תורדיס אלווה וטום סטריינג'ר נפגשו לראשונה ב-1996. הוא היה בן 18, סטודנט אוסטרלי שהגיע לאיסלנד במסגרת חילוף סטודנטים, והיא היתה תלמידה מקומית בת 16 בבית הספר שאליו הוא הגיע. חודש אחרי שהחלו לצאת נערך נשף חג המולד, בסופו הוא החזיר אותה לבית הוריה. "זה הרגיש כמו אגדה, הזרועות החזקות שלו עטפו אותי, הניחו אותי בבטיחות במיטתי", היא מספרת. אך מהר מאוד הרגע החלומי הזה הפך לסיפור אימה, כשסטריינג'ר החל להפשיט אותה, עלה עליה, ואנס אותה.

לסלוח לעצמך זה חלק בלתי נפרד מהחלמה מאונס

בגיל 5 נועה מימן עברה תקיפה מינית. בגיל 33 היא הכינה את "ערכת הכלים להחלמה מאונס", סדרת סרטונים שמסייעת לשורדות. הפרק האחרון בסדרה עוסק במחילה

נועה מימן

לכתבה המלאה

"החשיבה שלי התבהרה, אבל הגוף שלי היה עדיין חלש מכדי להילחם בו. הכאב היה מעוור. חשבתי שאני נחצית לשניים", אלווה מעידה על הלילה בו היא נאנסה. "כדי להישאר שפויה, ספרתי בלב את השניות שהציג השעון המעורר שלי. מאז אותו לילה אני יודעת שישנן 7,200 שניות בשעתיים".

מה שמטורף בסיפורה של אלווה זו העובדה שכשהיא מספרת על האונס היום, מי שעומד לצידה ומספר אותו יחד איתה הוא האיש שאנס אותה. "בזמנו לא חשבתי שזה היה אונס", אומר סטריינג'ר. "אם להיות כן, הדחקתי וסירבתי לקבל את כל מה שקרה בימים שאחרי כן ומתי זה קרה. דחיתי כל אחריות על מה שקרה באמת בכך ששכנעתי את עצמי שזה היה סקס, ולא אונס. וזה שקר שאני מרגיש אשמה כבדה עליו".

אנס ונאנסת על במה

פעם אנס ונאנסת, היום שותפים למסע. צילום: מתוך ההרצאה של אלווה וסטריינג'ר TED

כמה ימים אחרי כן, הזוג נפרד. סטריינג'ר חזר לביתו באוסטרליה, ואלווה נשארה להילחם את המלחמות שלה מול עצמה. היא לא הצליחה להגדיר את מה שעבר עליה כאונס. "גדלתי בעולם שבו לנשים נאמר שהן נאנסות מסיבה מסוימת. החצאית קצרה מדי, החיוך רחב מדי, הבל הפה מריח מאלכוהול. אני הייתי אשמה בכל אלה, אז ברור שהבושה היתה צריכה להיות שלי".

לקח לה 9 שנים של התמודדות וערעור נפשי עד שרגע לפני התמוטטות עצבים היא החליטה לעמת את התוקף שלה עם מה שעשה לה. "הבנתי שזו הדרך שלי החוצה מהייסורים", היא מסבירה. "בין אם הוא היה ראוי למחילה שלי או לא, הגיע לי שקט נפשי". הם החלו להתכתב ולבסוף החליטו להיפגש לשבוע שלם, 16 שנים אחרי התקיפה, באמצע הדרך בין אוסטרליה לאיסלנד – קייפ טאון.

"במשך שנים, כל מה שרציתי היה לפגוע בטום עמוק כמו שהוא פגע בי", אלווה אמרה. אבל אחרי שישבו ודיברו על התקיפה, וסיפרו זה לזו על החיים שניהלו מאז אותו לילה, משהו קרה. "האור גבר על החושך. יש תקווה אחרי האונס".

אנס ונאנסת מספרים יחד על האונס

העובדה שאלווה וסטריינג'ר הצליחו להיפגש, לגשר על הפערים ולכפר על מה שעשה לה לפני שנים היא מדהימה ונדירה בפני עצמה. העובדה שהיא הצליחה למחול לו ולראות את מי שהוא מעבר למי שאנס אותה, היא מדהימה אף יותר. אך הדבר הכי יוצא דופן שקרה בסיפור של השניים האלו, שמגיעים משני קצוות תבל, זו העובדה ש-16 שנים אחרי שהוא אנס אותה, הם הצליחו להתיישב ולעבוד יחד על ספר, שתיעד את התהליך המטורף שעברו. "דרום המחילה" הם קראו לו, והוא עתיד להתפרסם בחודש הבא.

רגע לפני צאת הספר, השניים עושים את הבלתי יאומן ומרצים יחד במסגרת ההרצאות של TED, בהרצאה בה הם מספרים על האונס, וכיצד הפכו מאנס ונאנסת לשותפים למסע. את ההרצאה של אלווה וסטריינג'ר תוכלו לראות במלואה כאן: