באחד מהפרקים של "האישה הטובה", מואשם עורך דין קשיש בהטרדה מינית. אחרי אי אלו בירורים, מתגלה שהוא בסך הכל נוהג לנמנם בצהריים על הספה במשרדו כשהוא ללא מכנסיים. כמובן שברגע שמתברר העניין, לכולם מאוד קל לסלוח לאותו עורך דין. אחרי הכל, ההתנהגות שלו היא בסך הכל לבבית.

סביר להניח שזה בדיוק מה שח"כ ניסן סלומינסקי ממפלגת "הבית היהודי" חושב שהוא עושה. הבוקר, אחרי שפורסם שהוא הח"כ שחשוד בהטרדות מיניות, פורסמה מטעמו התגובה הבאה: "חבר הכנסת סלומינסקי מעולם לא הטריד נשים. מהפגישה עם הרבנים הבין שיתכן שהתנהלותו הלבבית הידועה כלפי כל אדם באשר הוא -התפרשה לעיתים באופן אחר, ועל כך הוא מצר. ח"כ סלומינסקי משרת את הציבור כ-40 שנה, כולל בכנסת, וימשיך לעשות זאת".

אז מה זו אותה "התנהגות לבבית" של סלומינסקי שבגללה העזו להטריד את מנוחתו? על פי העדויות, שנשמעו בוועדת רבנים מיוחדת אותה הקים ראש הסיעה ח"כ נפתלי בנט, מדובר בעשרות נשים שמספרות שסלומינסקי החזיק את ידיהן, הציע להן הצעות מגונות, ואפילו נישק אותן על שפתיהן. ולמקרה שזה לא ברור עד כה: ההתנהגות הלבבית הזו היתה בניגוד לרצונן.

מה שעצוב בכל הסיפור, כלומר חוץ מזה שלא מעט נשים נאלצו לחוות חדירה לטריטוריה הפיזית והנפשית שלהן, היא העובדה שסביר להניח שסלומינסקי באמת חושב שהוא לא עשה כלום, חוץ מלהיות קצת נחמד. בדיוק כמו שקצב עד היום שובר את הראש כדי להבין מה הוא עשה לא בסדר. כמו שאיציק מרדכי ערער וערער, למרות העדויות החוזרות. כמו שארי שביט היה בטוח שהיה שם אקט של חיזור – הם לגמרי משוכנעים שהם לבביים, אלו הנשים (הפמינסטיות הפרידג'ידיות) שמפרשות את ההתנהגות שלהם לא נכון.

ואולי מצדם הם צודקים – הרי הם גדלו על ההנחה שליטוף קטן בישבן, סינון "מיידלע" קטן וקריצה, הם בסך הכל כמו להגיד "בוקר טוב, מה שלומך?". אלו היו הכללים של פעם, אז מה כבר אנחנו רוצות מהם?

באמת יכול להיות שאם היה מדובר בקשיש ששכן בבונקר בשלושים-ארבעים השנים האחרונות, היינו יכולות להתייחס לכך בסלחנות יחסית. אבל מאחר שמדובר באנשי ציבור, שחלקם מחוקקים פה חוקים ולכל הפחות אמורים להיות מודעים לחוקים הקיימים, לא רק שצריך לצפות, אלא צריך לדרוש שהם ידעו איך הם אמורים להתנהג וישלטו בעצמם. כלומר, זה רק במקרה שהם אוטיסטים גמורים שלא מבחינים בניואנסים של התנהגות ומתי אישה לא משתפת פעולה ולא נהנית- ולכן הם צריכים חוקים שיבהירו להם את הגבולות.

בתהילים כתוב "סור מרע ועשה טוב". על פי הפרוש הפופולרי זה אומר שלפני שמתחילים לעשות שינויים חיוביים, קודם כל צריך לעשות בדק בית ולהוציא את מה שמסריח. מה שכבר לא שייך. אנחנו מרבים להתעסק בצורך הבהול במנהיג ראוי, אבל אולי לפני שנמצא כזה, אנחנו קודם כל צריכות וצריכים לדרוש שיעיפו את כל מה שמלוכלך אצלנו בכנסת, את כל מי שסרח. את כל מי שמונע צמיחה של הנהגה ראויה. את כל מי שאמור לשמש דוגמה ואכן משמש - דוגמה רעה. אבל כנראה שזה ייקח עוד זמן, כי כרגע חברי הכנסת שלנו עסוקים. מאוד עסוקים. הם בדיוק מודדים אורכים של חצאיות.

ועוד מילה אישית כאחת שמתיימרת לשמור מצוות: ברגע ששמת על עצמך כיפה, אתה בין השאר הוצאת את עצמך במכוון מהגבולות של התנהגות לבבית להטרדה מינית. אתה בכלל לא אמור להתהלך באזורים האלו. אז תעשה טובה ותוריד אותה. יש מספיק פושעים שמחללים את השם בכל בוקר כשהם לובשים אותה.