט היום  Evil Angel לגנוז את כל הסצנות החדשות שצולמו לאחרונה וכוללות את דין. החברה שלנו עוסקת בסקס אגרסיבי ואלים בהסכמת כל המשתתפים. האשמות אלה כל כך מנוגדות לערכי החברה שלנו שאנחנו מרגישים שיש צורך להשעות את המכירות עד שהנושא יתבהר".