-         "אפשר ללוות אותך לאוטו?"

הוא שאל אותי, כשקיפלתי את הניירות שלי לאחר סוף הרצאתי על המיתוסים הנפוצים ביחס לזנות.

-         "כן, בטח."

-         "תשמעי", הוא אמר לי, "זו הפעם השנייה שאני שומע את ההרצאה שלך, וכבר בפעם הראשונה הרגשתי שקיבלתי נבוט בראש. לא הייתי מודע לכל הדברים שאת אומרת. לא הייתי מודע למה שאני עושה להן. שנים שאני הולך לזונות, הייתי בכל המקומות, אני מכיר את כל הנשים, עשיתי הכל. כל חיי הייתי "ילד טוב", מילאתי אחר הציפיות, הלכתי "לפי הספר", אבל כשאני דופק על הדלת, אני מרגיש שאני "ילד רע". אני מרגיש שאני מורד. אני מרגיש את עצמי. אח"כ אני שונא את עצמי. אני תמיד מבקש ממנה סליחה.

המאבק המשותף של זהבה גלאון

ושולי מועלם: מיגור תופעת הזנות

בישראל

ח"כ זהבה גלאון וח"כ שולי מועלם מורידות את הכפפות ועובדות בשיתוף פעולה על חוק פורץ דרך, על אף ההתנגדות שהוא מעורר

לכתבה המלאה

צרכני הזנות הינם גברים מכל מעמד סוציו-אקונומי, מכל עדה, השכלה, גיל, ישוב ומשלח יד. רוב צרכני הזנות נשואים או מקיימים זוגיות. צריכת הזנות קיימת בכל זירות הזנות - ברחוב, במועדוני החשפנות, בדירות, בבתי המלון, חדרי השכרה לפי שעה, אניות פאר, צימרים ועוד. ישנם צרכנים שקניית הזנות מלווה בשתייה ושימוש בסמים, מה שעלול להוביל לתקיפות מיניות ולאלימות קשה כלפי האישה בזנות.

-         "היא אמרה לי שהיא מאוד נהנית איתי", אמר לי ס', "היא תמיד מחייכת, אומרת לי שאני חמוד ועדין אבל גם מאוד גברי. כשאנחנו ביחד היא משמיעה קולות. אני יודע שהיא נהנית מכל רגע. אין לה הרבה גברים. זו תמיכה, זו לא זנות. היא חזקה ויודעת בדיוק מה היא רוצה".לאחר תקופה של שיחות שבהן בעיקר הקשבתי ומדי פעם לבקשתו שלחתי לו מאמרים ועדויות בנושא, פתאום השתנתה הגישה: "אני חייב להפסיק, רק היום אני מבין מה עשיתי".

צרכני הזנות, כמו רוב האוכלוסייה, שבויים בתוך המיתוסים שזנות היא מקצוע שבוחרים בו ומדובר בכלל בסטודנטיות שעושות כסף קל בשביל לממן את הלימודים באוניברסיטה. אבל המציאות רחוקה מהתיאור הזה שנות אור ובמהותה הזנות היא אוננות לתוך גוף אנושי, שגורם לפגיעה אנושה בגוף ובנפש של נשים וגברים שלא בחרו להיות בזנות אלא הידרדרו, נשאבו ונקלעו לזנות.

כ- 12,000 נשים גברים, קטינים קטינות וטרנסיות במעגל הזנות בישראל. 95% מהם נשים. מתוכן 1260 קטינות. 62% אימהות לילדים. 90% - 70% דיווחו שעברו התעללות (הרוב התעללות מינית) בילדותן. 95% עברו התעללות פיסית בזנות.

