"הייתי בין הראשונים שעלו למטוס. המושב שלי ליד החלון חיכה לי וכמעט עד לסוף הבורדינג איש לא התיישב לידי. קיוויתי שזה יישאר כך ושתהיה לי טיסה מרווחת, אבל כעבור כמה רגעים הוא הגיע והתיישב. הוא היה איש בידור מאוד מפורסם בתחילת שנות האלפיים, וזה קצת הלהיב אותי לגלות שהוא יושב לידי", כך מספרת מאיה, שטסה אז לבקר חבר באמסטרדם וחשבה שמצפה לה טיסה שגרתית.

"במהלך הטיסה אותו ידוען לא הפסיק לדבר ולשאול אותי שאלות, חלקן היו מאוד אישיות ואינטימיות לגבי חיי ומשפחתי. השאלות לא היו בעלות אופי מיני מובהק, אבל נימת הקול שלו, והטון שבו הדגיש את המלה "ידידה", שאליה נסע, כאילו שאני צריכה להבין שהכוונה היא ליזיזה – היו לא נעימים בלשון המעטה. כשהוא דיבר, הוא רכן ממש קרוב אלי, כאילו כדי להתגבר על שאון הטיסה, אבל זה היה לי מאוד לא נוח. במשך כל הטיסה, כארבע שעות, לא היה לי זמן לעצמי, וגם פחדתי לצאת לשירותים, שמא הוא לא יקום באדיבות, אלא יגרום לי לעבור מעליו ולהתחכך בו, ופשוט לא רציתי להיקלע לסיטואציה כזו, אז התאפקתי".

בתום הטיסה רצה מאיה במהירות לעבר השרוול, גם כדי למצוא שירותים וגם כדי שלא תצטרך להיתקל באותו ידוען שוב. "טסתי די הרבה בחיי, ואני מאוד אוהבת טיסות, לעתים אני מחכה להן אף יותר מאשר לחופשה עצמה, והנה הפעם מצאתי את עצמי מייחלת לכך שהטיסה תסתיים ואוכל לברוח משאלותיו של אותו גבר ידוע, שהיה מבוגר ממני אז בכשלושה עשורים".

כשהיא נשאלת מדוע לא חשבה לפנות לדיילים שיעבירו אותה מקום, מסבירה מאיה שאז בכלל לא הבינה שמדובר בהטרדה מינית. "הייתי אז בת 22, כמעט ילדה, ולא הייתה לי הרבה מודעות לנושא. מבחינתי הטרדה מינית הייתה בהכרח כרוכה במגע לא רצוי. לא חשבתי שגם שיחה לא נעימה, או הערות לא במקום, הן גם הטרדה. ידעתי שכל הסיטואציה לא נעימה לי, אבל לא יכולתי לשים את האצבע על מה בדיוק, אז רק ישבתי שם וחיכיתי שננחת כבר".

מאז אותה טיסה כבר עברו קרוב לשני עשורים, והרבה הטרדות מיניות התרחשו במקומות עבודה, מקומות בילוי ובמרחב הציבורי בכלל. כמובן שמאז גם המודעות להטרדות מיניות גדלה: אנחנו יודעות לזהות אחת כזו במהירות יחסית, ובשנים האחרונות מעזות לקום ולהתלונן. ואולם יש משהו נורא במיוחד בנוסעת שמוטרדת מינית במהלך טיסה. צ'ט מטריד אפשר לסגור, ממקום עבודה אפשר לפתוח את הדלת ולצאת (יהיו לזה השלכות אבל זה אפשרי), ממועדון אפשר ללכת.  אפילו מאוטובוס אפשר לברוח במצבי קיצון. אבל בטיסה אין לאן לברוח. פשוט אין. המוטרדת לכודה באותו חלל קטן עם המטריד עד שהטיסה תגיע לקצה. היא אפילו לא יכולה לעבור מקום על דעת עצמה  ולא תמיד מרגישה בטוחה להתלונן בפני אנשי הצוות.

בתחילת דצמבר עלה נושא הטרדות נוסעות בידי נוסעים בטיסה לכותרות לאחר שרנדי צוקרברג, מייסדת ומנכ"לית צוקרברג מדיה, ואחותו של מארק צוקרברג, סיפרה כי במהלך טיסה באלסקה איירליינס, מלוס אנג'לס למזטלאן שבמקסיקו, היא הוטרדה מינית על ידי אחד הנוסעים, וצוות המטוס לא עשה דבר כדי לסייע לה.

צוקרברג כתבה לחברת התעופה כי אנשי הצוות המשיכו להגיש משקאות אלכוהוליים לאותו נוסע מטריד, ואמרו לה "לא לקחת את זה אישית", משום שהוא לא יודע לשלוט בעצמו. הם ציינו כי מדובר בנוסע מתמיד באותו נתיב וכי הם שוחחו עמו על התנהגותו בעבר. "הם ניגשו כמה פעמים למושב של הנוסע ובמתיקות שאלו אותו, 'אתה מתנהג יפה היום?'", כתבה צוקרברג.

בסקר של איגוד התעופה האמריקאי משנה שעברה, התברר כי רוב הדיילים והדיילות אינם מודעים לקיומן של הנחיות או תקנות בנושא הטרדות מיניות בטיסות. הסקר, שבו השתתפו 2,000 דיילים ודיילות, גילה כי 20% מאנשי הצוות קיבלו דיווחים על תקיפות מיניות של נוסעים במהלך טיסות, וכי רק ב-40% מהמקרים הם יצרו קשר עם גורמי ביטחון כדי שימתינו להם בנחיתה.

