מקרה האונס שהסעיר את ארה"ב שב לכותרות: השחיין שנמצא אשם בתקיפה מינית בקמפוס ערער ביום שישי האחרון על הרשאתו ודרש מבית הדין לקיים עבורו משפט חוזר.

תזכורת: ברוק אלן טרנר, בן 22, סטודנט לשעבר באוניברסיטת סטנפורד ושחיין מצטיין בדרכו לאולימפיאדה, הורשע בתקיפה מינית של אישה חסרת הכרה מחוץ לבית האחווה באוניברסיטה, סמוך לפח אשפה. התקיפה אירעה בראשית שנת 2015 בשעה שטרנר היה שיכור ואילו האישה הייתה חסרת הכרה לחלוטין. שני סטודנטים לתואר שני שעברו במקרה במקום ראו את התקיפה במו עיניהם והעידו מאוחר יותר בבית המשפט. לעדותם התווספה עדותה של הקרבן:

"לקחת ממני את הערך העצמי שלי, את הפרטיות שלי, את האנרגיה שלי, את הזמן שלי, את הביטחון שלי, את האינטימיות שלי, את הקול שלי, עד היום. איבדתי את העצמאות שלי, את השמחה הטבעית שלי, את אורח החיים שהיה לי, את היציבות... הכל התעוות עד לבלי הכר. הפכתי לאישה סגורה, כועסת, עייפה, עצבנית, ריקה".

ב-30 במרץ 2016 טרנר נמצא אשם בשלושה סעיפים נפרדים של תקיפה מינית: כוונה לבצע אונס באדם שיכור, חדירה עם חפץ זר לאדם מחוסר הכרה וחדירה עם חפץ זר לאדם שיכור (כן, אלו שני סעיפים שונים). בית המשפט גזר עליו 6 שנות מאסר אולם בהמשך אלה הומרו ל- 6 חודשי מאסר בלבד בכלא מחוזי. מי שהקל בצורה בלתי סבירה על עונשו של טרנר היה השופט אהרון פרסקי שטען כי "לתקופת מאסר ממושכת יותר תהיה השפעה "מזיקה" על חייו, אני לא חושב שהוא מהווה סכנה לאחרים".

ברוק טרנר

"לא מהווה סכנה לאחרים". ברוק טרנר

האמירה המקוממת של השופט וההקלה בעונשו של השחיין עוררה זעם, מחאה וביקורת בכל רחבי ארה"ב ומחוצה לה והפרשה זכתה לסיקור נרחב. אם לא די בכך, אביו של טרנר טרח לפרסם מכתב שהוא מעין כתב הגנה על בנו שכלל את הטיעון המדהים הבא: "הוא לא צריך להיכנס לכלא על אקט של 20 דקות בלבד", כתב. בהמשך הסביר שבנו "לא אלים" והתמקד בשאלה כיצד חייו של השחיין לשעבר שסומן כתקווה אולימפית "עתידים להשתנות לנצח", וכי הוא "לעולם לא יצליח להגשים את עצמו".

ביוני 2016 החל טרנר החל לרצות את עונשו בכלא של מחוז סנטה קלרה. שלושה חודשים לאחר כניסתו לכלא הוא שוחרר על "התנהגות טובה".

כעת מסתבר שעלם החמודות הזה לא מסתפק בעונש המגוחך עד כאב שנגזר עליו ושהוא סיים כבר מזמן לרצות אלא מעוניין לבטל לחלוטין את הרשעתו. הסיבה: כיום טרנר רשום במדינת אוהיו כעבריין מין. תקוותו של טרנר היא לבטל את ההרשעה לחלוטין, כך שהוא לא ייאלץ לשאת על גבו את אות הקלון הזה לשארית חייו.

בתביעה בת 172 עמודים שהוגשה ביום שישי האחרון, התנגדו עורכי דינו של טרנר לטענת התביעה לפיה התקיפה התרחשה "מאחורי פח האשפה", פרט שלטענתם הציג את התנהגותו של טרנר כ"בלתי סבירה ומושחתת מוסרית". בנוסף טוענים עורכי דינו כי המשפט לא כלל עדויות אופי שהיו עשויות להעיד על הישגיו האקדמיים והתרבותיים של טרנר, כך על פי ה"ניו יורק טיימס". לדבריהם, משפטו היה "מקבץ ארוך ומפורט של שקרים". היועץ המשפטי של טרנר, ג'ון טומפקינס, אמר כי "מה שקרה הוא לא פשע והעובדות אינן משקפות את פסק הדין".

הניסיון של טרנר לבטל את הרשעתו רק הצית מחדש את הזעם הציבורי והזכירה לכולם את העונש המקורי והמגוחך שקיבל. סיפורו של טרנר מושווה בימים אלה לסיפורה הטרגי של סינטויה בראון שהייתה קורבן להתעללות מינית ופיזית בילדותה, הכירה בגיל  16 גבר שסרסר וסחר בה  ובסופו של דבר רצחה את אחד הלקוחות שלה. בראון נידונה ל-51 שנות מאסר ונכון לעכשיו, כבר 13 שנה שהיא מאחורי סורג ובריח. סיפור חייה שתועד בסרט דוקומנטרי גרם לאחרונה מאות אלפי אנשים לחתום על עצומה הקוראת לשחרורה. מם שרץ לאחרונה ברשתות החברתיות מציג את טרנר לצד בראון ומדגים עד כמה רחוקה אמריקה הגדולה מהמונח "עשיית צדק" עבור אזרחיה.