הצעת החוק של ח"כ זהבה גלאון וחה"כ שולי מועלם רפאלי, לאיסור צריכת זנות, כוללת גם סדנת טיפול והעלאת מודעות לנזקי הזנות עבור צרכני זנות שנתפסו בפעם הראשונה ובשמו האמריקאי "ג'ון סקול" - בי"ס ללקוחות (ג'ון בסלנג האמריקאי הוא גבר ש"הולך לזונות"), מודל שהחל לראשונה בארה"ב. מאחר והצעת החוק מונחת על שולחן הכנסת (או יותר נכון תקועה על שולחן הכנסת), כבר שנים רבות ובעוד חברי הכנסת והשרים דנים ביעילות החוק, נשים וגברים מתים בזנות. הם מתים נפשית ופיסית. מ-2011 מצאו את מותן 42 נשים בזנות, אם זה ממנות יתר, רצח, חולי, דריסה והתאבדות כשאלו המקרים שידועים לארגוני הסיוע, יתכן וישנם מקרים נוספים שאיש לא יודע עליהם. לאור המצב הבלתי מובן של התמהמהות בית המחוקקים והשרים, הרגשתי שאין לי יותר סבלנות לחכות ולכן הקמתי את "ג'ון סקול ישראל" - בית ספר להסברה על תופעה הזנות, המיועד לצרכני זנות.

הג'ון סקול הראשון נוסד בסאן פרנסיסקו ב-1995 בשיתוף פעולה בין פרקליטות המחוז ובין נורמה הוטלינג ז"ל (שהייתה שורדת זנות) שייסדה אתS.A.G.E-Standing Against Global Exploitation - המרכז הראשון לשיקום נשים וצעירות ממעגל הזנות. התכנית בסאן פרנסיסקו חייבה גברים שנתפסו על קנייה ושידול זנות, להשתתף בסמינר של 8 שעות, במסגרתו שמעו על נזקי הזנות עבורם ועבור הנשים שבזנות, משמעות ההליך הפלילי, תחלואה כתוצאה מהזנות ומפגש עם נשים שורדות זנות. לו היו מסרבים היו מסתכנים במאסר בפועל. אחוז הרצידיביזם בשנים הראשונות של פעילותו של הג'ון סקול, עמד על 8% כיום עומד על 5%. בארה"ב כיום ישנם 48 מרכזים, בדרום קוריאה אחד, בקנדה 20 מרכזים, ובאנגליה 15 מרכזים.

רוב הגברים צרכני זנות הינם גברים נורמטיביים בעלי משפחות. צריכת הזנות מסיבה להם קשיים ונזקים בחייהם: הם משקרים לבנות זוגם, לילדיהם, לסביבתם, חשופים להידבקויות במחלות עור ומין ומוציאים לעיתים עשרות אלפי שקלים על הזנות שהם צורכים. (כתב לי פעם לקוח כי היה יכול לקנות דירה בכסף שהוציא על הזנות). אני מקווה שלאור הסיבות הללו לקוחות זנות יפנו לג'ון סקול ומהר ויגלו שיש מי שיעזור להם לחזור להיות בני אדם שלמים הומניים ונורמטיביים.

לא מדובר פה בכתב זיכוי לצורך טיהור מצפונם של צרכני הזנות, להיפך, המטרה היא לחשוף את צרכני הזנות למשמעות מעשיהם עבור הנשים והגברים הלכודים בזנות. צרכני הזנות הם כולנו, האחים שלנו, האבות שלנו, הדודים, בני הדודים, החברים מהצבא, הקולגות מהעבודה, שכנים, מכרים. רובם לא סוטים ולא חולי מין, לא נכים ולא גלמודים, הם גברים מתוכנו שלא מודעים או לא רוצים להיות מודעים לנזקים העצומים שהם גורמים.

הזנות קיימת מכיוון שיש ביקוש. צרכני הזנות מקבלים גיבוי חברתי לצריכת זנות מאחר והחברה, ואתה המחוקק, שבויים במיתוסים המצדיקים את הזנות ומאפשרים את קיומה. חברה המעוניינת למגר את הזנות, תפעל לחקיקת החוק לאיסור צריכת זנות ובמקביל, לשינוי הגישה הציבורית כלפי צריכת זנות. האוכלוסייה החשובה ביותר שיש לשנות את גישתה היא צרכני הזנות. את השינוי הזה בקרב הצרכנים, יחולל "ג'ון סקול ישראל" - בית הספר ללקוחות הראשון  בישראל.