התלונה הראשונה שהוגשה בישראל הייתה ב-2011, אז התלוננה נוסעת אל על כי הוטרדה מינית בידי נוסע שישב לידה בעת טיסה מארה"ב לישראל. היא טענה כי פניותיה בעניין זה לדיילת לא נענו. הנוסעת התלוננה כי גבר שישב לידה ליטף את זרועה והניח את רגלו על רגלה, בעודו מעמיד פני ישן. לדברי הנוסעת, הדיילת השיבה לתלונתה ש"אסור לנו להעיר לחרדים. הם הנוסעים היותר נאמנים שלנו".

אבל אין ספק כי מספר ההטרדות, בין אם פיזיות או מילוליות, עולה על מספר התלונות. נוסעות רבות מבינות רק בדיעבד שהוטרדו, ואחרות לא בטוחות למי לגשת ואיך להתלונן. כך למשל יפעת, שבמהלך נסיעת עסקים ראשונה מטעם העבודה, ישבה ליד גבר בריטי. "אני הייתי אז בת 26, והוא היה מבוגר ממני ב-15 שנה. במהלך כל הטיסה הוא סיפר את סיפור החיים המופרך שלו ופטפט על זוגיות, על מחויבות ועל ניצול הזדמנויות שנקרות בדרכנו. הוא שאל מלא שאלות אינטימיות על העבר הרומנטי שלי, על משפחתיות, על מנהגי המיטה של היהודים ועוד גסויות. זו היתה שיחה מאוד מגבילה ודורשנית. ונדמה לי שבסופו של דבר נתתי לו כתובת מייל כדי שיניח לי. הוא שלח לי עוד ועוד מיילים במהלך השנים, להם מעולם לא הגבתי. הוא גם איתר אותי בשלל רשתות חברתיות, וגם שם מעולם לא אישרתי".

גם סיון נתקלה בהטרדה מינית מילולית במהלך טיסת עבודה. "באחת הטיסות קיבלתי מושב ממש נוח בשלישיית מושבים. לידי ישב בחור אמריקאי ולידו ישב ישראלי. התקיימה שיחה ידידותית בין שלושתנו, ובשלב מסוים עלה תחום עיסוקי. הישראלי התעניין וביקש להתחלף עם האמריקאי ולהמשיך לשוחח באופן מקצועי. נתתי לו כרטיס ביקור בשמחה, וחשבתי שזו תהיה שיחת עבודה אולם במהירות היא הפכה לשיחה אישית. הוא סיפר לי שהוא מצוי במצב קשה עם אשתו ולא מצליח להבין נשים, ואז הוא ערך לי שאלון, מן סמול טוק פסאודו פסיכולוגי, שבו ביקש ממני לדמיין שאני בחדר לבן, ואז לתאר דברים, והפירוש תמיד היה מיני, דוגמת: 'את חושבת על סקס' או 'דמיינת נחש? סימן שאת גומרת מהר'".

סיון אמרה לנוסע שלצדה שזה לא נעים לה. "הוא הפסיק עם השאלון אבל המשיך לדבר אתי, וניכר שזה שעשע אותו ושהוא נהנה לבחון את התגובות שלי. לא פחדתי לרגע, אבל זה היה מאוד לא נעים. חשבתי לתומי שאני הולכת לערוך עמו שיחה מקצועית, ובעצם זה לא עניין אותו בכלל, וזה הביך אותי גם בשבילו: אתה מתיימר להיות חוקר באוניברסיטה, ואתה מאמין בשאלון הזה או שאתה סתם נהנה להביך אותי? הדיון בינינו בכלל לא הגיע לפן המקצועי, וכמובן שהוא לא פנה אלי לאחר מכן. באותה הטיסה השיחה עמו הסתיימה כשבשלב מסוים הראיתי סימנים שאני רוצה לישון, הייתה שתיקה מביכה, התכסיתי בשמיכה ובכך זה נגמר".

ולפעמים ההטרדה היא פיזית, ונובעת בעיקר מחוסר התחשבות במרחב האישי. "טסתי ליעד אירופי מבוקש בחודשי הקיץ, והושיבו אותי בין קבוצת אנשים גדולה, שטסה יחד לחופשה וכנראה החליטה להרכיב את לו"ז הטיול במטוס", מספרת עינת. "לשם כך, ביקשו ממני שני נוסעים להחליף מקום. מכיוון שהייתי בהריון, לא רציתי להחליף ולשבת בין שני אנשים, במקום במעבר.

"כשסירבתי, החליטו שני בחורים שזה נורא הגיוני לגהור מעלי כדי להשתתף בבניית הלו"ז שכתבה בחורה שישבה לידי, וחבר קבוצה נוסף נעמד במעבר, כשאזור חלציו פחות או יותר מוטח בפרצופי. ידעתי שהטיסה מלאה עד אפס מקום, כך שאין סיכוי לעבור מקום, אז ברחתי ממושבי למטבח האחורי, וביקשתי מהדיילת להדליק את כפתור ה"נא להדק חגורות", כדי שהם יחזרו לשבת במקומותיהם. היא היתה מאוד אמפתית, והשיבה שממילא עוד מעט נערכים לנחיתה. חיכיתי שם עם הדיילות, עד שהכפתור נדלק והמושב שלי התפנה".